Czytnik kodów kreskowych - co polecacie?

Witam,

Zapewne wielu z Was ma z tym doświadczenie, ja - nie. Czy istnieje jedna norma na styk / protokół? ZTCW wiele działa w RS232, pozostaje kwestia protokołu. Ma ktoś jakieś materiały? A w szczególności - bardzo by mi zależało - drobne problemy których mogę się spodziewać.

pozdrawiam

Reply to
Piotr C.
Loading thread data ...

"Czy istnieje jedna norma na styk / protokół? ZTCW wiele działa w RS232, pozostaje kwestia protokołu"

Hm, nie potrzeba znac zadnych protokolow. Dowolny czytnik kodow kreskowych z interfejsem RS-232 zachowuje sie jak kazde inne urzadzenie podlaczane do portu RS. Czytnik zazwyczaj (pracuje w tej branzy i nie spotkalem takiego, ktory tego nie umozliwia) posiada mozliwosc skonfigurowania parametrow komunikacyjnych: predkosc transmisji, ilosc bitow danych, bity stopu, ewentualnie sterowanie transmisja RTS/XON/ACK. Dodatkowo mozna zaprogramowac praktycznie dowolny zestaw znakow przed (Prefix) / po kodzie (Suffix). Dane przeslane do PC beda wygladac mniej wiecej tak: prefix - dane zawarte w kodzie - suffix. Czesto domyslny suffix = CR LF

Moze w Twoim przypadku lepiej zastosowac czytnik z interfejsem klawiaturowym - czesto zwanych Keyboard Wegde. Czytnik taki posiada zlaczke w przypominajaca litere Y. Urzadzenie podlacza sie szeregowo pomiedzy PC a klawiature. Dane odczytanego k.k. przesylane sa do PC podobnie jak dane wprowadzone z klawiatury. Oczywiscie klawiatura rowniez dziala.

Pozdrawiam, jr

Reply to
beryl123456

"A w szczególności - bardzo by mi zależało - drobne problemy których mogę się spodziewać."

Najczestszy klopot - blednie ustawione parametry transmiji. Trzeba pamietac, ze PC i czytnik musza mies jednakowe ustawienia.

jr

Reply to
beryl123456

Użytkownik snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:bumdha$sv1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

W tym przypadku czytnik i AT89C51. Dzięki!

pozdr.

Reply to
Piotr C.

Ja używam skanerów DataLogic i SICK i akurat te są bardzo mocno konfigurowalne. Napisz dokłądniej do jakiego zastosowania czytnik potrzebujesz.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Ha, trzeba bylo tak od razu.

Jesli bedziesz chcial stosowac sprzetowa kontrole za pomoca RTS - moze byc klopot. Sa czytniki ktore wystawiaja RTS jesli posiadaja dane do transmisji - i tu uwaga: lekcewaza stan linii CTS (innymi slowy jesli odpowiednio szybko nie odbierzesz - niektore dane pojda w proznie). Niestety cwiczone. Skonczylo sie na stosowaniu RTS i ACK. Z ciekawosci jakie czytniki wykorzystujesz ?

pozdr, jr

Reply to
beryl123456

Użytkownik snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:bume9q$h4g$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

A nie da rady przez bity start/stop, magistrala 2-przewodowa? Bez kontroli przepływu? Takie coś byłoby najodpowiedniejsze do mikrokontrolera. Koniec transmisji wykrywany jako "timeout".

Jeszcze nie wiem... A jakie polecasz tanie i dobre? Wstępnie zainteresowałem się ctzeto.

pozdrawiam

Reply to
Piotr C.

Użytkownik "Piotr" snipped-for-privacy@nie.spamowac.mi.tu> napisał w wiadomości news:bumeaa$o0m$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Kontrola produktów na linii produkcyjnej. Danego dnia idą takie same, rano wczytujesz wzorzec i jeśli trafi na produkt o innym kodzie, wstrzymuje linię. To w skrócie, sam dokładnie nie wiem o co chodzi.

pozdrawiam

Reply to
Piotr C.

Użytkownik "Piotr C." <piotr@_wytnij_mabanana.com> napisał w wiadomoœci news:bumbr0$gm4$ snipped-for-privacy@topaz.icpnet.pl...

oprocz tego co koledzy zaproponowali, dorzuce

formatting link
duzy wybor, robia tez OEMowe moduly do stosowania we wlasnych urzadzeniach. Oczywiscie jest polskie przedstawicielstwo i 3-ch autoryzowanych dystrybutorow, wiec konkurencja spora, nie beda sciemniac. szczegoly kontaktow na priv ;-)

@
Reply to
Artur Miller

Jasne, mozna tak zrobic. Jednak problem moze powstac kiedy oprocz "czytania" kodu uC ma do roboty jeszcze pare innych rzeczy w przerwaniach. Widzisz w moich projektach (Mega8, Mega32) wbudowany UART sluzyl do komunikacji z PC. Czytnik obslugiwany byl przez softwarowy RS. Drugi softwarowy RS odbieral dane z radia i dekodowal pakiety. Generalnie byl problem z wydolnoscia calosci.

O widze, w posie ponizej, Twoje zastosowanie to raczej glownie czytanie kodu i ewentualne podanie stanu na zewnatrz. Sadze ze najwygodniej, tak jak myslisz, podpiac czytnik bezposrednio do sprzetowego UART'a (pamietaj o odwroconych poziomach sygnalow).

Zebex Alpha 70 - Taiwan, dosc tani, czyta swietnie Welch Allyn 3800 - dosc drogi (poziom 1000 pln), czyta znakomicie E1022 - Intermec, a wlasciwie Microscan, glowica skanujaca (interfejs RS-TTL)

zainteresowałem

Wiesz, zazwyczaj na liniach produkcyjnych pracuja ustrojstwa typu np. Accu-Sort (poziom 7000 zl) Sadze, ze mozna by zastosowac E1022 -

formatting link
- MS-3 family of small scanners

pozdrawiam jr

Reply to
beryl123456

W takim zastosowaniu dobry byłby np.SICK z serii CLV.. tyle że są one dość drogie. Piszesz że to linia montażowa - może masz tam jakiś PLC? Wtedy dobrałoby się skaner z pasującym interfejsem i wystarczyłoby dodać tylko kilka linijek do programu. A tak przy okazji - czy ten kod jest drukowany podczas produkcji na jakiejś taśmie samoprzylepnej itp? Jeśli tak to alternatywnym rozwiązaniem zamiast budowy odrębnego urządzenia jest dokupienie do drukarki weryfikatora.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.