interfejs synchroniczny przez si

Witam

Jakie mechanizmy wykorzystuje się w sieciach pakietowych do „przeniesienia” interfejsu synchronicznego? Może wyjaśnię dokładnie o co chodzi:

Interfejs synchroniczny (np. V.35, X.21) strona A <-> siec pakietowa (np. tcp/ip) <-> Interfejs synchroniczny (np. V.35, X.21) strona B

Po stronie A odbieramy dane, taktując zegarem o częstotliwości X, następne Wrzucamy to w sieć pakietową gdzie po stronie B dane zostaną nadane. Załóżmy, że częstotliwość zegara po stronie B jest rozstrojona i wynosi X-p. W takim przypadku przy ciągłej transmisji po pewnym okresie czasu nastąpi przepełnienie buforów po stronie B i utrata danych. Jakie mechanizmy wykorzystuje się w sieciach pakietowych do zsynchronizowania zegarów?

Jedna z metod to przyśpieszenie zegara po stronie B gdy bufor osiągnie jakąś wartość progową ...

Pozdrawiam Darek

Reply to
Darek
Loading thread data ...

Użytkownik "Darek" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:em5gq6$74k$ snipped-for-privacy@news.onet.pl... Witam

Jakie mechanizmy wykorzystuje się w sieciach pakietowych do "przeniesienia" interfejsu synchronicznego? Może wyjaśnię dokładnie o co chodzi:

Interfejs synchroniczny (np. V.35, X.21) strona A <-> siec pakietowa (np. tcp/ip) <-> Interfejs synchroniczny (np. V.35, X.21) strona B

Wydaje mi sie ze troche mylisz pojecia - najpierw poszeze twoj modej :

urzadzenie wysylajace ->Interfejs synchroniczny (np. V.35, X.21) strona A <-> siec pakietowa (np. tcp/ip) <-> Interfejs synchroniczny (np. V.35, X.21) strona B - >urzadzenie odebierajaace.

A teraz go troche zmienimy : urzadzenie wysylajace - > interfejs ->sterownik interfejsu -> dane przesylane (zbior danych - np ramka) -> transport zbioru danych via tcp/ip - > zbior danych po stronie odbiorczej - > sterownik - > interfejs - > uradzenie odbierajace.

Zegar potrzebny jest na etapie urzadzenie wysylajace - > interfejs ->sterownik interfejsu i sterownik - > interfejs - > uradzenie odbierajace. i nie ma potrzeby aby byly synchronizowane.

Jezeli chcesz powiadomic dziewczyne ze sie z nia dzisiaj nie spotkasz to mozesz zadzwonic do niej bezposrednio i powiedziec - sory niunia dzis nie mam czasu - musi ona odebrac telefon i slyszec to co mowisz - tu zegar musi byc zsynchronizowany. Mozesz tez zadzwonic do kolegi i poprosic zadzwon do niuni i powiedz jej ze dzis nie moge - ty musisz miec zsynchronizowany zegar z kolega a on z niunia do ktorej dzwoni - ale nie musisz miec zsynchronizowanego zegara z niunia. W tym przypadku twoj kolega jest siecia pakietowa.

wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Produkt - Baza Wiedzy

Reply to
neuron

Darek napisał(a):

A co bedzie jak na B spadnie meteoryt? :) Po prostu nikt nie przyjmuje tak tragicznych niedociagniec. Albo dane wejsciowe do A nie plyna synchronicznie/bez przerwy - wtedy wielkosc bufora musi wystarczy by udalo sie wyslac w przerwach nadmiar danych. Albo dopuszczalne roznice zegarow nie sa wieksze niz dopuszczalny blad szerokosci bitu, czyli po prostu kazdy bit (albo jeden co bajt, jesli przyjac takie buforowanie) bedzie troszke krotszy czasowo, bo bedzie go "poganiac" kolejny bit. W urzadzeniu B odbieranie i dekodowanie danych z sieci pakietowej oraz ich wysylanie po interfejsie synchronicznym musi byc mniejwiecej niezalezne ale zsynchronizowane- np odebrano caly bajt, nalezy go wyslac szeregowo. I w tym momencie niezaleznie czy poprzednia transmisja juz sie zakonczyla, czy nie, zostaje on wyslany, jesli roznica zegara spowoduje urwanie 5% ostatniego bitu... trudno. Ale rezonatory kwarcowe miedzy egzemplazami nie roznia sie o 5% a o wieele mniej, wiec problem jest o wiele mniejszy :) No chyba ze ktos cos skiepsci mocno w projekcie, albo usiluje robic transmisje synchroniczna bezprzewodowa pomiedzy ziemia a rakieta uciekajaca w kosmos, i walczy z efektami dopplerowskimi itp.

Reply to
BartekK

Windows. Zwykly RS. Plyna dane z urzadzenia. Gdyby system nie buforowal informacji plynacej z uartu to zaden program nie mail by szans na poprawne dzialnie. Czemu? Wielozadaniowosc. Program dzila cyklicznie: X czasu co N czasu. Ani X ani N nie sa stale. Pewne zjawiska w systemie powoduja ze czasami N moze byc wyrazane w sekundach (np inny program probuje czytac zarysiowanego CDka).

TCP/IP - wysylamy ramke - np "ala i as"+CR. "ala i a" ida przez warszawe i londyn a "s+CR" przez nowy jork - do kupy skaldane sa w miejscu docelowym. Przez warszawe idzie z opoznieniem 0.007s a przez nowy jork ma 1.7 sec opoznienia bo zamoloty nisko lataja.

Transmisja synchroniczna? Co to takiego? Ramka jest synchronizowana zegarem. Ramka czyli bajt (czasami 16, czasami 18 czasami dwadziescia kilka bitow) Ale ramka na interfejs wysyla STEROWNIK INTERFEJSU PO STRONIE ODBIORCZEJ Jest to TAKA SAMA a nie TA SAMA ramka jak zostala wyslana przez sterownik interfejsu po stronie nadawczej. Aby te ramke przepchnac przez TCP/IP to trzeba uzupelnic ja jeszcze o mase innej informacji - w TCP/IP kazdy pakiet zanim zostanie wyslany jest uzgadniany przez nadawce i odbiorce i jesli chcesz wyslac tylko JEDEN bajt to musisz i tak wyslac ich KILKASET. Dlatego musisz ze swoich ramek zbudowac PAKIET i pchnac go w calosci - np pakiet

1000 ramek - inaczej do kazdego bajtu dodasz pol kilo informacji nadmiarowej. Gdyby sterownik interfejsu odbiorczego mial synchronizowac ramke z ramka sterownika interfejsu nadawczego to nie mialo by to szans dzialc. WOGOLE. KONIEC KROPKA.

wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Produkt - Baza Wiedzy

Reply to
neuron

formatting link
Darek

Reply to
Darek

Użytkownik "Darek" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomoœci news:emau9m$7dp$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

formatting link
Darek

No i co z tego wynika ? Tylko tyle ze strony negocjuja ze soba transmisje tak aby byly zsynchronizowane w czasie - np podczas rozmowy telefonicznej. Upraszczajac aby odbiorca przetwarzal taka sama ramke danych w takim samym czasie bo fizycznie nie jest w sanie przeslac i przetworzyc ta sama ramke w tym samym czasie - to drobna subtelna roznica. Slucham teraz tvn24 via internet i dzwiek jest opozniony o okolo 10 sekund wzgledem tego co leci w tv. Dzieki temu moge nawet na moment wylaczyc modm a mam ciaglosc dzwieku. Inaczej kazde piardniecie w w sieci lub windowsie powodowalo by rwanie dzwieku. Tak zreszta bylo w poczatkach telefonii IP. Oczywiscie podczas rozmowy telefonicznej nie mozna sobie pozwolic na kilkusekundowe przesuniecia dlatego stosuje sie zaawansowane czasry mary aby pakiety z dzwiekiem synchronizowac ze soba aby skompensowac nierowne tempo przesylu srumienia danych z dzwiekiem ale nie ma to nic wspolnego z synchronizowaniem przebiegu prostokatnego sygnalu CLOCK taktujacego interejs po pbu koncach kabla a tak wynikalo z kolegi postu.

wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Produkt - Baza Wiedzy

Reply to
neuron

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.