fale w swietlowce

Jade sobie tramwajem, i widze w lampie dziwne prazki, ktore w dodatku sobie wolno plyna. W lampie na oko zwykla swietlowka, dluga na metr, prazki co pare cm, plyniecie sie zmienia, ale ogolnie dosc stabilne. Dwie lampy taki efekt prezentowaly, i w dodatku kawalek od siebie.

Widzieliscie take cuda, czy w oczach mi mroczki lataly ? Bo jakies zewnetrzne zaklocenia magnetyczne ... chyba nie daly by takiego efektu.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Taki przewod nad tramwajem...

c.

Reply to
cezar

Tam prad staly. I zaklocalby wszystkie.

Chyba ze jakis regulator PWM na dachu ... albo nadajnik od systemu monitoringu :-)

J.

Reply to
J.F.

użytkownik J.F. napisał:

W tzw. ekologicznych zdaje się widać takie prążki. Co do zasilania DC, wątpię.

Paczaj ile tych ciemni:

formatting link

Reply to
Bombardier Dąs vel Karbonylek

W dniu 2018-02-22 o 23:34, J.F. pisze:

Te prążki widać też w budynkowych świetlówkach z elektronicznym zapłonem. Zwykle chwilę po starcie i znikają po paru minutach. Dlatego obstawiam niedogrzanie jako przyczynę. W tramwaju było ciepło czy zimno? Jeśli oprawa wpuszczona w sufit, to może być nieizolowana od zimnego dachu.

Reply to
SnCu

Dnia Thu, 22 Feb 2018 15:48:00 -0800 (PST), Bombardier Dąs vel Karbonylek napisał(a):

Tramwaj jest zasilany DC. Swietlowka zapewne AC z przetwornicy.

Trop ciekawy, ale

-w swietlowce zachodzi jarzeniowe ? wydaje mi sie, ze łukowe. No dobra - słabe łukowe.

-czemu w innych swietlowkach nie ma tych stref ?

-jesli to to ... to jak spowodowac "płynięcie" stref ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. jedzie sobie tramwajem, i widzi w lampie dziwne prazki, ktore w dodatku sobie wolno plyna:

Widziałem w na lekcji fizyki w VIII klasie. Nawet sam osobiście podłączałem pompę próżniową i cewkę Ruhmkorffa do rury wyładowczej. Przy pewnych zakresach ciśnienia i napięcia takie płynące prążki są zjawiskiem znanym (co nie znaczy, że mają trywialne wyjaśnienie).

formatting link
Jarek

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "jedrek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:JvVjC.165947$ snipped-for-privacy@fx09.am...

Skoda nowka sztuka, no moze nie taka nowka, ale gora kilka lat.

Cos w tym moze byc.

A mnie to jeszcze interesuja swietlowki kompaktowe. Rura zlozona na 4, albo na 6 czesci, albo zwinieta w spiralke.

Jak zaswieci, to pewnie jakos tam dziala, ale jak rozniecic wyladowanie w rurze, gdy pole elektryczne najsilniejsze w miedzy elektrodami i w ogole w poprzek rury.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-02-23 o 15:25, jedrek pisze:

Mam identyczny efekt na 37W rurach 2 szt podłączonych do inwertera chińskiego za 9zł w garażu w zimę gdy jest na minusie. Zaraz po odpaleniu występuje ten efekt i utrzymuje się ok 5-15 minut gdy rury się nagrzeją znika nawet przy - 20 stopniach.

Reply to
jacek

W dniu 22.02.2018 o 23:34, J.F. pisze:

Świetlówki tak mają w niskich temperaturach, w chłodniach po włączeniu oświetlenia przez kilka minut są same pręgowane świetlówki.

Reply to
Kojletjo

Widziałem kiedyś wyładowanie w długiej rurze, które wyglądało jak diamenty Macha. IIRC ich kształt i prędkość przemieszczania zależały od ciśnienia gazu i częstotliwości. Nie umiem teraz znaleźć tego filmu, ale podobny efekt jest jak najbardziej realny fizycznie. Czy właśnie go widziałeś -- nie wiem.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Plazma

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2018-03-06 o 23:45, RoMan Mandziejewicz pisze:

Plazma to chyba jeden z 2 najciekawszych stanów materii: modelowanie jego zachowania jest niemal niewykonalne. Propagują się tam zarówno pola elektryczne, magnetyczne, ale i "akustyczne" (to tylko pewne przybliżenie), powstają wiry, zagęszczenia i rozrzedzenia, co ja na użytek dyskusyj nazywam "oddziaływaniami M-E" (magneto-elektrycznymi, w odróżnieniu od EM). Modelować można jakiś maleńki "obłoczek", dobrze izolowany od wpływów otoczenia, ale w takich skalach, w jakich plazma występuje na, i nad powierzchnią gwiazd, to żaden superkomputer nie wyrobi.

A przecież gdy nastąpił Big Bang, to jego "wytworem" była właśnie gęsta, i gorąca plazma. Jakiej mocy komputera kwantowego by trzeba, aby (nawet z dużymi uproszczeniami) modelować cyfrowo te narodziny Wszechświata? Musiałby on mieć kwadryliony q-bitów!

Reply to
c)RaSz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:9727482121$ snipped-for-privacy@squadack.com... Hello J.F.,

Ale co z ta plazma ? Na plyniecie plazmy to chyba za wolno, na jakis aliasing z dodatkowym polem magnetycznym ... pole chyba zbyt szybkie, zeby bylo widac plyniecie ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:9727482121$ snipped-for-privacy@squadack.com... Hello J.F.,

A propos

formatting link
Az takiego efektu nie widzialem ... chyba nie, bo to za mleczna osloną bylo.

formatting link
Ale moze cos takiego:
formatting link
J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-03-07 o 01:00, (c)RaSz pisze:

A drugi?

Reply to
robot

Wykonalne. Ale trudne.

Reply to
slawek

W dniu 2018-03-07 o 10:14, robot pisze:

Stan nadciekły. Czy to blisko zera K, czy też w jądrach gwiazd neutronowych.

Reply to
c)RaSz

W dniu wtorek, 6 marca 2018 23:45:21 UTC+1 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Bzdura! Poczytaj o krzywych Paschena i wyładowaniach w gazach o niskich ciśnieniach. Jak jarzeniówka jest rozszczelniona, to obserwuje się przy odpowiednich ciśnieniach różne strefy.Szczegóły : Fizyka - liceum.

Reply to
stchebel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.