[banalne] Zmniejszenie napięcia, ograniczenie prądu zasilania

??? tus Pan pojechal, o jakim pozeraniu pradu mowa? przebicia to sa raczej od napiecia - uwaga zupelnie bez.... nie na miejscu

?? i drugie bęc! mimo nazwy pradnica jest raczej zrodlem napieciowym. laczac to z pradowym zasilaniem LED to wzrost napiecia z dynama nie ma prawa "odparowac" LED-a (przy rozsadnym zalozonym pradzie np: 10mA) .

W.

Reply to
worlin
Loading thread data ...

Dobrze pisze, pożera prąd.

tak, drugie bęc... dynamo rowerowe jest źródłem prądowym. Ten rozsądny prąd to dla jakiego napięcia? 6V czy 50V a co będzie jak bedzie jechał wolno? 3mA na leda to wystarczające oświetlenie?

Robiłem oświetlenie z tyłu na ledzie, takim dużym składającym się z 6 ledów, po dwa w szereg i trzy pary równolegle, razem brało to 50mA. 10mA na leda, to bałbym się tym jeździć w nocy, to nie ma być sztuka dla sztuki.

Reply to
Desoft

Twoja? ;) - owszem! Już Ci napisali, ale objaśnię dokładniej: owo "źródło prądowe", czyli dynamo, działa tak, że generuje dość wysokie napiecie. 35V przekroczyłem jadąc z miernikiem wpiętym prowizorycznie i trzymanym w ręku, turlalem się więc dość powoli (25 kmph?), 50 V należy oczekiwać bez większego problemu. Ograniczenie prądu i oddawanej mocy działa tak, że dynamo ma całkiem sporą indukcyjność (czego można oczekiwać :)) dobraną tak, aby dawać na typowym zestawie żarówek mniej więcej 3 waty (przy czym są AFAIK

2 "standardowe" moce przedniej żarówki, 2,4 i 2,7W). Napięcie na dynamie rośnie wraz ze wzrostem obrotów dynama, co skutkuje tak samo wzrostem częstotliwości. Efekt jest taki, że impendancja indukcyjności skutecznie stabilizuje PRĄD w odbiorniku - byleby rezystancja w rozsądnych granicach była mniejsza od tej impedancji. Wiesz jak ZWIĘKSZYĆ moc pobieraną z dynama przy obciążeniu żarowkami o podobnym oporze? - dać *obniżający* transformator, najlepiej taki głośnikowy ze starszych układów wzmacniaczy m.cz. Tak, miałem ;)

Nie ma tak dobrze: ŻADEN praktycznie istniejący "prosty" (nie wspomagany stabilizacją, przy czym nie musi to być stabilizacja elektroniczna, mam na myśli również np. sprzężenie magnetyczne) generator nie jest ani źródłem napięciowym ani prądowym. Jego ch-ka zależy *wyłącznie* od proporcji między występującymi w nim impedancjami a impendancjami obciążenia! Akurat dynamo *z założenia* pracuje w części odpowiadającej całkiem dobrze ch-ce źródła prądowego.

Weź i WYPRÓBUJ :) Załóż napięcie 6V, policz opornik dla prądu maksymalnego (dla typowych małych LED to jest 20mA), czyli licząc ok 2V na LED wyjdzie 6V/20mA jakieś 300 omów (niech będzie 330 ;))podłącz jako jedyne obciążenie do dynama i przejedź się do jakichś 30 km/h. W ten deseń mamy oczywiscie obciążenie "połówkowe", czyli prąd średni będzie dwa razy mniejszy. Z tego powodu dynamo może lekko rzęzić, bo nim przebijesz tego LEDa, to będzie miało obciążenie od diody, czyli generujące całkiem sporą składową stałą :D

KONIECZNIE zapodaj o wyniku! - dziś LEDy majątku nie kosztują, test może być pouczający... dobry LED może chwilę popracować w trybie lasera :)

pzdr, Gotfryd

Reply to
Gotfryd Smolik news

A u mnie działa już w trzecim rowerze (i u kilku znajomych). Diody przeciwsobnie, zaczynałem od dwóch w czasach, gdy led fi 10mm był nowością w handlu (~1990?), teraz mam 6 superjasnych fi 5mm. Spalenie żarówki przedniej jakoś przeżywały, a i te 30km/h jeżdżę. Prądnic to już nie zliczę ile zajeździłem. Opornik liczony na 10mA (chociaż przy zwykłych dawałem na 15-20mA). Cud?

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Ale świeci toto?

10mA na 6 ledów?
Reply to
Desoft

10mA na leda (na 2 przeciwsobnie) przy założeniu zasilania 6V. Superjasne, spiłowane na płasko i zmatowane, żeby maksymalnie rozproszyć światło, w obudowie po żarówkowym światełku świeci o wiele mocniej niż normalna żaróweczka (na mój gust, to prawie jak stopy:-)) Przy 6 można też je poustawiać pod różnym kątem, żeby z boku też coś świeciło i widoczne było nie tylko dokładnie z tyłu, obudowa dodatkowo też trochę rozprasza światło.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

z powyższego wychodzi 5mA na leda.

ja robiłem podobnie ale dawałem niecałe 20mA na leda (6szt) z tym że dwa w szereg, Ledy w jednej obudowie fi 15mm.

Wrażenia z jasności świecenia mogą być różne, obiektywny pomiar to podstawa.

Reply to
Desoft

Tiaa... zwlaszcza ze uczestnicy ruchu drogowego zamiast wrazenia z jasnosci uzywaja wyspecjalizowanych przyrzadow pomiarowych i obiektywnie mierza natezenie bodzcow swietlnych

Reply to
PAndy

Nie mówię o tym. Chodzi o obiektywne stwierdzenie że led zasilany z 5mA świeci jaśniej od żarówki 0,4W

Reply to
Desoft

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.