he he odkryli perpetum mobile i nawet opatentowali :)

Co prawda nie elektroniczne ale mechaniczne ale łatwe do zrozumienia, oto film

formatting link

Reply to
janusz_k
Loading thread data ...

Pan janusz_k napisał:

Czy to jest dobra zmiana?

Reply to
invalid unparseable

Published on 25 Mar 2014 - wiadomo kto wtedy rządził...

c.

Reply to
cezar

W dniu 2016-03-19 o 23:07, Jarosław Sokołowski pisze:

Przypomina mi się słynny zderzak Łągiewki, który miał zamieniać energię kinetyczną samochodu, na energię ruchu obrotowego. Koło tego wynalazku też zgromadziła się masa oszołomów mówiących nawet o spisku producentów samochodów, ale jak zadałem pytanie, a co będzie, jak samochody zderzą się z taką energią, że ten zderzak nie wytrzyma i wówczas ta wirująca tarcza wyrwie się i niczym piła tarczowa będzie niszczyć wszystko dookoła, ile będzie strat i ofiar, to nagle wszystkim rzedła mina.

Ostatni epizod "zderzaka Łągiewki" to był news prasowy ok. 2005 roku, że AGH kupuje sobie szybkostrzelną kamerę 1 000 000 klatek/sek., ponieważ zdaniem naukowców zderzak Łągiewki zachowuje się w sposób "niewytłumaczalny" i trzeba to dokładnie przebadać. Sraty taty. Chcieli sobie kupić fajną zabawkę i znaleźli pretekst.

Mamy 2016 i o zderzaku Łągiewki od co najmniej 11 lat cisza.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Zapomniałeś wspomnieć, że w między czasie Łągiewka sprzedał pomysł gdzieś w krajach arabskich, zderzak ma chronić nadbrzeża portowe przed burtami statków (lub odwrotnie).

Reply to
Marek

Nie, to jest dramat. Z jednej strony trudno nie przyznać takim ludziom samozaparcia nad szukaniem zrozumienia w tym czego sami nie rozumieją (inaczej trudno nazwać to co robią). Na pewno choć trochę się czegoś przy tych poszukiwaniach nauczyli. Z drugiej strony jak można być naiwnym, że za pomocą 3 kół zębatych i łańcucha odkryje się nowe prawo fizyki a najchętniej takie łamiące fundemantalne prawo fizyki. Niefrasobliwie myląc przy tym moc z momentem i z energią.

Reply to
Marek

użytkownik Marek napisał:

Zupełnie jak w przetwornicach:) Energia na wyjściu w impulsie może być większa od dostarczonej, ale sumaryczna - nigdy, co widać zresztą na wykresie od tego profesora co zlitował się nad autorem filmu. Takie skoki momentu obrotowego na wyjściu są tak samo źle widziane w mechanice jak tętnienia w przetwornicach.

Reply to
szklanynocnik

W dniu 2016-03-20 o 00:49, Marek pisze:

Proof or it didn't happen.

I nie "nadbrzeża" tylko nabrzeża.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2016-03-20 o 01:15, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Zgadza się. Vide: koła dwumasowe w samochodach.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Nie do końca;]

Trzeba googlać EPAR.

formatting link
;-) Też coś koło tego roku jakieś spore pieniądze od państwa (polskiej agencji rozwoju przedsiebiorczośći) dostawali.
formatting link
[2012]

Nawet na stronie (obecnie już nie istniejącej) chwalili sie, jacy to skuteczni są w... zbieraniu dotacji.

W każdym razie, nie 2005, a co najmniej 2012.

Jeszcze wrócą, tak jak przed etapem EPAR podobno próbowali to w Niemczech rozkręcać. Teraz próbują gdzie indziej, jaks ie nie uda, wrócą.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Serio , google wyłączyli?

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

Dlatego zapytałem, czy dobra. W podpisie pod filmem jest tylko to, że świat się zmieni.

Tak samo jest odkrywaniem nowych praw ekonomii. A także łamaniem innych fundamentalnych praw. Więc moje pytanie tym bardziej pasuje.

Reply to
invalid unparseable

Panu Mossbauerowi do Nobla wystarczyło pobujać kawałek irydu. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Analogia raczej wątpliwa :).

Reply to
Marek

Tomasz Wójtowicz pisze:

Tyle że zderzak Łągiewki działał - pomysł był w pełni zgodny z prawami fizyki, tyle że bezsensowny (kupa dodatkowej masy i skomplikowany mechanizm tylko po to, aby chronić coś czego chronić nie warto - czyli kawałek plastiku...)

A przekładnia Żbikowskiego to klasyczny przykład braku zdolności do rozumienia rozkładu sił w układach kinematycznych. Gościowi pomerdała się średnica podziałowa rdzenia koła zębatego z faktyczną średnicą podziałową którą należy liczyć po średnicy podziałowej zewnętrznych zębów łańcucha opasującego to koło...

Bo momentów na poszczególnych kołach to chyba nikt nawet zmierzyć nie próbował (policzenia nie wymagam - takim sadystą nie jestem)

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2016-03-26 o 13:50, Dariusz K. Ładziak pisze:

I to jest właściwe podsumowanie tego "patentu".

Reply to
janusz_k

W dniu 2016-03-26 o 13:50, Dariusz K. Ładziak pisze:

Też nie do końca z prawami fizyki :-) To znaczy to, co my rozumiemy ze zderzaka Łągiewki jest zgodne z prawami fizyki, ale sam Łągiewka ubzdurał sobie jakieś nowe prawo kinematyki stojące w sprzeczności z F=ma.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

Nie wiem co jest w zderzaku, fakty są jasne, uniwersytet z UK widać uznał jego rozwiązanie za warte zainteresowania i opatentowanie jako swój. Ostatecznie po sprawie sądowej patent trafił do Łagiewki, a ten zamiast go spieniężyć bawi się w patriotę jak Karpiński.

Reply to
vernon.l.pinkley

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.