Witam, właśnie padł mi 1,5 roczny dysk SSD Crucial. Użytkowany w miarę normalnie, 8-12 godzin dzienne. Był to dysk systemowy+aplikacje. Dane na dysku talerzowym. Wydawało mi się że firma Crucial to raczej dobra marka. A jak długo wytrzymują Wam dyski SSD? Podobno Samsungi SSD są dobre ...
pytajacy
Didn't find your answer? Ask the community — no account required.
Ja kupowałem swoje dyski w 2018 i 2019 roku, działają. Przy normalnym używaniu dysk nie powinien paść w 1,5 roku. Zresztą o tym mówi parametr TBW Twojego dysku. Ile on wynosi dla Twojego modelu? Albo trafiłeś trefny egzemplarz albo jednak coś rzeźbiło po dysku. Statystyki awarii dysków używanych w pewnej firmie:
formatting link
ł z Ontracka:
formatting link
I
Irek.N.
Samsung, 840-ka zainstalowane w serwerze plików (WS2019), serwer nie wyłączany, obciążany jednozmianowo i nie przesadnie mocno działają od chyba 4 lat.
Z najstarszych to karta OCZ Revo Drive, pierońsko drogie 11 lat temu, o ile pamiętam dobrze czas. Na razie bez problemów. W7.
Miłego. Irek.N.
J
Janusz
W dniu 2022-02-13 o 20:49, pytający pisze:
To słabo, nawet bardzo.
Plextor 128GB kupiony w 2013, używany codziennie, crystalDiskInfo pokazuje 100%, zapisy 28TB, odczyt 40TB, 3595 godzin pracy, ponad 9 tys włączeń.
R
RoMan Mandziejewicz
Zdecydowanie za szybko.
Lata. Mój pierwszy Crucial od listopada 2016 roku
Być może.
Coś taki wstydliwy?
P
pytający
niedziela, 13 lutego 2022 o 22:47:08 UTC+1 RoMan Mandziejewicz napisał(a):
Też tak mi się wydaje.
Dyski SSD Samsunga mają 5 lat gwarancji producenta. To chyba o czymś świadczy. Zasięgnąłem jeszcze języka u znajomego, który zajmuje się m.in. administrowaniem wszelakiej maści serwerów i sieci i twierdzi że to jest teraz plaga. A według niego, Crucial teraz to jedne z gorszych dysków.
Nick jak każdy inny.
J
JDX
OCZ Vertex 2 60GB kupiony w październiku 2010 r działa do dzisiaj bez problemów. Aczkolwiek to nie jest dysk systemowy, a dedykowany tylko i wyłącznie pod bazę danych na PostgreSQLu. Przez te 11+ lat nazbierał jakieś 35 GB danych. Komp to zwykły desktop, ale chodzi prawie non-stop.
Od kilku miesięcy użytkuję w tej maszynie jako systemowy Samsunga 870 Evo 1 TB. Za krótko, aby coś powiedzieć. W każdym razie działa, i to całkiem szybko. Dane trzymam na dwóch dyskach talerzowych pracujących w mirroringu.
J
J.F
Moj jeden padl szybko, o od tej pory unikałem.
A jak czesto zbiera te dane?
Bo bazy danych wredne - zmienia program w bazie jedna daną, np 4 bajty, a SSD musi np 256KB zapisac. Jakby byla gwarantowana praca systemu, to mozna byloby odlozyc zapisy az sie uzbiera wiecej, ale gwarantowac trudno. Jakąś dodatkową SRAM z cache i bateryjke dla podtrzymania do SSD wsadzic?
A jeszcze bym podpowiedzial - dolozyc RAM do systemu. Windows spuchl, pamieci wirtualnej sporo - im wiecej RAM, tym dysk mniej uzywany. Co prawda pamiec wirtualna moglaby malo zapisywac ... ale kto ja tam wie ..
J.
K
kriters
W dniu 13.02.2022 o 20:49, pytający pisze:
To dysk nie może się zepsuć (jak każda inna elektronika) z miliarda różnych powodów? Nie ma to ja wyrobić sobie zdanie o marce na podstawie jednego przypadku.
J
JDX
Teraz już nie zbiera. kiedyś zbierał po kilka godzin dziennie.
[...]
Mam 16 GB i jak dla mnie to wystarcza. 3 Gb na ramdysk, 4 GB na wirtualkę z linuksem i reszta dla windowsa. Da się żyć – system nie swapuje (przy moim użytkowaniu kompa).
No niestety, o ile mi wiadomo, swapa na można przenieść na dysk inny niż systemowy. Nawet „home” aka Users ciężko jest przenieść na inny dysk, ale na szczęście jest to możliwe.
N
nadir
W dniu 15.02.2022 o 20:30, JDX pisze:
Można przenieść na dowolny dysk, można też wyłączyć.
J
JDX
Może mi się z hiberfill-em pomyliło. Któregoś przenieść na pewno nie można.
S
sirapacz
kontroler
Phison S11
Jak masz dysk na tym to wywal. Rekordzista zdechł poniżej pół roku. Goodram miał mnóstwo na tym zrobionych ssd. Gen3 ma już AFAIR inny
P
pytający
piątek, 18 lutego 2022 o 13:48:08 UTC+1 sirapacz napisał(a):
Czyli to jakaś Bajka przeze mnie wymyślona, tylko najprawdziwsza prawda. Dzięki.
pytający
K
Kaczin
W dniu 18.02.2022 o 15:24, pytający pisze:
Ale ty pisałeś o Crucial, a nie o Goodram.
S
sirapacz
to nie jedyny kontroler mający jazdy. tak samo szybko uceglisz dyski podpinając do komputera jako ATA albo w trybie IDE. Stare dyski też miały takie jazdy ale tamte z powodu (prawdopodobnie) przepełnienia uszkodzonych komórek.
Szukaj na innych układach, ale producenci dysków nie zawsze się chwalą jakim kontrolerem poganiany jest dysk.
S
sirapacz
Kioxia Exceria - Phison S11S, 3D TLC Toshiba 96L, brak DRAM
PNY CS900 - Phison PS3111-S11, 3D TLC -> słaby kontroler, kości pamięci ok
Lite-On MU3 - Phison PS3111-S11, 3D TLC -> słaby kontroler, kości pamięci ok, "Wersja 120G to MLC, natomiast 240L i 480L to 3D Nand TLC. Dodatkowo są DRAMless (bez cache), więc dramat." Ogólnie częściej od kości pada na ogół kontroler. Więc MLC też nie warto.
Goodram CX400 - Phison PS3111-S11, 3D TLC -> słaby kontroler, kości pamięci ok. Gen. 2 ma nadal ten sam kontroler i 3D TLC.
Gigabyte SSD - Phison PS3111-S11, 3D TLC Toshiba 64 layer -> słaby kontroler, kości pamięci ok
Goodram CX300 - Phison PS3111-S11, 15nm 2D TLC -> ogólnie słabo. Potrafią padać (problem wykrywania jako "SATAFIRM S11") albo awaryjnie bardzo zwalniać po dłuższej eksploatacji. Jeden z takich SSD na S11 padł znanemu serwisantowi Forestowi z ważnymi danymi w maju 2020.
Kingston A400 - Phison PS3111-S11, 15nm 2D TLC 32 Toshiba layer -> to samo co CX300, słabo
Patriot Burst - Phison PS3111-S11, 2D TLC -> słaby kontroler, słabe kości pamięci, to nie jest 3D TLC, wg. zdjęć z Anandtech. Problemy z prędkością zapisu po jakimś czasie, spadki wydajności poniżej HDD, zwisami w systemie itd. które się objawiały u niektórych
Goodram IRDM S25A - Phison PS3111-S11
a ze strony centrumodzyskiwaniadanyc.pl masz listę z którą oni się spotkali: Crucial V4; Corsair Nova; Corsair Force LS; Kingston SMSM15S3; Patriot Blaze; Patriot Blast; Silicon Power Slim S55; Smartbuy Ignition 2; Smartbuy S9M; Smartbuy Revival; Smartbuy Firestone; Smartbuy Ignition 4; Patriot Blast; Kingston SSDNow UV300; Kingston SSDNow KC400; Kingston HyperX Savage; GoodRam CX100; Goodram IRIDIUM IRDM Smartbuy Revival 2; Patriot Spark; Kingston A400; GOODRAM CX300; GOODRAM CX400; GOODRAM IRYDIUM Silicon Power Slim S55 (PS3111); Lite-On MU3; Silicon Power Slim S60; GOODRAM S400U; Smartbuy S11T; OCZ (Toshiba) Trion 100; OCZ (Toshiba) Trion 150; Toshiba Q300;
A
alojzy nieborak
RoMan Mandziejewicz napisał(a):
Głębsza filozofia :) Mamy loterię.
formatting link
Co prawda Spectek czyli odpady od Microna, ale i takie rzeczy da się sprzedać.
Dla równowagi:
formatting link
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required
Report Content
You are reporting this content to the moderators. They will look at it
ASAP.