czas zbudowa? porz?dny zasilacz

Przez te wszystkie lata zabawy z elektroniką nigdy nie miałem czasu na zbudowanie porządnego zasilacza laboratoryjnego . Dziś jednak postanowiłem że czas to nadrobić i wzbogacić warsztat o dobry zasilacz . (Oczywiście na firmowy mnie nie stać)

Chciałbym żeby zasilacz miał wydajność prądową jakieś 1-2A . I zakres regulacji napięcia od 0.5 - 20 V (z możliwością przyszłej rozbudowy).

Do tej pory taki zasilacz tworzył u mnie wtyczkowy transformatorek z mostkiem i elektrolitem oraz szeregowy stabilizator sterowany z uA723. Jednak postanowiłem ten układ wzbogacić o cyfrowy wskaźnik zadanego napięcia i ewentualnie cyfrowo (jakimś switchem lub enkoderem - potęcjometrem cyfrowym ) zadawać napięcie (klasyczny potęcjometr już mi sie znudził)

Czy realizował ktoś już taki pomysł i mógłby mnie wspomóc jakimś układem sterowania i wyświetlania napięcia albo jakimś schematem .

Chce żeby układ był w miare prosty ale bez uKontrolera i jakiegoś LCD się chyba nie obędzie . Poradźcie jak zrobić to zadawanie i pomiar napiecia na bazie np. AVR

90s2313.
Reply to
Piotr Chmiel
Loading thread data ...

Piotr Chmiel napisał(a):

Zadawanie napięcia - poprzez generację przebiegu PWM, przetwornik C/A typu R-2R lub też po prostu dołożyć zewnętrzny scalony przetwornik do procka. Pomiar napięcia - albo zewnętrzny przetwornik A/C albo wykorzystanie wbudowanego w procesor komparatora współpracującego z przetwornikiem C/A - pomiar metodą kolejnych przybliżeń.

Reply to
badworm

Pare dni temu znalazlem przypadkowo ten link -

formatting link
sa tam dwie czesci artykulu o zasilaczu na ATMega8.

Szczerze mowiac nie mam zadnego doswiadczenia w zasilaczach z mikrokontrolerami, nie wiem jak dokladnie i szybko one reguluja napiecie wyjsciowe przy szybko zmieniajacym sie obciazeniu i jak szybko reaguja na przekroczenie pradu. Jeszcze nie mialem czasu zajrzec do software, byc moze sa tam odpowiedzi na moje watpliwosci ale chetnie sie dowiem od kogos jak dobrze (zle?) takie zasilacze dzialaja.

Tomek

Reply to
Tom

Użytkownik "Tom" snipped-for-privacy@nospam.net napisał w wiadomości news:qlsQe.27888$ snipped-for-privacy@nasal.pacific.net.au...

A co może mieć wspólnego procesor z czasami reakcji ? P.G.

Reply to
invalid unparseable

Procesor steruje wyjsciem na podstawie probkowania napiecia i pradu (na przemian), zalozmy ze dam mu zwarcie na wyjsciu to ciekawi mnie ile czasu mu zabierze zeby to pomierzyl i ograniczyl prad. Musze zajrzec do softu jak czesto probkuja.

Tomek

Reply to
Tom

Jakieś dziwne to rozwiązanie. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Do zadawania spróbuje wykorzystać PWM, bo na R-2R troche mało wyprowadzeń mam . A pomiar napięcia z wykorzystaniem komparatora i 2 elementór R i C . Jest to bardzo tani i prosty ADC, czy o tym pisałeś ? Jak dokładnie da się takim prostym ADC na komparatorze z kondziołkiem zmnierzyć napięcie ?

Reply to
Piotr Chmiel

Niezły projekt , ale ja szukam czegoś na segmentach LED bo są lepsze :) Ustaliłem, że zasilacz będzie na układzie uA723, a napięcie będzie zadawane 2 potęcjometrami (zgrubnym i dokładnym :)(old-school)

Do tego potrzebuje już tylko odczytu napięcia zadanego z wyjścia zasilacza gdzie chce użyć komparatora w AVR połaczoneko z kondziołkiem i rezystem . A wynik pomiaru wyświetlać na 4 segmentach sterowanych z AVR przy wykorzystaniu jakiegoś rejestru przesuwanego np. HC164 .

Co wy na to ?

Reply to
Piotr Chmiel

Piotr Chmiel napisał(a):

Masz na myśli sposób opisany gdzieś w helpie do Bascoma i korzystający z gotowego polecenia GetADC(czy jakoś tak)? Też jest to jakaś metoda pomiaru choć trudniejsza do realizacji programowej. Miałem na myśli metodę polegającą na ciągłym porównywaniu napięcia mierzonego z napięciem wyjściowym DAC-a - napięcie na jego wyjściu jest stopniowo zwiększane od zera i gdy wyjście komparatora zmieni swój stan na przeciwny to już wiemy ile wynosi napięcie mierzone - to tak w dużym skrócie.

Reply to
badworm

Dokładnie o to mi chodzi , tylko na ile to jest dokładny pomiar ?

Reply to
Piotr Chmiel

Piotr Chmiel napisał(a):

Jeśli dobrze kojarzę to rozdzielczość pomiaru jest dwukrotnie gorsza niż współpracującego przetwornika DAC gdyż nie wiadomo, gdzie dokładnie leży mierzone napięcie pomiędzy dwoma sąsiednimi wartościami napięcia z DAC-a.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.