Getter w lampie .. sodowej

Ogladam sobie lampe sodowa .. i ze zdziwieniem widze ze na zewnetrznej bance [od wewnetrznej strony] jest getter rozpylony. Jak getter to pewnie i proznia ..

Po co ? Przeciez to tylko obudowa/oslona, jarznik wlasciwy jest przeciez szczelny.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

J.F. pisze:

Może "co dwie próżnie to nie jedna"? Jak zapakujesz próżniową bańkę w drugą próżniową bańkę, to czas w którym ta pierwsza pozostanie próżniowa pewnie znacznie się zwiększa (nie ma różnicy ciśnień).

Drugi pomysł który przychodzi mi do głowy, to chęć spowodowania żeby jak najwięcej energii wydostawało się poprzez promieniowanie, a nie przez przewodzenie, ale to już nie wiem czy ma jakiś sens.

Reply to
Tomasz Pyra

Ale w jarzniku o ile pamietam to nie ma prozni, a nawet jest wysokie cisnienie w czasie pracy.

A to moze miec sens.

J.

Reply to
J.F.

No ale po co jest getter? chyba po to by wylapac tlen?

Reply to
PAndy

J.F. pisze:

Lampa sodowa potrzebuje parę kV do zapłonu. Może chodzi o to, żeby zapłon nastąpił w jarzniku, a nie, że zapali się łuk w osłonie zewnętrznej.

Reply to
invalid unparseable

Ale po co go wylapywac na zewnatrz jarznika ?

Jest tam tylko pare grubych drutow.

J.

Reply to
J.F.

Ja podobnie się zdziwiłem oglądając kolektor słoneczny próżniowy - nie wiedziałem, że aż taką wysoką próżnię stosują. W termosach też jest getter?

Mirek.

Reply to
Mirek

Dnia Sun, 6 Jul 2008 21:50:54 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadala:

Normalnie.

I nie tylko. Są różne gettry, które mają różną pochłanialność, do tego różną dla różnych gazów, po szczegóły proponuję sie udać do książki opisującej technologię lamp elektronowych, gdzie gettery były w powszechnym użyciu.

Reply to
Tomasz Szczesniak

czyli?

teoretycznie moga pracowac w wymiennej reakcji adsorbcji - a ksiazki pod reka nie mam wiec moze jakies zrodelko internetowe bys mogl zarzucic i napewno nie moga pochlonac lub przereagowac bez wzgledu na sklad chemiczny gettera...

Reply to
PAndy

Użytkownik PAndy napisał:

Przez inkluzję. Zresztą gazów szlachetnych po dobrym odpompowaniu to w lamie jest tyle co kot napłakał - większym problemem jest w sumie dyfuzja helu z otoczenia przez szkło (cholerny hel przełazi przez szkło jak i przez większość metali jak woda przez przetak...)

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Nie ma żadnego problemu z "przepłukaniem" zbiornika przed odessaniem na przykład czystym tlenem tak żeby po odessaniu udział innych gazów był pomijalny. Wtedy pochłonięcie resztki tlenu załatwia sprawę dość radykalnie.

Reply to
Padre

Dnia Sun, 6 Jul 2008 22:59:34 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadala:

Akurat ja technologią produkcji się specjalnie nie interesuję, wolę produkty tej technologii mieć w kolekcji. Odnośna książka akurat domnie idzie pocztą, więc jeszcze pewnie chwilę poczekam. Polecam zajrzeć na formu na

formatting link
i poczytać posty użytkownika Alek - o getterach też sporo tam było.

Reply to
Tomasz Szczesniak

Dnia Mon, 07 Jul 2008 01:50:06 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Padre snipped-for-privacy@no.net nadala:

To nie takie proste - w procesie aktywacji katody powstają różne gazy, np. dwutlenek węgla, tlenek węgla i metan...

Reply to
Tomasz Szczesniak

dzieki, w wolnej chwili moze uda mi sie wskoczyc

Reply to
PAndy

A odkąd to w kolektorze słonecznym albo termosie jest katoda :)

Reply to
Padre

Dnia Mon, 07 Jul 2008 21:15:42 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Padre snipped-for-privacy@no.net nadala:

Takie przyrządy mnie nie interesuja :)

A tam czy próznia ma 10e-12 cz 10e-3 Pa to chyba nie robi różnicy.

Reply to
Tomasz Szczesniak

Tomasz Wójtowicz pisze:

afaik obniżone ciśnienie ułatwiłoby powstanie łuku.

Reply to
krychu

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.