gestosc pradu vs temperatura uzwojen

jaka jest typowa temperatura uzwojen przy gestosci 2.55A/mm^2? czy mozna w przyblizeniu okreslic wzrost temperatury wraz z przekroczeniem tego pradu?

pozdrawiam Artur

Reply to
ArturVF500
Loading thread data ...

To zależy od tempa odprowadzania ciepła do otoczenia a także od pojemności cieplnej, nie mówiąc już że od miejsca pomiaru.

Reply to
Jacek Maciejewski

Nawet sobie nie zdajesz sprawy, że żądasz niemożliwego. Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiadomo, czy pytasz o trafa sieciowe, dławiki, trafa do przetwornic czy co jeszcze. Jeśli chodzi o przetwornice DC/DC to problemu przegrzewania w normalnych warunkach nie ma - są za małe ilości zwojów, żeby to miało znaczenie. Owszem, przy większych mocach _może_ się pojawić problem przegrzewania ale praktycznie tylko w przypadku naprawdę dużych, wielowarstwowych uzwojeń. Bardziej jednak obawiałbym się innego efektu - dużych strat 'w miedzi' spowodowanych zjawiskiem naskórkowości - wtedy pozornie dobrze policzone uzwojenie grzeje się przy stosunkowo niskich prądach. I tak - policzyłeś sobie przetwornicę z prądem 4A, nawinąłeś uzwojenie drutem 1.4 mm (2.55A/mm^2) i cholerstwo się grzeje. Zapomniałeś, że przy 50 kHz głębokość wnikania prądu to tylko 0.3 mm...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ależ to zależy też od ilości zwojów - jeśli to będą dwie warstwy, to nie będzie się grzać. Ogólna zasada jest taka, że im mniej zwojów, tym bardziej możesz przegiąć. No i oczywiście im bliżej powierzchni. Przede wszystkim jednak szacuj straty 'w miedzi' - czyli rezystancję * I^2 - to ci da jakiś pogląd na możliwość przegrzewania się.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Teoretycznie straty w miedzi rosna (3.5/2.55)^2 = 1.88 ~= 2 razy.

Czyli przy zalozezeniu temp otoczenia 20 st - jakies 60 st.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.