Gorące powietrze zakłóca pracę fotokomórki

Witam uprzejmie,

Na maszynie założona jest fotokomórka Sick bodajże typu WS/WE 140-2. Oddalenie nadajnika od odbiornika to ok. 3 metry. Podczas pracy maszyna wydziela ciepło, powietrze faluje i fotokomórka zaczyna oszukiwać. Czy założenie droższego czujnika ze źródłem światła w postaci lasera rozwiąże problem? Obecne czujniki mają regulację czułości, ale zmiana czułości nie pomaga.

Pozdrawiam, Robbo

Reply to
Robbo
Loading thread data ...

Użytkownik "Robbo" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:4ff1b78a$0$26699$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Mogę się mylić, ale według mnie pogorszy. Na granicy gorącego i zimnego powietrza światło się ugina (sam mówisz, że obserwujesz falowanie powietrza) i nie trafia do odbiornika. Czujnik laserowy ma zapewne wiązkę światła mniej rozbieżną (cieńszą) i będzie to potęgowało obecny efekt.

Należy poszerzyć kąt nadawania nadajnika albo odbioru odbiornika albo dokładnie wycelować wiązkę na odbiorniku? Czy próbowałeś przesuwać odbiornik góra/dół i prawo/lewo?

Błędy działania były od zawsze, czy pojawiły się nagle?

Reply to
yabba

Am 02.07.2012 17:25, schrieb yabba:

Niekoniecznie.

Robbo: pytałeś u producenta? Firma Sick ma dość dobry support i raczej starają się pomóc klientom.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Tak. Przez telefon nic nie umieli pomóc. Proszą o zdjęcie maszyny, może coś doradzą.

Maszyna "na sucho" działała bardzo dobrze. Problemy zaczęły się dopiero podczas normalnej pracy i nagrzewania. Wówczas ciepłe powietrze zaczyna falować i czasem fotokomórka wariuje.

R.

Reply to
Robbo

3m odległości, więc to nie będzie czujnik z małą plamką (zakładam, że projektant nie był piekarzem). Falowanie nie ugina znacząco wiązki,więc prędzej stawiam na granicę zasięgu czujnika. Wiązka lekko rozmyta i mamy poza zakresem czułości czujnika pracę.
  1. dokładnie przeczyścić optykę czujnika (i odbiornika lub lustra - nie wiem co tam masz).
  2. Przeczytać w DOC jak się reguluje zakres/czułość i spróbować podnieść moc wiązki/zwiększyć czułość.
  3. Jak nie zadziała - zapodać zdjęcie, coś doradzimy (mam na stanie podczerwony z zasięgiem 25m, więc na pewno da radę - skoro nawet przez plastikową butelkę w kolorze białym byłem w stanie się nim przestrzelić ;) ).

Ach - jeszcze jedno, czy przypadkiem nikt nie stuknął w czujnik/odbiornik? Miałem przypadek, gdy nadajnik świecił idealnie w środek odbiornika, ale wiązkę miał torusową, więc środek był o wiele słabszy niż brzeg. Wystarczyło "zepsuć" trochę centryczność i po problemie. Sprawdź jak wygląda plamka i jak nią trafiasz. __ Irek.N.

Reply to
Irek N.

Użytkownik "Robbo" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:4ff1b78a$0$26699$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Zmienić czujkę typu świeci/nie świeci na jakąś cyfrowo szyfrowaną odporną na zakłócenie?

Feromon

Reply to
Feromon

Feromon snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

================

Dokładnie!! Prawo Snelliusa będące później potwierdzeniem równań Maxwella się kłania. Tyle teorii. Co się zaś tyczy praktyki : LED (może być w miarę koherentny (laser))=>Fototranzystor=>Ampli/komparator z regulacją poziomu porównania "0"/"1" - LM393

MH

Reply to
MH

To już prędzej zaproponuj mu nadajnik/odbiornik typu IRDA, przynajmniej ma optykę i filtry IR z głowy, poziomy TTL, czułość zupełnie wystarczająca.

__ Irek.N.

Reply to
Irek N.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.