jak trawić aluminiowe pcb?

Specjalny wytrawiacz jest, który nie rusza aluminium a trawi miedź, czy normalnie, nadsiarczanem sodu i osłonić (zalakierować) płytkę od spodu i krawędzie? Wygrawerować też chyba nie najlepszy pomysł, bo się uszkodzi izolację?

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

czwartek, 8 września 2022 o 22:22:27 UTC+2 Mirek napisał(a):

Blisko, coraz bliżej pytania czy papier toaletowy można prać. Nie możesz wziąć kawałka aluminium i wsadzić do wytrawiacza? Potem tutaj napisać czy można w nim trawić czy nie można? Idzie ochujec. Jeden nie potrafi przypierdolić młotkiem w numerator inny się pyta o coś co może zróbic sam. Za to można postawić pieniądze przeciwko liściom w parku że znają się na polityce jak nikt więcej.

Reply to
Zenek Kapelinder

Nic nie robić, nadsiarczan nie rusza podkładu. Jeśli już koniecznie musisz, bo najlepiej płytki trawi się w Chinach.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

A pewnie że tak, ale... jak PCB ma być gotowe za 15 minut, albo na dziś/jutro, to akurat w tym przypadku laserem (nie drukarką) można sobie poradzić. Tylko że dostajesz PCB bez masek, opisówki i jak jest THT to wiercenia też Cię czekają. Skoro Mirek pyta o trawienie, to pewnie taka PCB była by wystarczająca. To tak w kontekście trawienia - po prostu nie trawić ;)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Nigdy nie miałem takich potrzeb, Irku, więc się nie wypowiem. Przy normalnych czasach wykonania JLCPCB ma w ofercie płytki IMS w cenie zwykłego dwustronnego FR4, czyli $2 za 5 sztuk, włączając frezowanie nieregularnych kształtów. Zamówiłem ostatnio partię ~100 sztuk okrągłych na IMS, jakość znakomita. Jak się ktoś zamierza paprać w nadsiarczanie za 9 złotych bez wspomnianej przez Ciebie potrzeby, to już nic nie poradzę.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Czy aluminiowe pcb nadają się do użycia z elementami tht? Przeglądam przekroje budowy takich płytek i nigdzie nie widzę jak za zabezpieczone (izolowane??) są otwory do tht? Wcześniej sądziłem że to płytki tylko do SMD, ale w opisach podają, że takie płytami są idealne do tht...

Reply to
Marek

Dokładnie tak. Potrzebuję jedną płytkę, żeby zamocować specyficzne LED-y. Na zwykłym pcb się nie opłaca, bo się sfajczą. Żadnych wierceń, opisów, masek. Więcej nie pytajcie. Mam frezarkę cnc to sobie mogę zrobić bez problemu. Bezpośrednio nie wyfrezuję jak zwykłą, ale mogę pokryć lakierem i go wygrawerować, następnie wytrawić - sposób może trochę dłuższy niż bezpośrednie grawerowanie, ale efekt lepszy i mniej problemów z ustawianiem. Z wierceniem, frezowaniem, maską i opisem też nie ma problemu ale tutaj nawet nie ma takiej potrzeby. Czy to jest papranie się? Młodzi jak przychodzą teraz na praktyki albo nawet do pracy to w zasadzie można z nazwiska: Pan Niedasię albo Pan Niechcemisię. BTW: co trzeba spełnić żeby zamówić płytki w Chinach na firmę?

Reply to
Mirek

Marek napisał(a):

Z THT nie widziałem, widziałem 5 la temu dwustronne ALU z przelotkami prawdopodobnie via mocowane ręcznie, tak na oko fi 0,8 mm.

Dziś technika poszła do przodu i gógiel zwraca:

formatting link
Pewnie hamerykańskie i drogie.

Reply to
alojzy nieborak

Poczekaj, nie rusza podkładu, czyli izolacji pod miedzią? A krawędzie i spód płytki? (jednostronnej) Trzeba osłonić jak rozumiem, czy są fabrycznie osłoniętę? (ciąć nie muszę, albo zrobię to po trawieniu).

Reply to
Mirek

Ani nie rusza izolacji, ani nie rusza ALU. NaOH trawi ALU. Jak używasz tonera, nic się nie dzieje, ale jak użyjesz foli fotopolimerowej i po trawieniu chcesz ją zmyć, musisz użyć NaOH.

W zasadzie spód jest osłonięty folią.

Najwyżej zeżre Ci te 30 um po bokach.

Reply to
alojzy nieborak

Tylko pilna potrzeba mnie przekonuje. Mam nadsiarczan, laminaty wszelkich rodzajów i zero potrzeby zrobienia z nich czegoś własnoręcznie. Dziś za samodzielne zrobienie płytki brałbym się chyba tylko przy prototypowaniu na mikrofalowym laminacie teflonowym. Ja zapas Rogersa mam, Chińczyk w ofercie nie ma.

Ale trawiłem w tym roku: wziąłem arkusz laminatu dwustronnego 300um i wrzuciłem go do nadsiarczanu. Potrzebny mi był tylko substrat z cienkiego FR4 na przekładki.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Nie rusza alu (w zauważalnym stopniu). Nic nie musisz robić, trawisz jak jednostronne FR4. Sprawdzone osobiście. Wrzuć do kuwetki i sprawdź, jak nie wierzysz. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Nie ugryzie. Tj. albo nie ugryzie wcale, albo nie szybciej niż miedź i po obu stronach zniknie te 30um. Przy 1500um substratu jest z czego schodzić. :-)

W dyskusje filozoficzne o tym, czy nic nie zniknęło, czy zniknął mikron wchodzić nie będę. Na oko absolutnie żadnych podtrawień nie widziałem, co mi wystarcza. Płytka wychodzi jak na FR4, tylko znacznie trudniej przenieść nadruk termotransferem laminatorowym.

Dla odmiany, chlorek żelaza wchodzi w alu jak w masło, więc to *musi* być nadsiarczan.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Którą można usunąć bez zauważalnej różnicy. Ale skoro już sobie jest...

Dokładnie tak. Przy czym na podstawie obserwacji stawiam tezę, że nic nie zeżre. Jak ktoś ma za dużo czasu i śrubę mikrometryczną, może dorobić do powyższego lepszą teorię. Mnie wystarcza, że płytki wychodzą. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski
[...]

Mikrometr tu nie zadziała. Następuje utleniania i tworzy się warstwa tlenku glinu, to się nazywa alodynowanie. W zasadzie robi się to CrO3 w obecności fosforanów i fluorków, powstała powłoka ma bardziej złożony skład. Ale pewnie z nadsiarczanem też pójdzie.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

U mnie to właśnie największy problem. Gdybym miał frezować kółka z IMS, to bym sobie chyba w łeb strzelił z rozpaczy. :-)

Warto spytać, dlaczego tak uważają, bo trafność obserwacji może zaskoczyć. Np. ile jest warta godzina Twojej pracy, ile godzin zajmie rozwiązanie problemu i czy to rozwiązanie jest warte iloczynu obu wartości. W tym przypadku mówimy o sumie dwóch dolarów + koszty przesyłki za 5 sztuk, bo 1 JLCPCB nie robi. Jak sobie to rzetelnie policzysz, to Ci wyjdzie, że w małej skali najkosztowniejsze są groszowe oszczędności.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

No i o to właśnie chodziło - dzięki. Nie przyszło mi do głowy sprawdzać po tym jak przeczytałem to:

formatting link

Reply to
Mirek

Skoro mamy autentycznego eksperta, to jedyne co mogę do powyższego dodać, to to, że "pewnie" jest zbędne. Pójdzie, zaręczam.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Nie ma sprawy. Ceterum censeo, ale cieszę się, że Ci się przyda.

Byzydura. A wiem stąd, że dekadę temu jak Ty byłem przekonany, że trzeba malować i zabezpieczać alu przed trawieniem, co zrobiłem. A potem nie zauważyłem, że mi się kawałek tego zabezpieczenia uszkodził przy wkładaniu do trawiarki, bez dostrzegalnego wpływu na gotową płytkę. Paweł twierdzi, że wpływu w ogóle nie ma, co jest zgodne z doświadczeniem. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Piotr Wyderski napisał(a):

Nie zeżre przy nadsiarczanie, pisałem o dalszym procesie usuwania folii fotopolimerowej o ile taką stosuje zamiast termotransferu, ją się usuwa NaOH. Ale też nie wiadomo co pytacz stosuje:)

Reply to
alojzy nieborak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.