Falownik raz jeszcze - f. rezonansowa

Witam mam pewiem problem z rozgryzieniem czestotliwosci rezonansowej w inwerterze do lampy ccfl. Uklad pracuje t topologii push-pull i wg.

formatting link
bo na nim bazuje moj projekt f_rezonansowa ustawia sie tak jak na stronie 14. Chodzi o to ze z tego co ja rozumiem to ustalamy f_generatora na 130 kHz i potem juz sygnal ten dzielony jest po 65 kHz na kazdy z tranzystoow? Jednoczesnie z linka
formatting link
wychodzi ze f_rezonansowa=1/(*pi*pier(Lr*Cr)) i to jakos do mnie bardziej przemawia bo jest nawet schemat zastepczy i trzyma sie to wszystko razem.

Mam teraz problem bo nie wiem jaka jest/jak sie oblicza f_rez w tym ukladzie z pierwszego linka. Czy idea dzialania jest taka sama czy moze ten uklad to zupelnie cos innego i mam zly tok myslenia. Prosilbym o wskazowki bo maly metlik mi sie zrobil :]

Reply to
NukeR
Loading thread data ...

Tez tak zrozumialem, co jest zreszta logiczne.

Na ile zrozumialem to masz zly tok myslenia. Ta czestotliwosc obowiazuje po zaplonie lampy i nie ma nic wspolnego z rezonansem.

Natomiast przed zaplonem uklad plynnie zmienia czestotliwosc, w nadziei trafienia na czestotliwosc rezonansu wlasnego.

A ty masz zapewnic zeby "zaprogramowany" zakres czestotliwosci pokrywal czestotliwosc wlasna [ktora pewnie bedzie miala rozrzut produkcyjny].

Ale ten o ile sie domyslam to sie dostosowuje do czestotliwosci rezonansowej, bo taka jest zasada jego dzialania [ZVS - Zero Voltage Switching]. Istotny jest tutaj kondensator miedzy koncami transformatora.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.