d?ugi kabel sieciowy

Bo nie mają PoE.

Reply to
PcmOl
Loading thread data ...

PcmOl pisze:

Po co mi PoE gdy podłączam peceta do routera?!

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2015-07-25 o 10:54, Budyń pisze:

Uniwersalny? multimetr? Nic dziwnego, może nic nie wymierzyć. Miernik do pomiaru izolacji to może by coś wymierzył.

Reply to
Jawi

W dniu niedziela, 26 lipca 2015 21:58:46 UTC+2 użytkownik Jawi napisał:

no to jakim napieciem probierczym mierzy sie skretki komputerowe?

b.

Reply to
Budyń

W dniu 2015-07-25 o 14:36, Pszemol pisze:

To całe USB to w ogóle gówno jest. Pod windowsem to działa tragicznie i nic się do dzisiaj nie zmieniło. Jak zwykle wygrał najgorszy standard, który na początku w ogóle nie był przeznaczony do przesyłania większych ilości danych.

A wiecie jak będą chować tego, który wymyślił usb? Opuszczą trumnę do połowy, wyciągną z powrotem, przekręcą na drugą stronę i wtedy opuszczą do końca.

Reply to
robot

Akurat chodziło mi o to samo, tylko na odwrót ;)

Zaciskarka do RJ45 kosztuje już grosze. Swego czasu nawet za nóż Kronena płaciłem tyle, że teraz za to można kupić całą wyposażoną walizkę oprzyrządowania wraz z niezłym miernikiem (nie analizatorem). W zasadzie każdy może sobie zacisnąć RJ45, nawet od biedy wkrętakiem ;) Położyć w domu gniazdka - żaden problem. Są nawet takie, że nie potrzeba noża do zabijania. Kupuje się rolkę kabla i można jechać.

Natomiast nie da się tak postąpić ze światłem. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby jakiś nawet mocno zaawansowany, ale "cywilny" user kupował spawarkę i miernik do światła. Garść typowych długości patchy w sklepie też nie załatwia sprawy - zawsze gdzieś trzeba dać odcinek transmisyjny czy jakiś pion. Albo przepuścić przez mały otwór.

Reply to
Adam

Dnia Sat, 25 Jul 2015 08:14:59 -0700 (PDT), Budyń napisał(a):

no tester nie pokazuje wartosci rezystancji...

sam kiedys tak mialem - tester swiecil, switch z tego co pamietam tez swiecil, a nie dzialalo. chyba cos z wtykiem bylo nie tak, zle zarobiony... nie pamietam juz dokladnie...

Reply to
jg

W dniu 2015-07-26 o 18:08, Jarosław Sokołowski pisze:

A gdy podłączasz kamery do routera? Lepiej zasilać z routera przez POU bo wtedy łatwo router, NVR i kamery zasilić z jednego zasilacza buforowanego UPSem.

Reply to
Mario

Pan Mario napisał:

A gdy podłączam kamery do routera, to się mieszczę w tych kilku procentach sytuacji, które należy włożyć do szufladki z napisem "przypadek szczególny".

Tu należy zasygnalizować inny problem. Dlaczego do jasnej cholery w domowym routerze nie ma od razu PoE? Dlaczego tak mało jest kamer, które mają to od razu w sobie? Dlaczego PoE nie ma w telefonach VoIP? Dlaczego skoro już od tylu lat jest ta miedź i nazywa się ją "okablowaniem strukturalnym", to urządzenia nie są produkowane w jakimś zgodnym stndardzie, który by pozwolił na ich "strukturalne" zasilanie z jednego miejsca bez zbędnych przejściówek?

Jako przejaw rozpaczy można traktować kamery WiFi, które stały się tak popularne. Bo łączność bezprzewodowa, ale zasilanie przecież już nie. Skoro i tak jest potrzebny kabelek, to lepiej by było poprowadzić jeden standardowy, z bezpiecznym napięciem, a nie pajęczynkę z 230V do zasilacza (co często ma miejsce).

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl... Pan Mario napisał:

Bo ten standard pojawil sie pozno. I kosztuje. I jest niewygodny - tzn kosztowny. I nie byl pomyslany pod kamery. I gniazdek zabraknie :-)

No wiesz, w domu czy malym biurze WiFi ma zalety. A poza tym sluzy tym, co 220V maja rozprowadzone, a UTP nie ...

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Czy to w ogóle jest *standard*? W tym sensie, że gdzieś opisany. Bo mam wrażenie, że to jakoś tak samo się ułożyło -- różni producenci zaczęli wykorzystywać wolne żyły i tak utrwalił się ten obyczaj. A może nawet nie producenci, może na początku po prostu instalatorzy. Chyba zresztą to się zmieniało w czasie, kiedyś stosowano inne napięcia, inne rodzaje połączeń.

Kosztowny może jest. Niewygodny na pewno. Ale to wynika tylko z małego zakresu stosowania, braku ogólnie przyjętych uzgodnień. Nie jest to w każdym razie hi-tech, który musi kosztować dużo.

To pod co właściwie był pomyślany? Wydaje mi się, że pod różne huby, switche, accesspointy i inne małe ustrojstwa -- żeby nie prowadzić do nich osobnego zasilania. Kamera łapie się na to jak najbardziej. Gdyby były switche z wypraowadzonym PoE w każdym gniazdku i kamery w tym samym systemie, to by niczego nie zabrakło, a instalacja by była bajecznie prosta

Niestety w przypadku kamer jest to nieprawdą, że komuś służy. Kamery trafiły już pod strzechy, a w najgorszym przypadku gdzieś pod sufit. Gniazdka z rozprowadzonym 220V przeważnie widuje się gdzieś przy podłodze. I widuje się przy tym rozmaite pajęczynki do zasilania tych "bezprzewodowych" kamer. Lepiej by było, gdyby kabel spod rynny miał połączenie ze switchem, a nie wprost z elektrownią.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl... Pan J.F. napisał:

PoE ? Jest.

Jak to standardy - wykreowuja sie od dolu. Ale nie tyle wolne zyly, co miedzyparowo.

Mialem na mysli te 48V. Troche za duzo ... a wiec drozsze przetwornice.

Duzo nie, ale tanszy hub bez PoE niz PoE.

Dodaj do tego sygnalizacje na kazdym gniazdu - i wychodzi duzo tanszy. Troche podobnie jak z USB - wymyslili sobie ambitny standard, przez co urzadzenia musialy byc skomplikowane i drogie. Urzadzenia potanialy, najtansze pare zl kosztuja, ale dla ladowarek USB cena wyszla jednak zaporowa i musialy oszukiwac.

A potem sie z tego robi efemeryda - kazdy slyszal, ale jak trzeba, to nie ma :-)

Kamera sie jak najbardziej lapie i pasuje swietnie, ale jak od poczatku nie powiedziano "i przyda sie do kamer, glosnikow, dzwonkow, zamkow" - to potem brakuje gniazdka w potrzebnym miejscu. Poza tym ... jak projektujesz okablowanie budynku, to dasz gniazdo RJ45, a sieciowego nie ?

A kamery od poczatku raczej inny stardard mialy, wiec o nich tak nie myslano.

Ale przeciez sa. Pierwsze bardzo drogie, inne przystepne:

formatting link
Oczywiscie zaraz trzeba spytac, czy zasilacz wyrobi.

Dlatego sluzy w innych celach :-)

Hm, sprawdzic jak kable leca. Czasem pod sufitem wlasnie, bo przy podlodze to drzwi przeszkadzaja. Moze wystarczy puszki odszukac.

Ethernetu przy rynnie tez nie masz, wiec i tak trzeba nowe kable klasc. A wtedy to juz jest wybor - 220V, PoE, jakis inny zasilacz np 12V i inne dane.

No i kolo kamery powinna byc dobra lampa oswietleniowa - tez chcesz z PoE zasilic ? Takie 500W halogenu ... no, teraz to moze 50W LED ... stale sie swiecic nie musi ...

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Standard okablowania raczej kreowany był od góry.

Nie sądzę, by znacząco. Podejrzewam, że te 48V wzięło się z tradycji telekomunikacyjnej. Taki poziom napięcia pozwala na znaczne spadki w przewodach, domyślam się, że standard opisuje od jakiego napięcia powinien zaskoczyć odbiorca pałera z ethernetu. Podejrzewam, że będzie to w praktyce dla większości przypadków kilka woltów. Routery SOHO mogą być substandardowe, z mniejszym napięciem zasilania.

Te diodki świecące, to kilka groszy. W masówce nie ma to znaczenia, tak jak nie ma znaczenia, że switch ma osiem portów, a ludzie średnio korzystają z trzech dziurek.

Często w ogóle nie ma gniazdek. Luźne kable od routera do peceta czy kamery wrzuca się gdzieś za szafę.

No tak właśnie bym chciał!

No to fajnie że są. Szkoda tylko, że tak nieliczne. I że dostawcy łącz domowych tego u siebie nie mają -- bo dodatkowy switch mało komu potrzebny.

Ludzie często boją sie prądu. Boją w specyficzny sposób -- zajrzeć do puszki, to broń Boże, ale zrobić pajęczynkę z pięciu przedłużaczy wątpliwego pochodzenia -- to już tak.

Wrzucić kabel zakończony wtyczką RJ-45. To nie jest wielkie wyzwanie.

Zwykły amator oglądania spod strzechy tego, kto przez gumno idzie, nie ma zwykle wyboru. Sprzedawca w sklepie doradzi mu "bezprzewodową" kamerę. A potem ciągnie pod rynnę 220V, bo zasilacz ma metrowy kabelek. PoE w tym środowisku uważane jest za jakąś magię.

Przeważnie nie ma tam żadnej dodatkowej lampy, bo w sklepie powiedzieli, że kamera w nocy też widzi.

Reply to
invalid unparseable
[...]

Droższe od czego? Możesz zrobić tanią przetwornicę PoW. Napięcie 48V jest bardzo dobre - zapewnia dobry zasięg PoE i sensowną moc do wykorzystania.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Thu, 30 Jul 2015 21:14:27 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

No np od przetwornicy 12->5V

Owszem, ale skutek widzisz - malo tego sprzetu i drogi.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Nie znam się na takich wycenach, ale nie zdiwiłbym się, gdyby okazały się tańsze. Bo przy tej samej mocy prądy mniejsze, tak na przykład.

A to co innego -- przy dziesięciu milionach koszt jednostkowy niższy niż przy dziesięciu tysiącach.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Thu, 30 Jul 2015 19:30:31 +0200, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Musiala byc jakas firma, ktora to zaczela i promowala.

Kilka groszy razy kilka milionow to juz spora kwota. Ale ja nie diodach, tylko o protokole, sterowanie do tego ... ale diodki tez sie przydadza.

No, roznie bywa, ale mniejsze switche tez robia.

No to mozna i luzny kabel 220V wrzucic :-)

A potem bedziesz klal, bo ani drukarki, ani serwera, ani zadnego wiekszego urzadzenia tam nie postawisz :-)

A po co Ci wiecej rodzajow ? Pewnie jest wiecej, te na szybko znalezione.

Jak Ci tak zalezy na kamerach, to co za problem jednak tego switcha przy routerze dostawic ? Kamer pewnie kilka, to i dodatkowe porty sie przydadza.

Ale potrzebujesz dla siebie, jako instalator, czy martwisz sie o innych samodzielnych klientow ? Sam chyba potrafisz podlaczyc, instalator powinien, a inni klienci ... zamow w chinach takie kamery, sprzedaj, milionerem zostaniesz ...

Nie bardzo rozumiem - wlazlem w pierwszy znaleziony sklep i cztery losowo wybrane kamery PoE maja, np

formatting link
Plus cala masa osprzetu.

No, jak tak powiedzieli, to pewnie powiedzieli, ze wifi lepsze niz PoE.

J.

Reply to
J.F.

Izolowanej? Nie widzę istotnej różnicy w cenie. Natomiast widzę różnicę przy mocy 12W - żeby to przepuścić przez 50 metrów skrętki...

Nic na to nie poradzę, że ludzie się upierają robić to drogo. Dla 10 i

100Mbps można sobie poradzić prostymi metodami, bez użycie hubów/routerów z wbudowanym zasilaczem PoE, korzystając z wolnych par (to się mieści w standardzie!) i tanich przetwornic. Wystarczy dodać prostą przejściówkę przy hubie/routerze.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan J.F. napisał:

Mniejszych niż osiem portów już prawie nie ma. Widać nikomu nie zależy na tych kilku groszach.

Tak też ludzie często robią. Ja jednak bym wolał, żeby to był mniej zabójczy przewód.

Nie będę.

Ale znaleźć na szybko w sklepie Ziutex Inc. już trudniej -- tych bez PoE jest tyle rodzajów, że inne się w nich gubią i na wieśnie docierają.

Nie zależy mi tak bardzo. Zrzędzę sobie, że standard niby jest, a jakoby go nie było. A szkoda, bo wygodny i (potencjalnie) tani w realizacji. Kamery też nie wszystkie mają PoE, większość nie ma.

Martwię się o innych. Czy oni tacy samodzielni w wyborach -- można mieć różne zdanie. W każdym razie znam takiego, co masowo importuje i sprzedaje w Polsce takie rzeczy. Owszem, sporo na tym zarabia. Ale żeby był w stanie wyznaczać trendy, to nie.

A ile nie ma?

Tak powiedzieli. I trochę mieli w tym racji. Bo co komu po kamerze PoE w domu? Gdyby PoE było też w switchu od neostrady (czy co on tam ma w domu), to co innego.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Fri, 31 Jul 2015 13:10:19 +0200, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Od paru lat nie patrzylem ... ale to nie tylko zlotowki, ale tez wielkosc, ciezar, zasilacz ... naprawde juz nie ma ?

No to mozna ten kabel co jest. 12, 24 czy ile tam V maja,

Bedziesz :-) Chyba, ze to wydzielony kabel do kamery i absolutnie nic wiecej.

Nie wiem, wpisalem w google i znalazlem. Jak to sie ma do lokalnych sklepow ... a ostaly sie jeszcze jakies lokalne sklepy z osprzetem ?

Na 4 wybrane 4 maja ... to zaryzykuje "prawie wszystkie".

Zony spytaj, czy woli kabelek od routera, czy kabelek od najblizszego gniazda 220V :-)

Tak czy inaczej - sprzet jest. Nie lubisz 220V na rynnie - da rade. Tylko chyba bedzie drozej kosztowalo.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.