Czy mo?na w temacie TV LCD + PC?

Jeśli tak, to bardzo proszę znawców o sugestie:

PYTANIE 1: jaki polecacie model TV LCD 42" FullHD do około 2500 zł?

Musi dobrze współpracować z komputerem stacjonarnym, gdyż obecnie przewiduję mniej więcej takie zastosowanie:

- Zwykła kablówka bez HD- 60% (bez włączania kompa)

- Filmy zripowane z kompa (wszelkiej maści mpegi, aviki, itp...) 15%

- Praca przy komputerze (office, Internet, oglądanie zdjęć, okazjonalnie AutoCAD i photoshop) - 15%

- DVD z odtwarzacza w kompie - 10%

- (Nie planuję używać sprzętu do gier)

Dodam jeszcze, że w przyszłości planuję dodać zestaw audio i jakiś stacjonarny odtwarzacz Blue-ray.

Wstępnie rozważałem takie modele: TV LCD LG 42LD650 Philips 42PFL5405H Panasonic TX-L42S20E Toshiba 42XV635DG

PYTANIE 2: Czy taki TV da się normalnie używać pod istniejącą zintegrowaną kartę graficzną na płycie głównej Gigabyte Ga-8I945GMF ???

PYTANIE 3: Jakie mogą być prawdopodobne problemy z rozdzielczościami?

- np. nie wykrywanie TV, zły format wyświetlania filmów, nie obsługiwanie FullHD, migotanie, inne???

PYTANIE 4: Ewentualnie - czy możecie polecić dobrą kartę graficzną, która pozwoli uniknąć problemów jak w pytaniu 3, da się podpiąć do obecnej płyty głównej a w przyszłości pozwoli pracować na wszystkie sposoby z FullHD - łącznie ze zgrywaniem filmów z TV, blueray lub z kamery na HDD?

PYTANIE 5: Czy jeżeli korzystam z kablówki to TV musi być wyposażony w tuner DVB-C i czy trzeba jakoś sprawdzać zgodność z sygnałem konkretnego dostawcy kablówki? Kiedy konieczne jest DVB-T z dekoderem MPEG4?

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie lub własne doświadczenia z podobnym tematem! Pozdrawiam! Marek

Reply to
MJ
Loading thread data ...

W dniu 2011-01-30 01:25, MJ pisze:

Do oglądania filmów (ruchomych obrazów) tylko plazma. Jeszcze nie widziałem LCD ANI JEDNEGO który można by przyrównac do plazmy tej samej klasy. Nachalna ale skuteczna akcja promocyjna doprowadziła do tego że LCD są teraz droższe od plazmy. A LED podświetlane LCD to już w ogóle.

Reply to
Andgro

MJ pisze tak:

podłączasz tv w miejsce monitora przez kabel VGA i juz w kompie ustawiasz rozdzielczość 1920 x 1080

Jeśli dokupisz kartę graficzną z DVI lub HDMI to będziesz mógł połączyć tv z kompem kablem HDMI.

Reply to
PiteR

Andgro pisze tak:

Tak się mówi ale mnie obraz w tv plazmowym się po prostu nie podoba. Widać podobnie ma wielu nabywców bo sklepy są wyczyszczone z LCD albo w chorych cenach zostały egzemplarze. Stoją duże plazmy w niezłych cenach i kuszą ale jakoś wolałbym LCD.

Reply to
PiteR

I nie zobaczyc zewnetrznych 2-5% obrazu, bo TV powiekszaja obraz z HDMI (i nie powiekszaja z VGA).

Reply to
Jerry1111

Dnia Sun, 30 Jan 2011 10:37:32 +0000, Jerry1111 napisał(a):

Dletego stosuje sie skalowanie.

Reply to
Jacek

W dniu 2011-01-30 01:25, MJ pisze:

Też kupuję telewizor, tyle że 32" do sypialni, bo większy się w regale nie zmieści. Oglądałem Samsunga, Sharpa i Toshibę i chyba kupię Toshibę

32VL733

Nie, musisz wymienić płytę główną na Asusa ;-)

Wydaje mi się, że najlepiej podłączać przez HDMI, ew. przejściówką DVI/HDMI. W trybie analogowym (SVGA) niektóre telewizory nie obsługują FullHD, pozostaje jakieś 1280x1024.

Zawsze najlepiej pracować w natywnej rozdzielczości matrycy i powyłączać pierdoły "ulepszające" obraz. W związku z tym najlepiej używać połączenia cyfrowego (DVI/HDMI).

Od kiedy karta graficzna zajmuje się zgrywaniem obrazu? Poza tym kamerę HDD to sobie połączysz kabelkiem USB i zrzucisz materiał. To już nie są czasy kamer analogowych, gdzie zgrywanie musiało być synchroniczne.

A co do karty graficznej, to każda, która poleci w 1920x1080x60p czyli

1125 linii 70MHz pasma w analogu, będzie dobra. Nie wiem jaki masz komputer ale polecam kartę Unitra HDpro for Odra 1304.

Jeśli twój dostawca kablówki daje ci kartę z modułem to winszuję. Ja mam UPC i szlag mnie trafia na to pudełko co mi dali. Film z HDD daje się zgrać tylko po analogu. Kupiłbym sobie własny tuner DVB-T, ale podobno istniejące moduły do Nagravision z klonowaniem nr seryjnego dekodera nie działają z kartami UPC. Ktoś wie coś więcej na ten temat?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2011-01-30 01:25, MJ pisze:

Zwykła Kablówka 4:3 - pamiętaj że tak musisz ustawić proporcje jeśli TV nie jest dość inteligentny albo dostawca daje jakaś szmirę..

Od razu poczujesz ze kompresja jest zła...

Na dłuższa metę... nie da rady, uwierz mi, chciałem projektować w AutoCAD i nie daje rady, oczy wysiadają.

jak z filmami tylko trochę lepiej.

A szkoda bo takie zastosowanie jest niemalże idealne ;)

Toshibę odradzam.

Ma DVI/HDMI - jeśli nie - zapomnij.

Praktycznie żadnych. Robisz to po DVI, puszczasz rozdzielczość natywną

1920x1080 i właściwie cie nic nie obchodzi.

Dowolna współczesna karta graficzna?

A co podaje kablówka? Jeśli zwykły TV wspołpracuje z kablówka to i LCD też. Cyfryzacja w polsce to MPG4, DVB-T i w ciągu roku - ale w różnych regionach polski.

Reply to
Osadnik

Podlacz TV do kompa przez HDMI to zobaczysz. TV obcina zewnetrzna czesc obrazu (2-5%) i chu* strzela mapowanie pixeli do natywnej rozdzielczosci.

Nie, bo jak chcesz zeby TV odtwarzal BluRay bez mielenia wiatrakami to chcesz dekompresje robic prockiem karty a nie prockiem glownym. Wynika z tego ze chcesz karte NVidia. Rezultat? XBMC i Atom 1.6GHz ma 15% zajetosci podczas odtwarzania MKV na 1920x1080.

DVB-T jest do TV naziemnej - ja mam stick USB i mythtv od tego.

Do kablowek pojecia nie mam, ale slyszalem ze w PL cuda z kablowkami robia (dekodery parowane z karta i nijak inaczej TV nie odbierzesz). Zadzwon do kablowki -kumpel zadzwonil, powiedzial im dokladnie co potrzebuje i dlaczego, wszystko dostal bez problemu do odbierania kablowki na kompie.

Reply to
Jerry1111

W wiadomości:4d44c206$0$2442$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl, Andgro snipped-for-privacy@adresu.com nastukał:

potwierdzam, tak samo jak do kablówki, zdecydowanie lepsze wyświetlanie obrazu niz w LCDkach.

Reply to
VSS

W dniu 2011-01-30 03:07, PiteR pisze:

Przeciętny kupujący kieruje się tym co mu sprzedawca doradzi, co wyczyta na forach (w większości głupie opinie o poborze prądu, refleksach, czerni itp) oraz wyglądem samej obudowy. Malo kto zwróci uwagę na jakość samego obrazu, bo mało kto wie na co patrzeć. Więc taki argument, co wybrała większość (owieczek), nie jest dobry ;)

Reply to
Andgro

W dniu 2011-01-30 13:09, Osadnik pisze:

Mógłbyś rozwinąć tę myśl?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Andgro pisze tak:

to nie doradzają na koncu plazm żeby też zeszły?

no właśnie ja nie wiem na co i na oko najbardziej podoba mi się obraz w starych LCD (ze świetlówkami)

ale argument za czym? że mam kupić jak i one? owieczki teraz lecą na LED

Reply to
PiteR

Jerry1111 pisze tak:

nie żartuj sobie że tego nie da się przełączyć w menu :) a w ogóle to po co powiekszają? jeśli ma być z kompa wysłane 1920x1080 to chcę mieć tyle samo na tv.

Reply to
PiteR

W dniu 2011-01-30 16:42, PiteR pisze:

Doradzają to na czym się najwięcej da zarobić. A najwięcej da się zarobić na:

  1. LCD + LED
  2. LCD
  3. Plazma Wiele osób pracuje z ogromnym wysiłkiem na to, żeby Twój wybór był po ich myśli.

Postaw sobie obok dobry LCD i dobrą plazmę, puść ten sam obraz dobrej jakości, porównaj kolory, porównaj wygląd obrazu na gwałtownych przejściach kolorów (okolice krawędzi). :)

Reply to
Andgro

W dniu 2011-01-30 16:27, Tomasz Wójtowicz pisze:

Podziałała tydzień - padła, 2 tyg w serwisie. Zepsuła się jedna z 5 części w TV, zasilanie.

Reply to
Osadnik

Ja nie wiem po co powiekszaja. Zamiast filozofowac, podlacz Ty kompa uzywajac HDMI i powiedz jak zmniejszyles overscanning ;-) Jak juz przejdziesz przez wszystkie menu w TV, to powiedz jak to po stronie kompa pozmieniales.

AFAIR tylko niektore Sony maja mozliwosc wylaczenia overscanningu.

Reply to
Jerry1111

Osadnik pisze tak:

tv Toshiby są składane też w Polsce a np Samsungi miedzy innymi w Rumunii także chyba to po prostu tylko pech tego egzemplarza.

Toshiby nie bronię i nie lubię bo pracowałem w jednej z ich fabryk, tylko dlatego ;)

Reply to
PiteR

Jerry1111 pisze tak:

dobrze że mnie ostrzegłeś o tej durnocie bo jeszcze nie kupiłem tv :)

to coś jak hp pavilion tylko pod Vistę )

Reply to
PiteR

Panowie, jeszcze raz wracając do tematu - jestem laikiem i próbuję ogarnąć "niezbędne minimum". Po przewertowaniu w międzyczasie wielu forów wyklarowały mi się takie konkretne pytania - będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi!

  1. Zdałem sobie (niestety dopiero niedawno) sprawę, że divxy, xvidy itp. mogą mieć bardzo różne rozdzielczości (np. 640x272, 640x360,
720x576, 704x288, itp) ale wszystkie one są poprawnie wyświetlane na standardowym monitorze kompa. O co więc trzeba zadbać, by także TV-LCD podłączony do kompa pokazywał materiał dokładnie tak jak monitor komputera - tzn. filmy wszelkiej maści np. mpegi, aviki, divx, xvid, voby, i wszystkie inne popularne formaty łącznie z DVD oraz zdjęcia statyczne (JPG, tiff...)wyświetlały się maksymalnie wpasowane w ekran, w poprawnych proporcjach i bez zniekształceń (np. przycinania, rozciągania, itp.) - przeglądając fora widzę, że jest to niestety częsty problem.
  1. Dlaczego czasem film puszczany z PC na TV LCD wyświetlany jest bez napisów podczas gdy na standardowym monitorze napisy widać?
  2. Czy przy oglądaniu 50" TV z odległości około 4.5 m widać różnice pomiędzy HD Ready i Full HD? A jeśli nie, to czy są jakieś powody, dla których warto jednak zakupić FullHD?
  3. Jakie parametry TV-LCD są obecnie "w miarę przyzwoitym standardem minimum" (nie chodzi mi o top-tech-nowinki tylko o wielkości poniżej których "nie wypada" raczej schodzić by nie bolały oczy)? a. Jasność [cd/m2] b. Kontrast c. Czas reakcji matrycy
  4. W czym w praktyce (nie w teorii) TV 100 Hz będzie lepszy od
50/60Hz ? (szczególnie chodzi mi o sytuację gdy źródłem filmów będzie komputer). Czy więc rzeczywiście warto mieć 100 Hz? W jakiejś instrukcji wyczytałem, że w trybie pracy z komputerem częstotliwość i tak jest ~60Hz - czy to prawda? (wydaje mi się, że przy pracy z komputerem przy 60Hz oczy mogą się już mocno męczyć)
  1. Jeżeli moja obecna karta grafiki (zintegrowana z płytą główną Ga-8I945GMF) ma tylko wyjście d-sub i obsługuje rozdzielczość 1280x720 (ale nie obsługuje 1920x1080) - to czy z dużym prawdopodobieństwem będę mógł uzyskać "zadowalający" obraz tylko na TV HD-ready (ale już nie Full-HD)?
  2. Jaką kartę grafiki polecilibyście do pracy z TV-LCD FullHD? Dodam, że chodzi tylko o oglądanie filmów (zero gier) - możliwie najlepszy stosunek jakości do ceny.
  3. Jaką trzeba kupić kartę by sygnał obrazu Full-HD (np. z TV, kamery lub z odtwarzacza Blue-ray) móc przechwytywać i rejestrować bezstratnie na HDD?
  4. Jakie są zalety każdego z tych dwóch połączeń PC-TV: 1) przez d-sub
2) HDMI lub DVI?
  1. Kiedy konieczny jest w TV tuner DVB-C a kiedy tuner DVB-T z dekoderem MPEG4?
  2. Czy dla każdego TV HD-Ready "natywna rozdzielczość matrycy" jest taka sama i wynosi zawsze 1280x720 (niezależnie od sposobu podłączenia do źródła) ? - jeżeli nie to jak ją sprawdzić?
  3. i przy okazji ... co to jest overscanning? I o co chodzi z powiększaniem obrazu przy podłączeniu HDMI?

Na koniec dodam, że rozważam zakup TV-LCD Full-HD 42" lub HD-Ready

50" (modelu ani producenta jeszcze nie wybrałem - ewentualnie mile widziane sugestie do 2.500 pln). Źródłem przez długie lata będzie głównie komputer (DVD, divx, itp...) oraz zwykła analogowa (osiedlowa) kablówka (nie mam dekodera tylko zwykły kabel jak od anteny). Obraz będzie oglądany zawsze z odległości prawie 5 metrów.

Dziękuję i pozdrawiam! Marek

Reply to
MJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.