[Elektryka] Rozdzielenie PEN/GSU/GSW

Witam, wszystkich. Zacząłem się ostatnio dokształcać z elektryki.

Do budynku przychodzą 4 przewody (L1,L2,L3,PEN, sieć TN-C, 14kW). Czy jest coś nie tak w następujących połączeniach w rozdzielni?:

PEN z sieci podłączamy do listwy z której wychodzą przewody:

- PE - na listwę PE,

- PE do szyny GSW (główna szyna wyrównawcza) umieszczonej w kotłowni, przewód 10mm2 ok 10m długości,

- N - na listwę N,

- Przewód do ochronnika przeciwprzepięciowego,

- ok. 8m przewodu 10mm2 do bednarki (<10ohm),

Dalej to oczywiście różnicówki, nadprądowe itp. ale w to na razie nie wnikam.

Ps. Czy w takim układzie wystarczy przeciwprzepięciowy 3p (L1+L2+L3, bez N)?

Reply to
Maks
Loading thread data ...

wystarczy, chociaż czasem się daje taki inny w szereg połaczenia bednarki

jeffrey

Reply to
Jeffrey

Użytkownik "Maks" snipped-for-privacy@blebble.ble napisał w wiadomości news:52a34448$0$2137$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

W takim ukłądzie wystarczy potrójna przepięciówka, ale całość jest zrobiona do d.....

Bednarka powinna dochodzić bezpośrednio do GSW. Od GSW powinno być połączenie (przewód PE minimum Cu 10mm2 lub Al 16mm2) do rozdzielni. W rozdzielni ten przewód PE ("biegnący" od GSW) powinien się kończyć na listwie PEN, do której podłączony jest PEN z sieci. Od listwy PEN powinny być wyprowadzone przewody N wprost do zacisków N różnicówek oraz listwy N, jeżeli istnieją jakiekolwiek obwody, które nie są chronione przez różnicówki. Przepięciówka powinna być podłączona do listwy PEN w rozdzilni, a nie bezpośrednio do bednarki. Tworzenie takich dziwolągów jak u Ciebie spowoduje, że ta przepięciówka przy większych przepięciach nie będzie spełniała swojego zadania. Połączenia GSW-PEN, PEN-Różnicówka, powinny być jak najkrótsze. Jeżeli nie można ich skrócić to przewody powinny mieć odpowiedznio większe przekroje. Jakie? To trzeba by było obliczyć.

Reply to
uzytkownik

W dniu 2013-12-08 10:11, uzytkownik pisze:(...) > Bednarka powinna dochodzić bezpośrednio do GSW. > Od GSW powinno być połączenie (przewód PE minimum Cu 10mm2 lub Al 16mm2) > do rozdzielni. > W rozdzielni ten przewód PE ("biegnący" od GSW) powinien się kończyć na > listwie PEN, do której podłączony jest PEN z sieci. (...)

Rozumie że musi być oddzielna listwa GSW, i PEN? (Do pomiarów?)

Reply to
Maks

W dniu 2013-12-08 18:18, Epesz pisze:

Od budynku ok. 50m ziemnego potem linia napowietrzna (ok. 100m do trafa). Myślałem o ochronniku B+C. Na budynku na razie brak piorunochronu.

Reply to
Maks

Troche malo tego ziemnego... jesli bylo by tak ze 150[m], to mozna by nie dawac ochr. A, chyba, ze energetyka zalozyla na koncu tych 100[m] ochr. A? Lepiej dac osobno B i C a pomiedzy nimi kilkanascie metrow jakiegos WLZ, a jesli B i C sa w jednej rozdzielnicy trzeba wstawic odpowiedni dlawik, w koncy gdzies ta moc musi sie rozpraszac.

Reply to
rowerem

W dniu 2013-12-10 22:41, rowerem pisze:

Tego nie wiem, w warunkach niema takiej informacji. Może oględziny coś wyjaśnią.

Nie wiem czy w moim przypadku, jest sens aż tak się z tym bawić... Obecnie korzystam z tego samego traf-a, i odkąd pamiętam chyba nic brzydkiego po sieci nigdy nie przyszło.

Reply to
Maks

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.