Cewka i stałe pole magnetyczne - proble

Witam.

Zrobiłem taki eksperyment:

formatting link
skrócie: do odbiornika rc (prymityw z pojedynczą przemianą na TA31136), do filtru wejściowego jest przykładane:

  1. żelastwo pod postacią pensety - skutek żaden
  2. magnes neodymowy - skutek: spadek poziomu sygnału odbieranego. (miernik mierzy napięcie na wyjściu rssi, które podobno jest proporcjonalne do napięcia wejściowego/siły sygnału)

Teraz na pewnym forum toczy się dyskusja co może być wyjaśnieniem takiego zachowania. Przedstawione na razie hipotezy:

  1. nasycenie rdzenia powoduje zmianę indukcyjności cewki a to rozstraja obwód wejściowy.
  2. nasycenie rdzenia powoduje zniekształcenia, co objawia się spadkiem wygnału na wyjściu filtra
  3. zbliżenie żelastwa rozstraja cewkę (ale dlaczego sama penseta tego nie robi?)
  4. pole magnetyczne deformuje osłonę cewki i to ma jakiś wpływ
  5. deformacja kondensatora (rozstraja się obwód lc)

  1. i 5. jak dla mnie są bzdurą (ale przytaczam dla kompletności), natomiast moja wiedza na tyle zardzewiała, że nie jestem w stanie policzyć czy rzeczywiście mały magnesik neodymowy (5x5x1.2mm) jest w stanie wytworzyć takie pole, żeby nasycić rdzeń i zrobić coś 'złego' cewce. Ewentualnie czy taki magnes, to na tyle lepsze 'żelastwo', że w przeciwieństwie do pensety jednak normalnie rozstraja obwód.

No i pytanie: co może być faktyczną przyczyną? Coś z powyższych czy jeszcze całkiem coś innego?

Help! :-)

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski
Loading thread data ...

magnes neodymowy jest dosc silny aby nasycic rdzen. (strumien to zdaje sie ~1.5T)

aby to sprawdzic po prostu zmierz sile z jaka ten rdzen oddzialuje na magnes (przy pomocy np. wagi elektronicznej, spezyny, albo po prostu na zasadzie przeciwdzialania grawitacji ;)

spotkalem sie z tym zjawiskiem przy probie konstrukcji silnikow i generatorow z magnesami trwalymi, z jednej strony magnesy neodymowe zapewniaja duzo silniejsze pole, z drugiej - trzeba uzywac cewek plaskich powietrznych, bo zwyczajnie ciezko jest znalezc material ktorego pole magnesow nie nasyci.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Indukcja a nie strumień. Rdzenie ferrytowe praktycznie już przy 400mT są w nasyceniu.

Nie jest tak koszmarnie - blachy transformatorowe te 1.5T wytrzymają. Trochę rosną straty na przemagnesowaniu ale nie jest aż tak źle.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Marek Wodzinski" snipped-for-privacy@ODSPAMIACZ.mamy.to> napisał w wiadomości news:hiir41$hni$ snipped-for-privacy@atena.e-wro.net...

IMO to jest powod. I to nawet nie pelne nasycenie, tylko po prostu przechodzi w inna czesc krzywej o innej przenikalnosci.

Penseta z nierdzewnej stali moze byc niemagnetyczna, ale ta taka nie jest :-) Jeszcze jedna mozliwosc ze to lity kawal metalu i wlasnosci ferromagnetyczne kompensowane sa przez prady wirowe.

A ta cewka to w zasadzie od czego ? Bo heterodyna na kwarcu, jesli posrednia na jakiejs hybrydzie .. no to juz nie jestem taki pewny troche zmieniam zdanie.

Zlego jak zlego - dawno temu bylo to popularne - wzmacniacze magnetyczne, sztuka zapomniana. Pamietam tez taka konstrukcje z radioelektronika - cewka w cewce, przestrajanie heterodyny napieciem stalym. Autor twierdzil ze mniej szumi niz warikapy.

Ta cewka to chyba kubek ? Zmniejszona czulosc na materialy w okolicy.

J.

Reply to
J.F.

No tu będzie problem, bo po pierwsze nie mam wagi o takiej rozdzielczośći, żeby zważyć choćby sam ten mikroskopijny rdzeń, a po drugie nie mam odpowiednich przyrządów, żeby po wkręceniu go z powrotem zestroić ponownie ten odbiornik.

Dzięki.

majek

Reply to
Marek Wodzinski

tak też mniej więcej myślałem:-)

Cewka jest w obwodzie wejściowym czyli między anteną, a pierwszym stopniem wzmacniacza w.cz. (35MHz)

Ale to chyba też z rdzeniem była, bo w powietrzu to się raczej nie powinno udać?

No tak, ale w eksperymencie magnes się przykleja do kubka (niestety ciężko było filmować i jednocześnie coś tam robić i film wyszedł bez szczegółów).

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Dzięki, wczoraj szukałem tych danych, ale nie byłem w stanie ich znaleźć, dlatego poszukałem pomocy ludzi, którzy takie rzeczy po prostu pamiętają, bo w tym siedzą:-)

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Z rdzeniem oczywiscie. Taka fajna konstrukcja - cewka na toroidzie, i wklejona w srodkowa kolumne duzego rdzenia kubkowego, odpowiednio zeszlifowanego.

Bo oczywiscie powinny byc tak ustawione zeby jedno nie transformowalo pradu w drugie.

No i zmienia indukcyjnosc, a moze nawet nasyca i dobroc spada .

J.

Reply to
J.F.

Ups, błąd. To nie jest rdzeń kubkowy (dopiero teraz zobaczyłem jak wygląda kubkowy). To jest zwykły filtr jak 7x7, ale gdzieś o połowę mniejszy: plastikowa rurka z nawinętą cewką, w rurce rdzeń do strojenia, całość osłonięta prostopadłościenną blachą. Tutaj widać jak wygląda ten odbiornik w powiększeniu:

formatting link
W pierwszym eksperymencie (niefilmowanym) używałem większego magnesu (z hdd) i wpływ było widać już z odległości kilku milimetrów między filtrem a magnesem.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Użytkownik "Marek Wodzinski" snipped-for-privacy@ODSPAMIACZ.mamy.to> napisał w wiadomości news:hik7mp$v6f$ snipped-for-privacy@atena.e-wro.net...

Uwazaj bo pod ta blacha moze byc taka rynienka z ferrytu.

Tak czy inaczej - jesli obwod magnetyczny jest zamkniety, to wrazliwosc na ferromagnetyki w otoczeniu [ale nie magnesy] jest mala. Jesli jest otwarty to jest duza.

na 35MHz to raczej jest otwarty [za duza indukcyjnosc by wyszla], ale z kolei blacha ogranicza wplyw otoczenia.

To teraz zbliz kawalek nienamagnesowanego ferrytu. Chociaz .. moze robic za antene i wzmocnic odbior bardziej niz odstroic :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hikedo$8fu$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Chyba ogranicza głównie wpływ pól elektrycznych, a nie magnetycznych (szczególnie stałych).

A tak ogólniej do całego tematu: Dławiki mają często w katalogach ch-ki L(Idc) - przy nasyceniu rdzenia L spada lawinowo. To samo będzie przy nasyceniu rdzenia każdej cewki stałym polem magnetycznym - cewka staje się cewką powietrzną. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl

Na stale nie ma wplywu, chyba ze permalloy, ale mnie chodzi o wplyw otoczenia na indukcyjnosc. Taka blacha, nawet miedziana, troche jednak tlumi wymiane pol magnetycznych z otoczeniem.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hikmqm$3gg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Na moje wyczucie nie (dla DC), ale ono może mnie mylić. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl

Dla DC oczywiscie nie, ale problemem bylo np czy zblizajac kawalek ferromagnetyka do zaekranowanej cewki pracujacej na 35MHz, zmieniamy jej indukcyjnosc czy nie.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hikr8v$g6r$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Magnesem stałym nasycamy. Efekt ferromagnetyka jest chyba nawet miedzianą blachą trochę tłumiony. Tak przynajmniej mi się wydaje. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik Piotr Gałka napisał:

Jak najbardziej. Aby ferromagnetyk miał wpływ na indukcyjność cewki musi się znaleźć w jej polu e.m. Dobry ekran z blachy miedzianej (jeszcze lepiej srebrzonej) skutecznie zmniejsza "zasięg" pola w.cz. rozpraszanego przez cewkę więc bardzo nikłą jego część będzie przenikać przez zbliżany ferromagnetyk. Taki np. rezonator wnękowy zrobiony z grubej blachy miedzianej kapiącej srebrem ma na swoich zewnętrznych ściankach praktycznie zerowy potencjał w.cz. i można go przykręcić bezpośrednio do blachy chassis. W związku z tym, że niemalże całe pole e.m. zamknięte jest we wnętrzu rezonatora, to zbliżanie do niego ferromagnetyka nie ma na niego wpływu (tzn jakieś minimalny wpływ pewnie jest, bo w końcu srebro nie jest nadprzewodnkiem)

Oczywiście taki typowy ekran z dziurą w osi cewki (coby było jak rdzeniem pokręcić) ma taką sobie skuteczność.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

On 12 Sty, 22:51, Marek Wodzinski snipped-for-privacy@ODSPAMIACZ.mamy.to> wrote: Witam.

Proponuję zrobić takie doświadczenie: proszę wkręcić rdzeń tak aby rozstroić ten obwód. Można wkręcić tyle aby napięcie na mierniku spadło do podobnej wartości jak przy przysunięciu magnesu. Następnie proszę przysunąć magnes! Jeżeli napięcie na mierniku wzrośnie do wartości zbliżonej jak przed rozstrojeniem to sprawa jest oczywista! Oczywiście wkręcony rdzeń będzie się trochę inaczej nasycał niż przed rozstrojeniem gdyż znajduje się w trochę innym miejscu (dalej od magnesu) i będzie się mniej nasycał.

Reply to
kilokitu

Dokładnie ... poszukajcie też YIG Oscilator

np:

formatting link
pzdr sebart

Reply to
sebart

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.