dokladny generator start-stop 100..200MHz

hej, poszukuje pomyslu na w miare dokladny (stabilny temperaturowo oraz czasowo) generator 100 lub 200MHz tak zeby ten 1% mial minimum... chodzi o to ze przychodzi _asynchroniczny_ impuls rzedu 1..2ns, mam nim wyzwolc generator, on ma napedzac licznik, i po ilus cyklach ma skonczyc. Kazde zliczanie musi trwac tyle samo z dokladnoscia do powiedzmy

500ps....1ns. Od biedy moge zrobic autokalibracje. generator + logika sterujaca beda taktowaly bramke precyzyjnego integratora ( na transimpedancyjnym wzm operacyjnym, np OPA860) Bramka bedzie otwierana na czas 10..200ns programowany z krokiem 10ns

Na razie wymyslilem ze bede mial kondensator ladowany na przemian dodatnim lub ujemnym pradem z 2 zrodel pradowych sterowanych szybkim komparatorem ECL. przelaczanie zrodel na tranzystorach lub kluczach diodowych. zwieram konddensator i czekam na impuls, ten przychodzi, rozwieram go i generator cyka..po ilus tam cyklach blokuje generator.

Zastosowanie gen, kwarcowych raczej odpada, gdyz po wyzwoleniu wiele cykli stabilizuje drgania. A nei che mi sie bawic w pomiar i odtwarzanie roznicy fazy pomiedzy zegarem a impulsem. A moze da sie jakos szybko dosynchronizowac gnerator kwarcowy? chociaz w to nei wierze za bardzo.

Inny pomysl to przerzutnik Schmitta ,na szybkim komparatorze..tyle ze bedzie to plywac z temp raczej.. i dodatkowo 1-szy takt bedzie zazwyczaj dluzszy, gdyz C musi sie doladowac do nap przelaczania.

Moze ktos z was ma inny pomysl? czesto jak ktos nei zaznajomiony z tematem spojrzy to potrafi rozwiazac problem nad ktorym siedzisz kilka dni :) moze sa jakies fajne kostki do tego celu?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Loading thread data ...

Oto co Greg(G.Kasprowicz) napisał:

[-] Jak albo z czym ten impuls jest asynchroniczny skoro generator nie pracuje?
Reply to
Jacek Maciejewski

impuls nie ejst z niczym zsynchronizowany (w szczegolnosci z innym zegaram obecnym w ukladzie), a musze otworzyc bramke i zamknac dokladnie po ustalonym czasie

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Na ile sie domyslam - Greg chce odmierzyc np 90ns, ale dokladnie i rozpoczynajac od poczatku impulsu. Wiec nie moze skorzystac z generatora 100MHz ktory sobie chodzi caly czas - bo ten nie bedzie dokladny jak mu impuls przyjdzie w polowie cyklu.

Hm, 5-10 generatorow po 100MHz przesunietych o 1-2 ns ?

Stary dobry [zly ?] 74123 wyrabia sie z impulsami od ok 60ns [w dokumentacji niby 40], no ale musialbys jakos kalibrowac, a i czas propagacji dochodzi.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

[...]

jesli to prawda, to moze impuls startowy podac na wejscie clock przerzutnika, [we 'd' na vcc] wyjscie ff wyprowadzic poza fpga, poprzez zewnetrzna linie opozniajaca podac na wejscie asynch. reset tegoz przerzutnika; a fpga trzymac w cieple, by temperatura sie nie zmieniala ... :) umieszczenie tego przerzutnika w i/o celi powinno dodatkowo zredukowac plywanie wewnetrznych opoznien;

JA

Reply to
JA

tyle ze ten czas ma byc programowalny...musialbym meic szereg takich linii opozniajacych prosciej chyba zrobic generator RC i licznik..

chyba wszystko potem zaleja jakas masa i umeiszcze w termostacie..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Oto co Greg(G.Kasprowicz) napisał:

Co to jest "dokładnie"? Jeśli potrzebujesz nieskończonej dokładności to takiej nie ma. Jesli skończonej, to kluczuj generator o większej częstotliwości, na tyle dużej żeby trwanie jednego okresu było mniejsze od wartości bezwzględnej dopuszczalnego błedu.

Reply to
Jacek Maciejewski

np.:

formatting link

moze wystarczy dmuchac suszarka do wlosow ?

JA

Reply to
JA
Reply to
Piotr Wyderski

szkoda ze do max 137ns... ale moze na nich by zrobil sam generator... uzywam podobne linie, tyel ze ECL, co prawda kiepsko u nich ze stabilnoscia temepraturowa, ale moze to byc dobry pomysl

Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
Piotr Wyderski

Oto co Greg(G.Kasprowicz) napisał:

No to jesteś skazany na generatory nierezonansowe. I kwarcowy i LC mają całkiem spory czas stabilizacji amplitudy drgań po włączeniu, najmarniej kilka - kilkanaście okresów.

Reply to
Jacek Maciejewski
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Nie wiem czy tak latwo uzyskasz precyzje rzedu 1ns.

J.

Reply to
J.F.

doslownie asynchroniczny licznik ? wtedy liczenie bedzie zalezne od liczby, no i czas dekodowania tez zalezny od liczby; gdyby nie wymagana dokladnosc, to tez cos podobnego bym sugerowal, ale 1ns wydaje mi sie ponizej mozliwosci fpga; w zasadzie nie mam pojecia o stabilnosci linii opozniajacych, ale zakladam, ze skoro maja step 0.5ns, to i stabilnosc powinny miec nieco lepsza, w tym stabilnosc temperaturowa;

i jeszcze, po znalezieniu optymalnego rozmieszczenia, back-annotate;

JA

Reply to
JA

maruda ...

daj dwie linie, jedna z krokiem 5ns, druga z 0.25;

JA

Reply to
JA

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.