DVD staly pobor proadu we wszystkich trybach pracy, nawet przy wylaczeniu?

Kilka dni temu poszukiwałem układu który by załączał zasilanie 230V zestawu głośnikowego w momencie przełączenia DVD (Wiwa238U) z stanbay na odtwarzanie. Układ miał wykrywać wzrost wartości prądu w obwodzie zasilania 230V DVD i na tej podstawie załączać zasilanie głośników. W wykonałem pomiar prądu w obwodzie zasilania DVD i pełna porażka: pobór prądu odtwarzacza zarówno w trakcie kręcenia płytą jak i na stanbayu, a także .... po wyłączeniu zasilania DVD wyłącznikiem głównym a'la Isostat wynosi ok53mA+-1,5mA. W zasadzie nie można mówić o konkretnych zmianach w poborze prądu bo wahania +-1,5mA traktuje jako błąd. Co dziwne, jestem prawie pewien że na stanbayu obserwuje zwiększenie poboru prądu odtwarzacza o 1mA w stosunku do normalnej pracy. Podsumowując, z punktu widzenia zużycia energii niema różnicy czy DVD jest wyłączone, czy na stanbayu czy też pracujące, chyba że je całkowicie wypnę z sieci. 230V, w związku z powyższym mój projekt legł u podstaw. Czy ktoś spotkał się z czymś takim aby na stanbayu pobór był identyczny, a nawet większy od normalnej pracy DVD? Jaką role w takim razie pełni stanbay w tym DVD, czyżby tylko wyłączał odbiornik podczerwieni i klawiaturę na panelu sterowania DVD, no i oczywiście zmieniał barwę diody power z zielonej na czerwoną?. Czy inni użytkownicy DVD mogliby podzielić się wrażeniami z pomiaru prądu w różnych trybach pracy przez ich DVD. Pzdr.

Reply to
vogl
Loading thread data ...

pisalem kup listwe z wylacznikiem i wszystko wlaczaj ta listwa, najprosciej i najtaniej

Reply to
MuNiO

MuNiO napisał(a):

No, tak ale nie o to mi chodzi, jakby coś to dostęp do gniazdka sieciowego mam więc po prostu mógłbym wyłaczyć zasilacza bezposrednio z gniazdka. Ja poszukiwałem rozwiązania bardziej ... zdalnego, niestety wykonane pomiary prądu wykluczaja obrana przez mnie metodę W tej chwili interesuje mnie sama idea istnienia funkcji stanbay w DVD w sytuacji gdy jej uzycie nie zmiejsza poboru prądu - to czemu ma ona służyć? No i czy przypadek Wiwy jest odosobniony czy dotyczy większości DVD, ot taka ciekawość na przyszłość. Pzdr.

Reply to
vogl

Właśnie to przewidywałem i dlatego w poście sprzed kilku dni proponowałem inne rozwiązanie. Mierzyłem kiedyś pobór mocy DVD, tunerów satelitarnych - to częsty przypadek w urządeniach pobierających kilkanaście watów - w Standby pracuje procesor i prawie cała reszta tylko display wyciemniony. Wmak

Reply to
Wmak

A jaki tam zasilacz ? Bo jak zwykly transformator to jego prad jalowy moze wynosic 50mA.

I jaki miernik, bo na impulsowce to TrueRMS moze klamac.

A sprawdzales ile bierze jak odtwarza ?

Bo z drugiej strony jak procesorek chodzic, pamieci trzeba zasilac .. to moze byc zapotrzebowanie stale.

J.

Reply to
J.F.

...ciach...

Jaki zasilacz? ...Niemam pojęcia, nie zaglądałem do środka. Pomysł z założenia wykluczał ingerencje w oba urzadzenia więc nie widziałem potrzeby tam zaglądać tym bardziej że oba sa jeszcze na gwarancji.

Metex, M3630

53mA +-1,5mA, w zasadzie opierajac się tylko na wskazaniach miernika, trudno by było zorientować sie w jakim stanie pracy jest DVD: czy jest wyłaczone, czy na stanbayu, czy właczony stop czy play. Nawet na próbę odłaczyłem z sieci miernik razem z wtyczka bo zwatpiłem czy na pewno do pomiaru wziełem wtyczke od DVD (próby robiłem przy szafce TV gdzie jeszce jest video i wzmacniacz)

Dzięki, widzę że podobno rozwiązanie zagadki podał Wmak, ciekawe tylko że pobór jest stały nie tylko na stanbayu ale i przy wyłaczeniu zaslania wyłacznikem głównym na panelu sterowania, ale to jest związane chyba z zasilaniem pamięci, bo faktycznie DVD pamieta w którym miejscu był np. zatrzymany film czego np. nie pamietal Emperor1. Dzieki wszystkim za pomoc i Pzdr.

Reply to
vogl

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.