Czemu przebiło triaka?

W dniu 2018-04-03 o 19:29, EdiM pisze:

Też już to zauważyłem.

A tu się nie zgodzę bo jest dokładnie odwrotnie, triak przebija na przepięciach i to dość szybko, wiem bo naprawiam, a szybkie narastanie prądu mu nie szkodzi bo się po prostu włączy. Zresztą w pdf-ie jest to podawane jaka jest krytyczna stromizna.

Obciążalność na

Po to ma układ detekcji zera żeby do takich stanów nie dochodziło.

Zgoda.

Reply to
Janusz
Loading thread data ...

Użytkownik "Marvin" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pa0i7k$1879$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org...

O ile ma odpowiedni radiator. Bo 4A * 1.5V=6W, co szybko robi triaka bardzo goracym.

Zalezy co kto nazywa "szybko". Problem w literaturze jest.

A my tu mamy 800W grzalke.

No to zalaczy. Triak sie od tego nie uszkodzi ... chyba ze ... slabe wlaczenie, to i predkosc wlaczenia slaba. Grzalka tez sie nie obrazi, jak dostanie jeden polokres napiecia. Za to silnik moze drgnac i to moze byc niemile widziane.

Hm, bipolarne przyrzady raczej wytrzymuja przepiecia.

J.

Reply to
J.F.

Am 04.04.2018 um 10:56 schrieb J.F.:

Przepięcie, o ile nie jest dużo za duże włączy triaka i nic mu nie będzie. Krytycznym parametrem jest dI/dt, tym możesz odstrzelić nawet dużego triaka. Mi się tak udało z triakiem 16A załączając lampę 200W. Należy również pamiętać, by obciążenia indukcyjne załączać w maksimum napięcia, wtedy dI/dt jest najmniejsze.

Waldek

Reply to
Waldemar

Janusz wrotw:

Ale on się nie włącza od razu, tylko formuje się cienki kanał przepływu prądu, który się stopniowo rozszerza aż na całą strukturę. Jak prąd będzie narastał szybciej niż poszerzał kanał, to lokalnie stopisz strukturę nawet nie osiągając prądu nominalnego.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

U=L*dI/dt, L się istotnie nie zmienia, więc dI/dt~U, więc dla U_max jest największe.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 03.04.2018 o 20:57, Janusz pisze:

Chyba coś pomyliłeś pojęcia. Jak triak jest wyłączony, to nie płynie przez niego prąd. Z resztą to samo piszą inni koledzy.

Reply to
EM

Użytkownik "Waldemar" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Hm, akurat jak wlaczysz w zerze, to bedzie jeszcze mniejsze. Tyle, ze potem rdzen sie nasyci i prad moze skoczyc ... ale triak juz w pelni otwarty, to mu tak bardzo nie przeszkadza ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-04-04 o 14:02, EM pisze:

Nic nie pomyliłem, to że nie płynie prąd nie znaczy że nie przebije, a triak włącza zbyt szybki narost napięcia na nim.

Reply to
Janusz

W dniu 2018-04-04 o 13:28, Piotr Wyderski pisze:

To sie zgadza, jak ma obciążenie bliskie nominalnemu chociaż też nie zawsze. Przy mniejszych obciążeniach triak to przeżywa, wbrew pozorom są dość odporne na chwilowe przeciążenie prądowe, więc tak szybko struktury nie uwali w porównaniu do np tranzystora.

Reply to
Janusz

W dniu 04.04.2018 o 14:28, Janusz pisze:

Napisałeś: "a szybkie narastanie prądu mu nie szkodzi bo się po prostu włączy." Jak jest wyłączony to prąd nie płynie. To było w tym aspekcie.

Reply to
EM

W dniu 2018-04-04 o 15:05, EM pisze:

Zbyt duży skrót myślowy, wiadomo że chodzi o skok napieciowy. Zresztą procesy są bardziej skomplikowane o czym ktoś juz tu wspomniał.

Ale przebić może.

Reply to
Janusz

Ano... fakt. Może zamiast tego użyć BT16-600 + radiator...

Reply to
Adam Wysocki

Optotriak (po stronie LED) działa... ale jak będę robił drugie podejście, to zrezygnuję z LED-a po stronie niskonapięciowej. Zamiast tego użyję LED-a po stronie sieci.

Gdzieś znalazłem takie wartości dla tego triaka. Może rzeczywiście błędne.

BTA16 z kolei (którego chcę użyć) nie ma w datasheecie podanych rezystorów, ale znalazłem schemat, na którym oba są 360 ohm.

Snubberów nie stosuje się tylko dla obciążeń indukcyjnych?

Warystor równolegle z triakiem?

Reply to
Adam Wysocki

Bo wentylator jest obciążeniem indukcyjnym a piecyk rezystancyjnym. Tzn. jakaś indukcyjność przewodów jest, ale czy naprawdę tak duża, żeby mogła wygenerować przepięcie zabijające triaka?

Inni pisali, że mógł się po prostu przegrzać (praca na granicy, bez radiatora)...

Reply to
Adam Wysocki

Warystor? Snubber?

Reply to
Adam Wysocki

Są jakieś sprawdzone patenty do włączania triaka w szczycie, bez użycia MCU? Odpowiednio dobrane RC + diak, jak przy sterowaniu fazowym?

formatting link

Reply to
Adam Wysocki

Fakt. Ten nie miał, do tego był w zamkniętej obudowie bez wentylacji. Pewnie to go zabiło.

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2018-04-06 o 12:43, Adam Wysocki pisze:

Dłuższy kabel już Ci robi indukcyjność, poza tym snubber zabezpiecza przed przepięciami z sieci, więc jest zawsze konieczny.

Też można.

Reply to
Janusz

Projektuję urządzenia zasilane DC 12..24V. Od zawsze unikałem wdawania się w zasilanie sieciowe więc nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Snubber jest chyba bez znaczenia dla surge - bo to są relatywnie powolne i bardzo silne impulsy (impedancja rzędu 1 om).

Prawdopodobnie przede wszystkim warystor, ale może trzeba zapewnić jakąś impedancję (indukcyjność) po stronie sieci aby warystor skuteczniej obcinał - nie znam dokładnych parametrów warystorów bo ich nie stosuję. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Wszystko zależy od tego, na ile niezawodne urządzenie chcesz zrobić. Oczywiście większy triak i radiator, ale to już wiesz (przy okazji stary test na skuteczność radiatora: po ustaleniu równowagi termicznej pipetką kładziesz kropelkę wody na radiator i mierzysz czas odparowania, jeśli odparuje w mniej niż minutę, radiator jest za mały). Zastosowałbym waristor i snubber, gdybyś chciał dodać dalsze zabezpieczenie, mógłbyś dać dławik zmniejszający dI/dt. Pytanie, czy ma to sens w Twoim układzie.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.