Grzanie pradem

Loading thread data ...

Dnia Sat, 3 Feb 2007 14:12:42 +0100, pietia napisał(a):

O kant d... to rozbić. W dalszym ciągu energetyka sprzedaje prąd w "nocnej" taryfie dużo taniej niz w dziennej. Kup sobie kilka grzejników kumulacyjnych i zaaranżuj jakąś prosta automatykę i będziesz miał i sprzęt i grzanie taniej.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Sat, 3 Feb 2007 14:18:03 +0100, Jacek Maciejewski napisał(a):

No tak, sprawdziłem za pobieżnie :) To są grzejniki akumulacyjne. Tyle że o IMO zbyt małej pojemności cieplnej by dobrze działały w cyklu dobowym. Te wzmianki o cudo-materiale z drugiej półkuli to przesada marketingowa. Na pewno masz w domku jakieś ceglane fragmeny? Ściany, kominek.. Wykorzystaj je jako pojemniki ciepła zamiast grzejników. A jeszcze prościej, zrób typową instalację c.o. z wodą jako czynnikiem grzewczym (bardzo duża pojemność cieplna) i odpowiednio dużym kotłem grzewczym. Woda zagrzana tanio w nocy będzie służyła jako źródło ciepła z w dzień, przeganiana przez system pompką. Dodatkowa zaleta to że system jest bardziej elastyczny niż taki z ceramicznym magazynem ciepła. Można sterując obrotami pompy czy dławiąc zaworem regulować intensywność oddawania ciepła. No i masz od razu ciepłą wodę gospodarczą w kranach :) No i na litość boską, nie chodź do sprzedawców projektować cokolwiek :) Od tego są inżynierowie.

Reply to
Jacek Maciejewski

Hm chyba lepiej umiescic takie grzejniki przy wewnetrznych scianach niz przy zewnetrznych, czy przy kominku polaczonym z kominem.

Czyzby jednak ogrzewanie podlogowe, szczegolnie w pietrowych budynkach ?

Ale na prad czy na gaz/olej/wegiel ?

Bo 100kg wody miedzy 90 a 40 stopni ma tylko 5.8kWh pojemnosci cieplnej. Godzinka pracy piecykow .. i to malych. Musialbys zainstalowac zbiornik na 1000 litrow, dobrze ocieplony, albo przeprosic sie ze starymi, zeberkowymi kaloryferami o duzej pojemnosci. Albo cos ala stare rurowe grzejniki fabryczne -

4m rury fi 100mm to 30 litrow, trzeba by ich troche w pokojach zmiescic :-)

Nawiasem mowiac - woda ma duze cieplo wlasciwe, ale szamot/ceramika wiekszy ciezara wlasciwy i mozliwosc pracy do wyzszej temperatury.

A to tym bardziej trzeba w piwnicy rezerwowac ze 3m^3 na dobrze izolowany zbiornik ..

I rdzewiejace kaloryfery.

J.

Reply to
J.F.

Jesli domek jest naprawde LETNIskowy, to owszem. Jesli go jednak odwiedzamy takze zimniejsza pora .. Telefon w piatek do sterownika "jutro od rana ma byc cieplo" i niech on sie martwi zeby wlaczyc piece o wlasciwej porze w nocy :-)

Poza tym jesli trzeba w domku utrzymywac choc ze 4 stopnie zeby woda nie zamarzla, to nocna taryfa moze sie przydac.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 03 Feb 2007 17:03:49 +0100, J.F. napisał(a):

No właśnie. Co to jest 1m^3 wody. Tanioocha... I już masz 5kW przez 10 godzin. Starczy nawet na mrozy. Ale nie projektujmy tu instalacji. Danych początkowych stanowczo za mało żeby coś z sensem powiedzieć.

Reply to
Jacek Maciejewski

woda to taniocha, zbiornik i izolacja drozsza, ale 1m^2 budynku to

5000zl :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.