Bezpiecznik nadpr?dowy

Witam wszystkich

Od kilku dni borykam się z dość uporczywym problemem, jak dla mnie. Pokrótce opisze mój problem:

1) Główna tablica z licznikiem jest na dworze. 2) Druga tablica z zestawem bezpieczników nad prądowych i różnicoprądowych jest w domu. 3) Z tej drugiej tablicy jest poprowadzony jeden przewód do piwnicy i zabezpieczony bezpiecznikiem nad prądowym B16. 4) Podłączyłem do niego dwa halogeny z czujką ruchu (2x500W) i zabezpieczyłem bezpiecznikiem nad prądowym B10 i tu pojawia się problem. 5) W momencie zwarcia działa B10 i później B16 ("wyskakują") czasami nawet różnicówka. Chciałbym tak zrobić by wyłanczał się B10 i nie puszczał dalej prądu (by nie wyskakiwał B16 i róznicówka). Wiąże się to z tym, iż na tym przewodzie jest również ogrzewanie domu. 6) Oczywiście zamontowałem puszkę IP55 i chciałbym by prąd płynął poza tą puszkę (w domu) a z dworu do tej puszki został wyłączony. Proszę o pomoc
Reply to
szepi77
Loading thread data ...

Dnia 29 Nov 2006 02:34:58 -0800, snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Jest luźna zasada że powinno się stosować podwójny odstęp między nominałami bezpieczników łączonych szeregowo. Jako drugiego spróbuj użyć B6 A, może wytrzyma załączenie halogenów. Jesli nie, użyj bezpiecznika 16 A zwłocznego (wersja C). A w ogóle, to jaki jest cel stosowania tego drugiego bezpiecznika? Czy jeden nie wystarczy? A co do różnicówki, to przyczyn zadziałania trudno mi się dopatrzeć.

Reply to
Jacek Maciejewski

Może ta różnicówka to też taka hybryda różnicow-nad-prądowa?? A co do tematu - najlepiej byłoby rozdzielić obwód oświetlenia i zasilania ogrzewania (mała moc, pewnie chodzi o pompy itp, prawda?). Choć może być problem z położeniem dodatkowego kabla :/. Wtedy pozostaje sprawdzić bezpiecznik B-6A, albo zastosować C-16A. Do tego trzeba sprawdzić, czy różnicówka nie ma wbudowanej też ochrony nadprądowej. Bo jak tak i dlatego wywala, to pewnie też trzebaby ją wymienić na inną.

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Jacek Maciejewski napisał(a):

Jest to po to zrobione, że jedn przewód idzie do gniazdek i z niego zrobione jest rozgałęziene na dwór. Gniazdka służą do obsługi pieca olejowego i innych drobnych urządzeń (wiertarka, radio). chodzi o to, że jeśli zwracie następuje na dworze, to żeby wyrzucał tylko dwór a gniazdka w piwnicy żeby działały. Może masz jakiś inny pomysł? Prówbowałem również połaczyć szeregowo 2 x B10 i jeszcze na górze w domu jest B16, ale też wszystkie były wyrzucane (wyskakiwały). A ten 16A lub B6 montuje zamiast tego B10?

Reply to
szepi77

Użytkownik snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@j72g2000cwa.googlegroups.com...

Charakterystyka tych włącznikiów jest taka że selektywność w zasadzie jest zapewniona tylko dla przeciążeń. Dla zwarć (zwłaszcza dużych) lecą wszystkie po kolei az do najblizszego bezpiecznika topikowego. Taka ich uroda i tyle...

Tam po prostu za przeciążenia odpowiada co innego niz za wyłączenie zwarć. Ten element od zwarc jest bardzo podobny w bezpieczniku 6A jaki i 40A. Przy zwarciu (prąd powiedzmy 200A) wywalą oba.

Ale różnicówka nie powinna wywalać.

budyn

Reply to
invalid unparseable

Budyń napisał(a):

To prosze doradź mi jak to zrobić by było dobrze. To musi działać na jednej lini ba ja już nie mam możliwości doprowadzenia ze skrzynki drugiego przewodu żeby oddzielić piwnicę o oświetlenie ogrodowe. Musi to działać na jednym przeowdzie.

Reply to
szepi77

Hm... Dlaczego nie ma możliwości? Bo tylko takie rozwiązanie będzie naprawde dobre.

Jeśli baaaardzo tego nie chcesz to można, jak radzili, tę B16 w skrzynce zmienić na C16. Powinno byc lepiej.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

ewentualnie dołączyć układ wolnego startu do twojej lampy. Lampy halogenowe 1000W dają niezłego kopa przy załączaniu. Można załączać najpierw przez opornik i po sekundzie go zwierać.

Waldek

Reply to
Waldemar

Wszystko pięknie, ale jeszcze jedno pytanie i moja wątpliwość. Jeśli zastosuje w skrzynce C16 to jak zachowa się piec olejowy w piwnicy? No bo skoro ten bezpiecznik działa z opóźnieniem to może zdarzyć się następująca sytuacja:

- halogeny powodują zwarcie, wyskakuje B6, C16 ma opóźniony zapłon i nadwyżka prądowa idzie "płynie" przewodem po całej piwnicy (gniazdka) i dociera do pieca!!! Wtedy są dwie mozliwości: albo zabepieczenie pieca wytrzyma to albo piec spali się. Trzeba jednak spróbować rozwiazać w inny sposób. Może na gniazdku od pieca zamontować jakiś bezpiecznik? Reszta gniazdek jest raczej nieużywana. Doradzie mi proszę, bo walkuje ten problem od tygodnia. Pytałem się kilku elektryków ale oni rozkladają ręce i zastanawiam się czy to aby byli elektrycy?

Reply to
szepi77

Jak wyskoczy B6 to już prąd nie płynie.

Jeśli nie wiedzieli co powiedzieć na Twoją "nadwyżkę prądu" to faktycznie elektrycy to byli, oględnie mówiąc, nienajlepsi.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Wszystko pięknie, ładnie ale jest jedno ale... i wątpliwość. Otóż do tej pory jeśli zamontowałem w piwnicy B10 i w skrzynce był B16 to leciały obydwa. Wniosek stąd taki,że B10 "wyskakiwał" ale puszczał dalej prąd bo wyskakiwał B16 w skrzynce. Więc jeśli w piwnicy zamontuje B6 to również może zadziałać, ale może puścić dalej. Tak jak któryś z uczestników zauważył halogeny 1000W dają pożądnego kopa więc trzeba go bardzo szybko zredukować to zera.

Reply to
szepi77

snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

O boshe... Ja Ci radzę, sam nic więcej już nie kombinuj tylko daj komuś kto się na tym zna, zarobić te pare złotych i bedziesz miał tak jak być popwinno oraz spokojny sen... pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Tomasz Piasecki <mtbrider@poczta.__nospam__.onet.pl> napisał(a):

Bez urazy ale to jest bezedura, charakterystyka zabezpieczenia ma się nijak do selektywności, w szczególności przy zwarciach... pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Użytkownik snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@l12g2000cwl.googlegroups.com...

Wszystko pięknie, ładnie ale jest jedno ale... i wątpliwość. Otóż do tej pory jeśli zamontowałem w piwnicy B10 i w skrzynce był B16 to leciały obydwa. Wniosek stąd taki,że B10 "wyskakiwał" ale

Jeżeli szeregowo połączysz dowolną ilość bezpieczników elektromechanicznych tzw. eS-ek Będzie w szeregu np. 0,5A i 63A Jeśli zrobisz zwarcie, a sieć jest wydajna, ma duży prąd zwarcia, to zawsze "wylecą" wszystkie razem Aby tak nie było któryś musi działać później Przypadek sprawia twoje obserwacje Jakimś rozwiązaniem mogły być tzw. wyłączniki selektywne. Dziś jednak znowu modnym jest dawać topikowe, a jedynie na samym końcu jeden elektromechaniczny

Reply to
lwh

Paweł Bochenek napisał(a):

Również bez urazy dla Ciebie. Już kilku "elektryków" było i jakoś nie mogli sobie dac z tym rady. Wieć nie dziw się mej rozpaczy i że sam probuje cosik zrobić. Na marginesie to wykonałem również inne dwie linie i jakość wszystko działa bez zarzutu.

Reply to
szepi77

Dnia Wed, 29 Nov 2006 22:58:21 +0000 (UTC), Paweł Bochenek napisał(a):

Tak jak już napisało parę osób - litera odpowiada za przeciążeniową część charakterystyki(zadziałanie bimetalu) a na zwarciową część nie ma wpływu(wyzwalacz elektromagnetyczny). Dla pytającego - dwie możliwości - kupić podstawki pod bezpieczniki topikowe montowane na szynę 35mm i wstawić je w miejsce wyłączników nadprądowych lub też kupić wyłączniki selektywne - drogo!

Reply to
badworm

Użytkownik snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@j72g2000cwa.googlegroups.com...

5) W momencie zwarcia działa B10 i później B16 ("wyskakują") czasami nawet różnicówka. Chciałbym tak zrobić by wyłanczał się B10 i nie puszczał dalej prądu (by nie wyskakiwał B16 i

Użyj TYTANów (topikowe wkładki)

Reply to
lwh

Użytkownik snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@l12g2000cwl.googlegroups.com...

Otóż do tej pory jeśli zamontowałem w piwnicy B10 i w skrzynce był B16 to leciały obydwa. Wniosek stąd taki,że B10 "wyskakiwał" ale puszczał dalej prąd bo wyskakiwał B16 w skrzynce. Więc jeśli w piwnicy zamontuje B6 to również może zadziałać, ale może puścić dalej. Tak jak któryś z uczestników zauważył halogeny 1000W dają pożądnego kopa więc trzeba go bardzo szybko zredukować to zera.

Musisz inaczej wyobrazić sobie prąd. Prąd rozchodzi się w kablach z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Jeśli od B16 do B10 masz 10m to prąd pokona tę drogę mniej więcej w 30ns, a czasy zadziałania bezpieczników liczy się w ms, więc jednostkach milion !! razy większych. Przyjmuj, że prąd w danym obwodzie płynie lub nie, a nie wędruje sobie powoli po drutach wywalając kolejne bezpieczniki. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@badworm.pl...

I to jest własciwe rozwiazanie :-)

Budyń Oleśnica

Reply to
invalid unparseable

Budyń napisał(a):

Witam wszystkich i dziękuje za rady, z których już skorzystałem. Pojawił się jednak nowy problem. Zjawisko polega na tym, że po zamontowaniu tych bezpieczników one nie wyskakują leci natomiast główna różnicówka!!! O co tu chodzi...bo ja już się nie wiem gdzie tkwi błąd.

Reply to
szepi77

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.