(dlugie) komunikacja z piecem Vaillant c.d.

Witam wszystkich

Zgodnie z obietnica przedstawiam bardziej szczegolowe dane odnosnie wpinania komputera do piecow Vaillant.

W akcie desperacji rozebralem piec i obejrzalem dokladniej plyte glowna. W efekcie stwierdzilem nastepujace sygnaly na pinach gniazda RJ12 interfejsu pieca (trzymajac wtyczke zatrzaskiem w dol i patrzac na zlote styki, jedynka to styk pierwszy z lewej, a szostka - pierwszy z prawej; w nawiasach podaje napiecia w stanie spoczynku pieca i w spoczynku komunikacyjnym):

1 - prawdopodobnie nigdzie nie podlaczone (ok. 0V) 2 - do sterowania komunikacja (?) (ok. 4.8V) 3 - wejscie danych z komputera do pieca (ok. 4.7V) 4 - wyjscie danych z pieca do komputera (ok. 4.7V) 5 - masa elektryczna pieca (0V, wzgledem tego napiecia mierze pozostale) 6 - napiecie z zasilacza pieca +24V (ok. 23.8V)

Komentarze szczegolowe: Ad. 1 - sciezka drukowana biegnie w strone ukladu 780058, jednak konczy sie tuz przed nim nieobsadzonym punktem lutowniczym dla jakiegos elementu. Sposob przebiegu sciezki utrudnia jej obserwacje, dlatego nie mam 100% pewnosci, czy nie ma gdzies innych jej rozgalezien. Teorie o braku podlaczenia zdaje sie potwierdzac napiecie ok. 0V. Ad. 2 - sciezka rozwidla sie na kilku punktach lutowniczych obsadzonych co najmniej trzema rezystowami (tyle widac), z ktorych sygnal jest poprowadzony dalej do kilku nozek ukladu 780058. Przypuszczam, ze tu trzeba podlaczyc sygnal z pinu 4 portu RS232 albo sygnal na pin 6 tegoz portu w celu sterowania przebiegiem komunikacji, ale pewnosci nie mam. Przeciwko tej teorii przemawia brak symetrii sterowania: piec nie ma innego pinu, na ktory mozna podlaczyc drugi pin (4 lub 6) RS232. Tym samym racje moze miec T.M.F., ktory tydzien temu sugerowal mi komunikacje trojprzewodowa (piny 2,3,5 RS232). W takim przypadku trzeba by bylo chyba sygnaly z pinow 4 i 7 RS232 zapetlic na piny odpowiednio 6 i 8. Ad. 3 - sciezka biegnie do rezystowa 1kOm i dalej do nozki 8 ukladu 780058. Ad. 4 - sciezka biegnie do rezystowa 1kOm i dalej do nozki 9 ukladu 780058. Ad. 5 - gruba sciezka, ewidentnie biegnaca do masy. Ad. 6 - takze dosc gruba sciezka biegnaca do pola zasilania +24V.

Komentarz ogolny: Glownym celem rozbiorki pieca bylo stwierdzenie na podstawie przebiegu sciezek, gdzie nalezy dane podawac, a skad odbierac. W moim piecu sciezki z gniazda RJ12 biegly w kierunku mikroprocesora 780058, a na podstawie opisu tegoz scalaka latwo bylo dojsc funkcji pinu w gniezdzie. Jednak zdziwilo mnie to, ze nie zlanazlem zadnej separacji galwanicznej: piny 2, 3 i 4 z RJ12 sa dolaczone do 780058 tylko przez oporniki po 1kOm. Przejrzalem pobieznie "eBUS - the Cost Effective Communication Protocol for Flexible Heating Control Systems" i wnioskuje, ze to co mam w piecu jest elektrycznie czyms innym od tego, co opisuja we wspomnianej specyfikacji. Zgadza sie jedynie logika (port RS UART, predkosc 2400 itd.). Z kolei analiza dokumentacji ukladu 780058 nasuwa istotny wniosek: skoro napiecia na porcie RS sa symetryczne (jesli sie nie myle ok. -15V..-5V i

+5..+15V), a na nozkach 780058 mam w zasadzie poziomy TTL (0V i 5V), to trzeba uzyc jakiegos konwertera TTL->RS i z powrotem - chocby MAX232. W takim przypadku przyda sie napiecie zasilajace, podawane na pinie 6 - jest co prawda za duze, ale zmniejszyc je do +5V to nie problem. Taki uklad konwersji musi byc gdzies zamontowany: moze we wtyczce, a moze na kablu w formie malego pudelka i byc moze wlasnie to serwis Vaillanta potraktowal jako klucz sprzetowy (taka dostalem od nich informacje).

Ciekaw jestem, co sadzicie o moich teoriach.

Bawilem sie tez oscyloskopem i dokladnie przerysowalem przebiegi, jakie generuje program vrDialog na pinach 3, 4, 7 portu RS232 przy probach komunikacji z piecem. Jesli bedzie ktos zainteresowany, to podesle mu na priv albo wystawie na www, ale to juz po swietach. W tej chwili powiem tylko, ze sygnaly podczas obydwoch prob komunikacji sa identyczne i ze z TxD wychodzi jeden bajt.

To na razie tyle; korzystajac z okazji zycze wszystkim grupowiczom wesolych i spokojnych Swiat Wielkiej Nocy.

Pozdrawiam Bart

Reply to
m
Loading thread data ...

Ja mysle, ze to jest sygnal SCK2/ASCK do procesora - zewnetrzny przebieg zegarowy do sterowania transmisja. Dzieki temu predkosc transmisji moze byc wymuszona przez urzadzenie do ktorego podlaczony jest kociol. To tylko moj domysl po przeczytaniu pdfa do w/w procka. W takim ukladzie oryginalny kabel musi jeszcze zawierac generator przebiegu zegarowego (albo jest on generowany softwarowo na PC), lub tez oprogramowanie kotla jest na tyle inteligentne, ze wykrywa obecnosc zewnetrznego przebiegu i przestawia wtedy port USART na korzystanie z niego (za tym przemawialoby podlaczenie do innego pinu I/O procka w celu detekcji zegara).

To by sie zgadzalo. Wysoki poziom jest osiagany przez pull-upy.

Tez by pasowalo. 24V do zasilania urzadzen podlaczonych do kotla i ew. transceivera do eBus.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.