Czujnik poziomu cieczy chłodzącej.

Otóż w pewnym samochodziku (Golf 2) jest sobie czujnik poziomu cieczy chłodzącej wykonany w ten sposób że dwie elektrody są zanurzone w płynie chłodzącym, niestety brak jest modułu który pośredniczy między czujnikiem a deską rozdzielczą i teraz pytanie jak coś takiego zrobić?

Założenia: Rezystancja między elektrodami po zanurzeniu to ok 0.2-1MOhm, prąd potrzebny do zasilenia kontrolki to ok. 200mA. Największy problem w wykonaniu takiego modułu to, to że na elektrodach nie może być napięcie stałe (chyba nie musze tłumaczyć z jakich przyczyn), i układ musi być w miarie mały (kostka, ok: 2cm x 2 cm x 2cm), i oczywiście odporny na zakłócenia.

Pozdrawiam Maksymilian Dutka

Reply to
Maksymilian Dutka
Loading thread data ...

nie wiem, jak to jest w Golfie zrobione, ale w mierniku impedancji elektrod EMG mamy generatorek na NE555 (ok. 1000Hz) i miernik z prostownikiem na LM741 + dioda. Stare trupy (ustrojstwo z 1985 roku), ale jeszcze działa.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Waldemar Krzok napisał(a):

Zapomniałem dodać że jedna elektroda podłączona jest do masy, chyba żeby mierzyć "pobór prądu prostokąta" wychodzącego z generatora, ale znowu żeby mieć przemienne napięci na elektrodach musiałbym mieć do dyspozycji ujemne napięcie względem masy, a to komplikuje znacznie układ.

Reply to
Maksymilian Dutka
[...]

A nie prościej składową stałą kondensatorem oddzielić?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Prościej :)

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Reply to
Maksymilian Dutka

Poniżej pewnego napięcia elektroliza nie zachodzi. Czyli mozna na stałym. Gdzieś o tym czytałem. Wypróbuj i się podziel wnioskami bo to mnie też interesuje. Tomek

Reply to
Tomek

nie wiem, jak to z płynem chłodniczym, ale przy naszych elektrodach opór jest rzędu 100kOmów, a impedancja przy 1kHz rzędu 1k. Łatwiej mierzyć

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Maksymilian Dutka" napisał:

jeśli można coś doradzić:

formatting link
Pozdro Analyzer

Reply to
invalid unparseable

Tomek

Faktycznie łatwiej mierzyć. A z czego te elektrody. Tomek

Reply to
Tomek

Ag-AgCl

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Kurcze dla mnie się takie połączenie nie nada. Potrzebuje mierzyć przewodność kwasu solnego. Tomek

Reply to
kogutek44

spróbuj złote albo platynowe. Złote są w miarę dostępne i nie takie drogie. Złotych też używamy i są w mniej więcej podobnej cenie (rzędu

30-50EUR za sztukę). Tylko to elektrody przyklejane do ciała. Dla ciebie lepsze byłyby chyba druty. Może pozłocisz srebrzankę, takie drogie to nie jest, a do testów się nada.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Elektroda chlorosrebrowa jest zwykle uzywana jako elektroda odniesienia przy pomiarach potencjalu, nie do pomiarow przewodnictwa.

Platyna. Amatorsko bardzo dobrze sprawuja sie rodowane styczki z duzego kontaktronu.

Pozdrawiam, Pawel

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.