Duże wyświetlacze alfanumeryczne LCD?

Jakiego wyświetlacza proponujecie użyć, aby prezentować treść tekstową przy pomocy niewielkiej ilości energii? Potrzeba wyświetlić 20-30 znaków w kilku rzędach. Wysokość znaków kilka cm. Podświetlanie ciągłe nie wchodzi w grę (jedynie w nocy, na żądanie użytkownika na kilka sekund). Orientacyjne wymiary wyświetlacza to np. 25*50cm, monochromatyczny. Treść wyświetlana zmienia się dość często, np. co minutę.

Najlepszy byłby zwykły tradycyjny LCD TN alfanumeryczny albo graficzny. Niestety wszystko na co trafiam w znanych mi sklepach jest za małe.

A może jakieś zupełnie inne rozwiązanie?

pozdr TO3

Reply to
Tomasz Ozon
Loading thread data ...

Heh oddałbym bym królestwo za duży LCD (nawet statyczny 7 segmentowy), duży czyli jeden znak min 10x5 cm i tak przynajmniej z

10 znaków, albo 2x5.

Na razie użyłem z tme LCD6.0-40TF (17cmx75cm) ale to tylko 7seg. Duże lcd to tylko na zamówienie w fabryce i na pewno nie jedna szt. Czasami na aliiexpres można znaleźć duże pojedyńcze moduły jednoznakowe.

Innym rozwiązaniem jest ekran od Kindla, tu jest fajny projekt:

formatting link

Reply to
Marek

ja też chętnie bym przyjął nieskomplikowany ekran, ale dużych wymiarów. Pamiętacie propeler clock? Zastanawiam się jakby zamiast diód zastosować laserki, a zamiast robić karuzele ze źródeł swiatła, skierować światło na lustro(a) i nimi kręcić. Jak za mało jasno opisałem to narysuje ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu czwartek, 29 stycznia 2015 16:17:18 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Jak byłem młody i piękny to jak czegoś nie można było kupić to nie znaczyło że tego nie można było mieć. W sprzedaży jest świecąca folia. Zasilanie raczej banalne 400Hz ze 100V. Można z takiej folii wycinać co się chce i pocięta dalej świeci. Tłumaczyć i objaśniać jak zrobić dowolny wyświetlacz?

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Zachariasz Dorożyński pisze: [..]

Doczytałeś to o niskim zużyciu energii?

Reply to
AlexY

W dniu czwartek, 29 stycznia 2015 20:45:28 UTC+1 użytkownik AlexY napisał:

Odpisywałem Markowi co by oddał królestwo. Jeśli użyć do zasilania baterii ktyptonitowej to problemu nie będzie. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się nie lubi.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2015-01-29 15:46, Tomasz Ozon pisze:

A matryca od laptopa albo małego tv? Zamiast podświetlenia kawał folii odbijającej i *coś* powinno być widać :)

Reply to
ajt

Żeś wymyślił. Potrzebuje coś co ma pobierać jak najmniej energii, najlepiej wcale. I nie świecić.

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości On Thu, 29 Jan 2015 10:07:23 -0800 (PST), Zachariasz

Dawno temu w Farnelu byly jakies duze cyfry LCD. Ale sie zmyly, widac nie ma zapotrzebowania :-(

Wyswietlacz elektromagnetyczny(mechaniczny)

formatting link
Po zmianie wcale pradu nie potrzebuje. Ktos to robi, ktos to sprzedaje, choc dawno nie widzialem ....

no popatrz ... bogate to Twoje krolestwo ?

formatting link

Ale tak w ogole to chyba by trzeba w e-paper/e-ink pojsc ...

J.

Reply to
J.F.

Doczytałeś o prądzie?

Reply to
Marek

Dnia Thu, 29 Jan 2015 22:39:30 +0100, Marek napisał(a):

Technologia jest taka, ze to zasadniczo wcale pradu nie wymaga. Raz ustawione zachowuje pozycje kompletnie bez zasilania, mniej niz LCD :-) Dopiero przestawienie wymaga sporego impulsu (~350ma przez ~1ms na kazdy zmieniany piksel). Jak sie rzadko zmienia, to sredni prad wychodzi malutki. Ogniwo sloneczne, akumulatorek i moze sie obejsc kompletnie bez zasilania :-)

Sterowanie tego jest upierdliwe (temat na osobna dyskusje), wiec mogli nie oszczedzac w sterowniku. Ale mozna zrobic wlasny, lepszy :-)

P.S. "Doświadczenie zdobywaliśmy jako wieloletni dystrybutor kanadyjskiej firmy FP Electronics. W 2007 roku odkupiliśmy linię produkcyjną od kończącej działalność firmy FP Electronics i przenieśliśmy produkcję do Polski."

J.

P.S. o, znalazlem LCD, ale tylko cyfre

formatting link
Producent Lumex - moze maja i inne.

A jak sie poszuka, to i

formatting link

Za pol krolestwa to pewnie mozna i customa zamowic ... a za cwierc ...

formatting link

Reply to
J.F.

Za 30eur to jest ekran kindla.

Reply to
Marek

Dnia Fri, 30 Jan 2015 01:08:21 +0100, Marek napisał(a):

No i do tego pilem, krolestwo okazuje sie nie warte 30 eur :-)

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

A Kindle warty jest ledwie dwa razy tyle. Może lepiej kupić cały i zagospodarować drugą połówkę?

A tak przy okazji, kilkanaście lat temu potrzebowaliśmy dużego wyświetlacza alfanumerycnego, a nawet trochę graficznego, który by był dobrze widoczny w dzień z dużej odległości. Padło na rozwiązanie podpatrzone w warszawskich autobusach. Mechaniczny system, taka obrotowa blaszka, z jednej strony czarna, z drugiej w żarówiastym odblaskowym kolorze. Odwracały ją elektromagnesy, które pobierały prąd tylko w chwili zmiany stanu. Moduły gdzieś calowej wielkości, można z tego składać dowolnie duże matryce. Jakaś kanadyjska firma to produkowała. Z tym że jak się okazało, to dobre było wyłącznie do autobusów. Po miesiącu eksploatacji płytki zaczęły się zacinać i nie chciały sie obracać. Chyba że walnęło się pięścią w obudowę. W trzęsącym się autobusie wada ta w ogóle nie przeszkadzała, nawet nie była zauważalna.

Reply to
invalid unparseable

Było zawiesić na sprężynach i dodać gumowy impulsownik kinetyczny z trzonkiem drewnianym na elektromagnesie ;)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 1 Feb 2015 15:20:51 +0100, Jarosław Sokołowski napisał(a):

To chyba to samo - ta firma to pewnie FP (Ferranti-Packard), od ktorej owa Alfa kupila maszyny..

W podobnej technologii robiono wyswietlacze 7-seg. Byly powszechnie uzywane na stacjach paliw. Raczej sie nie zacinaly ... ale po paru latach dystrybutory wymieniono na LCD. Ciekawe czemu ...

J.

Reply to
J.F.

Wręcz przeciwnie. Z rok, może dwa temu miałem emocjonującą dyskusję na stacji paliw gdy cena na dystrybutorze była inna niż się okazało w kasie. Było 1 zamiast 4 w dzies. groszy bo zaciety był właśnie wyświetlacz, tak to tłumaczył personel.

Reply to
Marek

Dnia Sun, 01 Feb 2015 23:31:36 +0100, Marek napisał(a):

No bo wiesz - ja juz ich od wielu lat nie widuje, a Ty widac opisujesz taki, co przepracowal dwa razy wiecej niz zakladano :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-02-01 o 23:47, J.F. pisze:

Eee tam, na np: na BP są, zawsze jak koło niego przechodziłem to się zastanawiałem jak to działa, teraz już wiem :)

Reply to
janusz_k

Użytkownik "J.F." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:13hhm1uli1x1i$.r325fg8b6f4z$. snipped-for-privacy@40tude.net...

W podobnej technologii robiono wyswietlacze 7-seg. Byly powszechnie uzywane na stacjach paliw. Raczej sie nie zacinaly ... ale po paru latach dystrybutory wymieniono na LCD. Ciekawe czemu ...

Bo zaczęto je robić u Chińczyka :) Ten plastik wygina się od słońca i blokuje ruch klapki. Wyświetlacze robione u Niemca działają już kilkadziesiąt lat bez awarii. No i taki LCD jest jednak tańszy. Nawiasem, te LCD też padają od słońca, bezpośredniego słońca. Wojtek

Reply to
wowa

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.