[automatyka] jaki system i jezyk

Witam serdecznie!

W przyszlosc pragne sie zajac inzynierija oprogramowania dla systemow automatyki przemyslowej. Z tym tez wiaze sie moje pytanie: Jakie sa najpopularniejsze jezyki programowania oraz systemy operacyjne wykorzyustywane w pisaniu oprogramowania sterujacego urzadzeniami autmatyki przemyslowej?

Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz. Z gory bardzo dziekuje

Reply to
Piotr Piwko
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Dnia 30/01 o 09:28, Paweł napisal(a):

Czy moglbys mi podac przykladowe kompilatory

Jakie jest to oprogramowanie? Czyli platformy uniksowe odpadaja tak?

Dziekuje serdecznie za fachowa odpowiedz, rowniez goraco pozdrawiam

Reply to
Piotr Piwko

Dnia 30/01 o 11:16, ZbyStS napisal(a):

Dziekuje serdecznie za fachowa odpowiedz

Reply to
Piotr Piwko

W poważnej automatyce, są to specjalizowane systemy czasu rzeczywistego. Popularny jest uniksopodobny QNX (duża część polskiej energetyki na tym działa, np. system Master). Kto wie, czy za kilka lat równie popularny nie będzie RTLinux? Windows raczej odpada, chyba że w roli "wyświetlacza". Takie rozwiązania spotyka się często. Sterowaniem zajmuje się wtedy sterownik PLC.

Reply to
Michal Smolnik

Dnia 30/01 o 17:20, Michal napisal(a):

Dziekuje za odpowiedz ale ktore jest rozwiazaniem czesciej spoytkanym w polskich firmach QNX czy Windows?

Reply to
Piotr Piwko

Rozważania na poziomie win, qnx i inne, nie bardzo mają sens. W pratyce spotyka sie maszyny steorwene róznymi sterownikami, PLC (różnych firm), firmowe systemy, "samoróbki". Dużo ważniejszą sprawą jest skojarzenie pneumatyki i/lub hydruliki z elektronika poprzez układy czysto "elektrycznie". Znajomość np. C200HE to jest zaledwie ułamek wiedzy o działaniu maszyny. Ze szególnym uwzględnieniem mechaniki - tu nie pomoże szybszy procek bo _g_ jest stałe.

Praktyka dowodzi:

- mechanika

- elektryka

- elektronika

- - -

- szary koniec

- informatyka

pzdr Artur

Reply to
ziel

Dnia Fri, 30 Jan 2004 22:24:26 +0100, Piotr Piwko snipped-for-privacy@afro.afraid.org> napisał(a): Tnij, Piotrze, cytaty, to i twoje odpowiedzi będą cenniejsze ;-)

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Dnia Fri, 30 Jan 2004 10:00:35 +0000 (UTC), Piotr Piwko snipped-for-privacy@afro.afraid.org> napisał(a):

Pojęcie kompilator jest tu trochę niewłaściwe - są to specjalizowane pakiety, pochodzące od producentów sterowników (np. Melsec FX/Win dla sterowników Mitsubishi, STEP/7 dla Siemensa, LogicMaster 90 dla GE Fanuc, coś tam dla SAIA, coś dla Koyo... itp., itd.). W pakiecie jest edytor, kompilator, zarządzanie projektami, interfejs do debugowania w urządzeniu. Ściągnij sobie wersję trial STEP/7 dla Siemensa i obejrzyj (nie pytaj mnie tylko, skąd ściągnąć ;-)).

Do programowania w drabinkach - niestety, tak. ActWIN (Hitachi) chodzi pod łajnem^Wwine'em, ale inne? Pewnie nie.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

On Behalf Of Piotr Piwko

Ja bardzo prosze Szanownych kolegów o zacytowanie tego posta, kiedy bedę się starał o profesurę. ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

Nie wiedzieć. Wielkiej Automatyki tylko trochę liznąć.

Sterownik, który projektowałem, ma oprogramowanie wizualizacyjne pod Windows. Ale to jest bardzo nietypowy produkt. Nie brałbym go pod uwagę w statystykach ;-)

Reply to
Michal Smolnik

to nie tylko szyk waznosci ale i realizacji ;) tzn instalacje beda budowac przez rok a potem TY masz to w 2 dni uruchomic i na TOBIE beda wieszac psy ze to tak dlugo trwa wojtek

formatting link

Reply to
neuron

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.