Dobór UPS-a do mocy maksymalnej zasil

Witajcie,

czy przyczyną niepoprawnej pracy zasilacza UPS może być dobranie zbyt mocnego zasilacza komputera, pomimo tego, że sam komputer ma minimalne wymagania pradowe?

Problem pojawił się przy próbie dobrania do zasilacza Chiefteac 450 W UPS-a. Zarówno UPS 400 VA jak i UPS Ever 500 VA, natychmiast po zaniku napiecia, wyłączają się, sygnalizując przeciążenie. Przy słabszym zasilaczu, 350 W Pmax, jeden i drugi UPS całkowicie poprawnie funkcjonuje. Konfiguracja komputera to procesor Pentium D, 1GB RAM,

1xHDD. Zaznaczę, że ten sam objaw występował przy podłaczonym wyłacznie komputerze - kiedy monitor był zasilany z innego źródła.

Wg znajomego elektryka, objawy te świadczą o uszkodzeniu któregoś z początkowych stopni zasilacza, odpowiadającego za przeciwdziałanie pobieraniu prądu o zbyt dużym natężeniu w stosunku do potrzeb komputera. (powtarzam z pamięci, więc mogło to niedokładnie tak brzmieć). Ja znów zastnawiam się bardziej generalnie, czy problem nie wynika po prostu z impulsowego charakteru pracy zasilaczy komputerowych, co powoduje przy stosunku Pmax zasilacza 450 W do Pmax UPS-a 500 VA ~= 350 W, działa układ przeciwprzeciążeniowy, rozłączając UPS...? Być może powyższe objawy nie wskazują na usterkę któregokolwiek z urzadzeń, tylko z zasady działania zasilacza impulsowego?

Pozdrawiam

Czarek

cross-post warning!

Reply to
Czarek
Loading thread data ...

Czarek napisał(a):

UPS 500VA odpowiada mocy czynnej około 300W.

Twoje UPSy są po prostu zbyt słabe albo nie przeciążalne któtkotrwale. Sądząc po zasilaczu inwestujesz w lepszy sprzęt tak więc zainwestuj jeszcze w lepszy UPS. Zasilacz oznaczony jako 350W ma pewnie elementy dobrane na styk i odpowiadał by chieftec'owi 200W :-)

Dla pewności że Twój chieftec nie jest uszkodzony proponuje zmierzyć rzeczywisty pobór mocy czynnej jak i biernej. Mogę dodać że u mnie na UPSie APC 1000VA pracują cztery serwerki z zasilaczami chieftec 400-450W każdy plus routery, switche itp i maksymalnie świecą się dwie z pięciu lampek sygnalizujących obciążenie

Reply to
Piotr [PKi

Może też to być znany problem odmowy współpracy niektórych UPS-ów z zasilaczami z PFC.

Reply to
pisz_na.mirek
[...]

Jasssne. Po prostu ich UPSy mają zawyżoną moc na papierze i tyle.

Do starego APC BackUPS 600 mam podłączone dwa komputery - jeden z zasilaczem Chiefteca 400W, drugi no-name 300W, do tego monitor i mnóstwo drobnego sprzętu. Wszystko chodzi bez zająknięcia.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zasilacz komputera pobiera mocy bierną indukcyjną (z powodu trafo). Twoja róznica bierze się z kąta pomiędzy V i A. Dla mocy czynnej wynosi ona zero stopni i dlatego dla czynnej V*A == W. Dla mocy indukcyjnej kąt jest różny od zera. Słowem: dużo prądu, duże napięcie a licznik energii wykazuje śmiesznie zaniżoną wartość.

Jeśli to jest to, wówczas spróbuj zastosować kondensatorek podłączony równolegle do zasilacza. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w swietlówkach, żeby zmniejszyć obciążenie bierne indukcyjne.

Reply to
LukaszS

Z powodu niewiedza dostajesz dwója!

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

LukaszS pisze:

To może od razu Bill Killera? Takie wspaniałe i takie tanie :)

Pozdrawiam, Maciek

Reply to
Maciej Iwanczewski

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

albo ...tzw. łabądka ;)

Jako ze mam kompa stale wlaczonego przez rejestrator moge tylko podac (Chieftec 400W + kilka drobiazgow) ze cos fi = 0,92 w tej chwili

Wiec gdzie ta moc bierna ktora mialaby szkodzic UPS-owi ??

Pozdrawiam

Reply to
Waldeusz

Proszę o sprecyzowanie dlaczego?

Po co w świetlówkach stosuje się kondensatory? Mnie uczono, że właśnie do redukowania mocy biernej. Czy zasilacz nie obciążał biernie indukcyjnie?

Proszę bardzo.Sam odpowiedziałeś. Czyli masz pobór 435VA. Twórca wątku stosuje UPS-a teoretycznie 450VA, który niue wydala. Więc, jeśli nie chce kupować mocniejszego zasilacza, da się zredukować VA obciążenia do 400VA.

Gdzie się mylę?

Reply to
LukaszS

Poczytaj może trochę o mocy czynnej, biernej, przesunięciu fazowym, cos fi. Lepsze to niż zdobywanie wiedzy od oszustów na Allegro i na listach dyskusyjnych.

Reply to
LukaszS

Ano nie bedzie. A dlaczego ? Bo siec nie jest podlaczona do transformatora, tylko do kondensatora, przez diody.

Tzn dawniej, teraz teoretycznie obowiazuje PFC, wiec moze byc roznie.

Ciekawe czy to cos fi, czy "power factor".

On ma komputer o "malym poborze pradu", wiec przyjmijmy 300W.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.