czy warto stosować rezystory metalizowane

chodzi o zastosowanie we wzmacniaczach akustycznych mocy HI-Fi lub HIGH-END. Czy będzie jakieś istotne odczycie np w szymach czy zniekształceniach ? Bo jeśi wymiana rezystorów na metalizowane przyniesie jakieś słyszalne odczycie to może i warto ale jesli ma tylko uszczuplić moją kieszczeń i poprawić samopoczucie że mam metalizowane to dziękuję. Ceny są ciekawe więc pytam czy warto kiedyś nie było metalizowanych więc nie było wyboru. Może juz było wałkowane lecz nie czesto sledzę grupę i wdzięczny będę za opinie od praktyków którzy stosowali metalizowane.

Bartek audiofil ;)

Reply to
batot
Loading thread data ...

Użytkownik "batot" snipped-for-privacy@friko.NO.internet.SPAM.pl> napisał w wiadomości news:bkskrl$pma$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Ty do HiEnd stosujesz węglowe śmiecie ???? Metalizowany to najpodlejszy opornik, jaki w niektórych miejscach możesz użyć. Rozejrzyj się za lepszymi Zapoznaj się z podstawami konstrukcji sprzętu audio, choćby tu:

formatting link
O opornikach poczytaj np. tu:
formatting link
A jakbyś później potrzebował kondensatory to raczej takie
formatting link

Reply to
SP9LWH

On Behalf Of batot

A jak bardzo audiofil, a jak "audiofil"? Dawnymi czasami, wywaliłem wszystkie elektrolity z przedwzmacniacz i usłyszałem różnicę. Z opornikami dałem sobie spokój po porównaniu wnoszonego przez nie szumu w stosunku do szumu tranzystorów w stopniu wstępnym. Ale to było dawno temu. Nie było wtedy przewodów rtęciowo_kobaltywych, podstawek pod przewody kolumnowe, obudów nie ze stali wnoszącej zakłócenia lecz ze stopu tytanu z aluminium, tranzystorów z ArsenuGalu, itp.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Użytkownik "zenek" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:bkt10i$mu0$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

Prawdę mówiąc do lat 90-tych oporniki węglowe znałem jedynie ze sporadycznych wystapień (jakieś pojedyncze RWZ,RWS,RWW i pudełko zabytkowych wylutów). Jednak MŁT było standardem. No i AT,..RMG,.. AF.. ale to już rzadziej.

Reply to
Marek Dzwonnik

A taki "zwykly rezystor" to dzis jest weglowy, czy wlasnie metalizowany ? IMHO - weglowe od lat sa mniejsziscia.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Taki zwykły, najzwyklejszy "ćwierćwatowy-pięcioprocentowy-w-kolorowe-paski"? Niestety węglowy. Pewnie węgiel kopią teraz lepszy niż 15 lat temu, ale metalizowane są dopiero 1%.

Reply to
Marek Dzwonnik

On Behalf Of Marek Dzwonnik

RMG to mam z wyprzedaży, jak Erę likwidowali :-(

pzdr Artur

Reply to
ziel

On Behalf Of Marcin E. Hamerla

Od kiedy? Zwykły to jest 1206 w ostateczności minimelf ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

On Behalf Of Marcin E. Hamerla

Mało materiału do szumienia, to i mało szumów ;-) Gdzieś mi wcięło książkę z porównaniami rezystorów, a właściwie z ich parametrami. Tylko, że to książka już pełnoletnia i pewnie podane tam zestawienia są już mocno nieaktualne. Chyba w wolnej chwili przelecę się po stronach producentów i pościągam tabelki. Co też polecam innym zainteresowanym, bo może się okazać, że pomimo tej samej technologii będą występować dość znaczne różnice.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Użytkownik "Marcin E. Hamerla" snipped-for-privacy@Xpro.Xonet.Xpl.remove_X>

napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

To prawda :-) Ale "najzwyklejszy 0805" to już IMHO nie węgiel a siakieś cermet-y. Do tego nie gustowna spiralka, a co najwyżej podcięty prostokąt :-)

Reply to
Marek Dzwonnik

ziel napisal(a):

1206 to dinozaur.
Reply to
Marcin E. Hamerla

ziel napisal(a):

Wypowiadalem sie na podstawie danych producentow - jesli ktos chce najlepsze parametry, to musi siegnac po minimelfy.

Reply to
Marcin E. Hamerla

jerry1111 napisal(a):

2 x wiecej? Znacznie mniej.
Reply to
Marcin E. Hamerla

Moze nie 2x wiecej, tylko 1.8x, bo i tak umieszczam je w roznych 'dziwnych' miejscach - trza tylko potem uwazac przy montazu, coby sie nie pomylic (dotyczy prototypow recznie skladanych). Co prawda ostatnio zaczynam lubic kondensatory 0603, ale to juz ciezko recznie polutowac.

Reply to
jerry1111

On Behalf Of jerry1111

Wygląda na to, że znowu zapiłem w bramie, a Wy poszliście dalej :-( No, nic. Pozbieram butelki, oddam do skupu i kupię sobie cały typoszereg

805, żeby choć dotrzymać kroku ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

Jako odsprzegajace bierz od razu 0603 - malutka indukcyjnosc wyprowadzen, zmiescisz je 'prawie wszedzie' :-) Tylko nie oddychac za szybko jak leza na stole...

Reply to
jerry1111

On Sat, 27 Sep 2003 10:25:56 +0200, jerry1111 wrote: [.....]

E, bardzo dobrze siê to lutuje. Dopóki wzrok dopisuje. ;-)

Regards, /J.D.

--
Jan Dubiec, jdx@slackware.pl, mobile: +48 602 101787

G³êboka wiara wymaga p³ytkiego rozumu i nik³ej wiedzy.
Reply to
Jan Dubiec

A u mnie w organizerze wala się od pioruna tych MŁT i czasem ich używam. Ale i tak najwięcej mam tych kobylastych oporów co montowało się kiedyś jak jeszcze nie było PCB- od podstawki do podstawki... Ja lampowiec to mi się mogą przydać o ile będzie wystarczająco dużo miejsca na chassis.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.