EURO/Scart

Reply to
identifikator: 20110701
Loading thread data ...

W dniu 11-09-03 17:35, identifikator: 20110701 pisze:

formatting link

Reply to
Butek

formatting link
co prawda nie spiking, ale czy da się w takim razie skonstruować bierny kabelek gadający po lum./chrom.?

Reply to
identifikator: 20110701

W dniu 2011-09-03 17:35, identifikator: 20110701 pisze:

Złącze SCART pracuje w kilku topologiach połączenia:

- AV - jeśli zostanie wybrany pilotem kanał "AV" albo "EXT 1" itp. to wtedy to co przychodzi na wejście SCART będzie wyświetlane na ekranie

- DEKODER - na dowolnym kanale programowym (01-xx) głowica telewizora wysyła na SCART to, co odbiera. Może być to sygnał zakodowany i jeśli zostanie on zdekodowany, to dekoder zewnętrzny zwróci sygnał do telewizora po tym samym kablu tylko inną żyłą i wystawi 12V na pin 8. Wtedy telewizor, zamiast brać sygnał prosto z głowicy (zakodowany), przełączy się na to źródło. Powstanie zatem pętla: głowica OTV - kabel SCART - dekoder zewnętrzny - z powrotem kabel SCART - telewizor.

W wyrobach telewizoropodobnych każde wystawienie 12V na pin 8 powoduje przełączenie się telewizora na źródło podłączone przez SCART. Jedni to chwalą, jak np. włożenie kasety do magnetowidu powoduje samoczynne przełączenie telewizora na magnetowid. Innych to wkurza, stąd częste przecinanie pinu 8 przez nieszczęśliwych posiadaczy takich wyrobów telewizoropodobnych.

W prawdziwych telewizorach, DLA KAŻDEGO KANAŁU Z OSOBNA można ustawić, bądź nie, flagę dekoder. Dopiero ustawiona flaga wraz z sygnałem na pinie 8 powoduje przełączenie telewizora na obraz ze SCART. Ta możliwość ustawiania flagi dekoder nie dotyczy tylko nowych telewizorów. Już pod koniec lat 80. Grundigi (a więc też Blaupunkty i Siemensy) miały taką flagę. Przy braku OSD była ona sygnalizowana zapaleniem się kropki na wyświetlaczu 7 segmentowym za numerem kanału.

- TELETEXT - złącze SCART powstało m.in. dla zewnętrznych dekoderów teletekstu. Początek toru taki jak w topologii dekoder, tyle że sygnał zwracany jest przez RGB a nie CVBS. Kiedy użytkownik włączy dekoder TXT, wystawiany jest prąd stały na pin 16 (BLANK), żeby wyczernić ekran, by narysować na nim literki teletekstu. Synchronizacja jest brana z sygnał TV oczywiście. Ma to znaczenie dopiero wtedy, kiedy użytkownik włączy np. stronę z napisami, wówczas na pinie 16 (BLANK) pojawi się odpowiednio zsynchronizowany prąd zmienny, który będzie wyczerniał tylko taki pasek obrazu, żeby zmieścić na nim literki napisów. Taki sygnał jest w zasadzie specjalnego rodzaju sygnałem wizyjnym. Jeśli sygnał blank nie będzie podawany, wówczas literki TXT będą pojawiać się nałożone na obraz normalny.

Pod tryb mieszany AV+RGB podłączają się odtwarzacze DVD, tunery i cały cyfrowy sprzęt wizyjny, im w końcu łatwiej wygenerować sygnał RGB niż PAL, z resztą kolor w RGB jest bez porównania lepszy niż taki zmasakrowany kodowaniem PAL.

Natomiast w oficjalnej specyfikacji SCART nigdy nie było wejścia S-Video. Niektóre telewizory ponoć to obsługują, ale prawdopodobnie trzeba ręcznie w jakimś menu wybrać ten tryb, bo inaczej pojawi się obraz czarno-biały. Natomiast co do twojego pytania, czy da się zrobić pasywny kabel - w SCART zawsze się da zrobić pasywny kabel i będzie działał w trybie AV (wybieranym pilotem). Niepasywne kable, tj. z sygnalizacją na pinach 8 i 16 potrzebne są tylko do pozostałych trybów.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Sorry, że siebie cytuję, ale drobny błąd językowy się zakradł:

---------------------------^^^^^^^^^^^^^^^^^

Powinno być "nie tylko dotyczy", inaczej zdanie nabiera dyskusyjnego sensu.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.