Dobór mosfeta do DC/DC step-up

Tak to w sumie daje 1,4W szacując, czyli maksymalna dopuszczalna moc strat tego tranzystora dla TA=25st. C. Zakładając, że w pobliżu jest jednak dużo goręcej, nie da rady z tym tranzystorkiem. Chyba dobrze rozumuję... To samo odnosi się do wspomnianego wpółczynnika wzrostu Rdson, czyli 1.6 wydaje się sensowne.

Ogólnie przesiadłem się na LT3783 i próbuję obliczać według tamtych wzorów. Teraz wychodzi mi ok. 1W w sumie moc strat na tranzystorze wspomnianym. Myślę, że przy tej mocy warto by pomyśleć jednak o tranzystorze w obudowie która pozwoli na rozproszenie tej mocy. Zastanawia mnie też fakt, w tamtych wzorach moc przełączania zależy jedynie od Crss (Reverse Transfer Capacitance) jeśli chodzi o parametry tranzystora.

Dziękuję serdecznie za wskazówki. Jak się okazuje, to nie sposób przeskoczyć obliczeń. Arkusz kalkulacyjny jest bardzo pomocny. I odpowie mi na pytania, które postawiłem na początku.

Reply to
EM
Loading thread data ...

Jasne. Tylko okazuje się, że np. IRLR3114 ma pięciokrotnie większy ładunek do przeładowania. I co po większej obudowie, skoro moc strat wzrosła straszliwie?

Nie każdy producent podaje ten parametr - ja wolę opierać się na charakterystyce ładunku całkowitego bramki - "długość" plateau w nC jest parametrem dającym się wprost porównywać. Dla Si4410 wynosi ok. 4 nC, dla IRLR3114 ponad 20 nC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mam to co udało się zorganizować na szybko: LM3478 IRLU8726 30V 5,8mohm@4,5V Qg 15nC DL1207-100 10uH Rezystor Rsense = 0,0012

Częstotliwość powinna być ok. 200kHz - rezystor 82k, ale jak mierzę multimetrem na bramce mosfeta to jest 130kHz.

Zasilanie ok. 12V No niestety przy ok. 3A ze źródła tranzystor IPAK się odlutowuje od radiatorka kilka cm2, szacuję, że pewnie z 5W się wydziela na nim. Pierwszy się spalił zanim się zorientowałem.

Nie próbowałem akurat liczyć tego przypadku - stawiam na zbyt wolne przełączanie.

Mocno mi się to nie podoba. Chciałem zejść do 6V i 5A z wejścia.

Sprawdziłem jeszcze dla 6,5V - udaje mi się dojść do 2,15A na wejściu. Wydaje mi się, że Rsense może być za duży jeszcze lub problem z pcb ogólnie. Teraz już trochę za późno na dalsze testy i pomiary... I teraz częstotliwość widać jest ok. 200kHz.

Reply to
EM

Próbowałeś dwa dławiki szeregowo?

Tu nie o jedno zero za dużo? Powinno być ok. 12 miliomów chyba...

Niestety - rozrzut jest spory...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ogólnie już było późno niewiele próbowałem...

Nie

Racja, w sumie jest 4 rezystory 0R047 równolegle

Jakieś sugestie w tej chwili?

Reply to
EM

[...]

Skoro nie wychodzi - zwiększyć indukcyjność i zmniejszyć częstotliwość. Ale dziwne, że nie wychodzi aż tak bardzo.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na pewno dodam jeszce większe kondensatory na wejściu i wyjściu. Ogólnie przetwornica też dziwnie popiskuje czasem. Driver według pdfa daje do 1A w piku w bramkę. Sprawdzę, czy Rsense ma sens przy takiej wartości. Trochę na chybił trafił wybrałem. Najpierw próbowałem z 0R023.

Niepokojące jest grzanie tranzystora - chyba nie mam wyjścia, będę musiał podłaczyć pod oscyloskop. Niestety w domu nie dysponuję.

Ogólnie będę robił na LT3783, tylko jeszcze ich nie mam. Ale skoro tu na razie nie wychodzi obiecująco, to nie najlepszy znak.

Reply to
EM

Ale co to za rezystory? Drutowe?

Błąd. Uruchamianie jakiejkolwiek przetwornicy (poza MC34063) bez oscyloskopu, to nieporozumienie...

Bardzo to dziwne. Udało Ci się znaleźć bardzo przyzwoite tranzystory, z bardzo niskim ładunkiem.

Zrób zdjęcie tego co masz - może coś się uda wymyśleć...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ogólnie wszystko SMD zmontowane na małej płytce PCB.

Nie no, trochę pojęcia to ja mam. SMD 1206.

No cóż trochę przetowornic juz uruchamiałem, bez zająknięcia większość poszła. Tylko zwykle nieco mniejszej mocy.

Z TME od ręki

Popróbuję jeszcze trochę i potem będę dalej pytał...

Dzięki RoMan

Reply to
EM

Witam LM3478 + IRLU8726 @215Khz + DL1207-10 (10uH) Pododawałem kondensatory na wejściu i wyjściu i wygląda, że zaczęło działać dobrze. Niestety na wejściu tantal 100u + tantal 22u + ceramik

1u, to wyglądało na zbyt mało, przy zasilaniu z zasilacza przewodem 0,5metra. Dodałem jeszcze 1000u elektrolit i się poprawiło.

Na wyjściu też jest teraz 2x 1u + tantal 10u + 100u.

Osiągnąłem takie parametry: Uwe 7,8 Iwe 4,40 Uwy 19,9 Iwy 1,55

Wychodzi z tego 90% sprawności

Tranzystor się grzeje dosyć mocno z małym radiatorkiem, ale raczej bez radiatorka by sie ugotował. (gdzieś te 5W mocy strat ogólnie musi się podziać)

Na bramce amplituda 6,8V Czas narastania od 10 do 90% ok. 150ns Czas opadania ok. 50ns.

Ogólnie teraz to wygląda poprawnie. Zastanawiam nie jeszcze doborem kondensatora na wejściu i wyjściu. Akurat interesuje mnie to dla LT3478, ale zakładając 200kHz i Output ripple jako 10% wychodzi 3uF. Czy jak dam dobre kondensatory ceramiczne

2x 2,2u to wystarczy?

No i gdzie szukać takich dobrych ceramicznych kondensatorów?

Reply to
EM
[...]

Strasznie powoli! Sprawdź oscyloskopem, co dzieje się na rezystorze źródłowym. Bo coś mi się wydaje, że to tam może tkwić problem.

Acha - odżałuj kilka PLN na wtyk BNC i kawałek koncentryka i pomiary na rezystorze źródłowym rób bez sondy - na gołym koncentryki, z jak najkrótszymi końcówkami (rzędu milimetrów a nie centymetrów).

Ba! W sklepach, niestety. Pamiętaj, że im obudowa większa, tym mniejsze prawdopodobieństwo oszukaniego, chińskiego badziewia. 4u7 w obudowie mniejszej niż 1206 to badziew.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz pisze:

Sprawdzone normalną sondą 1/10:

formatting link
Na rezystorze w źródle mocno coś dzwoni, ale poza tym chyba OK: Wartość rezystora 12mohm
formatting link

Reply to
EM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.