Diody LED RGB - jak ustawić

To znaczy, że

Any[lambda,380nm..720nm] x[lambda]/Reference[lambda] = k

+sigma[lambda], k = const, |sigma|<zadana dokładność.

gdzie x i Reference to profile emisji odpowiednio badanego źródła i ciała doskonale czarnego (dla zadanej temp).

Nie ma jeśli będziemy cośtam. Masz warynek powyżej, jego się nie da spełnić ogólnie.

kropka.

Przy czym temperatura postrzegana jako biel zmienia się w zależności od oświetlenia otoczenia i ,,historii'' osobnika obserwującego (co widział przed chwilą).

formatting link

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

to zobacz jak wyglada cuzlosc ludzkiego oka na poszczegolne zakresy spectrum najczulsze oko jest na kolor zielony, potem czerwony i potem niebieski...

Reply to
PAndy

... gdzie "żądana dokładność" = wytrych ;-) Ok... rozumiem o co chodzi.

Nie mniej mam wątpliwości, czy właściwe jest za referencyjne światło białe przyjmować promieniowanie CDC. W środowisku natruralnym człowiek raczej z takim promieniowaniem się nie spotyka... ot taki model - pod pewnymi względami wygodny, ale uproszczony. IMHO lepiej jest przyjmować za referencyjne światła zdefiniowane przez CIE z serii D... (np. D65)

Wniosek: diodę należy sprzeżyć z układem mierzącym barwę oświetlenia otoczenia i "historię" osobnika obserwującego (co widział przed chwilą, albo zażył).

Model CIELab uwzględnia oświetlenie otaczające. Czy istnieje już jakiś model uwzględniający "historię"?

Dziękuję za wyjaśnienie, nie mam uwag.

pzdr mk

Reply to
mk

chodzilo mi o uzyskanie z 3 skladowych rgb wrazenia swiatla bialego trzeba bylo ustalic jakies standardy na potrzeby telewizji - rgb , poligrafii cmyk , konwersji z jednego na drugi itd.

jakich zrodel wzorcowych rgb uzywali , w jakich warunkach to trzeba by poszukac na ich stronach

formatting link

Reply to
swstr

Jak widać kolega Konop wyjaśnił co znaczy równo świeciły i sposób ,który podałem jest najprostszy i najtańszy do osiągnięcia tego celu. Jemu nie chodziło o fizyczne podstawy optyki tylko o najzwyklejszy równy poziom świecenia każdej z trzech diod. Pzdr :-)

Reply to
henry1

każdy wymieniony aspekt ma własne standardy optymalizowane pod konkretny cel...

Nie trzeba szukać, wystarczy pomyśleć... TV używa jako wzorca zestawu luminoforów typowego kineskopu [tm]. Co to jest typowy kineskop, to raczej kwestia historyczna - co było do zrobienia, jak to ustalano. Późniejsze konstrukcje muszą brać na to poprawkę, ale TV i tak nie ma wiernego oddania barw, a tylko względne, więc nie ma znaczenia. Druk ogólnego przeznaczenia zakłada oglądanie w świetle dziennym. Tam, gdzie kolor ma znacznie, określa się biel podłożem, papier musi być sam z siebie neutralny, a potem określa się, jak zachowują się na nim farby. Są opracowane skale barwne osiągalne w typowych warunkach na podłożu powlekanym i niepowlekanym (coated i uncoated, słowa kluczowe: SWOP, Pantone) Ale to już nie baśń na tę grupę...

Reply to
Marek Lewandowski

Jeśli założyć, że |sigma|<<|k| to... LED można w rzyć :)

Dotyczy tylko informatyków, większość ludzi jednak wychodzi na dwór od czasu do czasu.

Ciekawe, co oznaczają te cyferki po D... lol.

Nie, ale nie musi istnieć. Oczy się dość szybko adaptują do nowego oświetlenia (dokładniej to mózg się adaptuje), więc nie bardzo jest sens zaprzątać sobie tym głowę na dłuższą metę.

Reply to
Marek Lewandowski

Domyślam się, że to dwie pierwsze cyfry CCT (Correlated Color Temperature). Ale widmo CDC o temp. 6500 K jest zdecydowanie inne niż D65...

pzdr mk

Reply to
mk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.