asynchroniczne CPU

No moze nie asynchroniczny, ale zmiennozegarowy ..

formatting link
J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

W dniu 12.02.2024 o 19:54, J.F pisze:

I w pełni naprawialny.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Niby tak, ale trochę kynaru jest. Przygoda by była. No i potem to kręcenie potencometrami jako underclocking, bo akurat zamiast czeskich

74xx są z Unitry.
Reply to
heby

No i ten pulpit techniczny, jak widać bardzo przydatny :-)

J.

Reply to
J.F

Niektórzy jutuberzy mają naprawdę wyjątkowo lektorskie głosy, to jeden z moich ulubionych tuż obok elektryka Reagana z Ruchu Oporu.

Reply to
Marek

W dniu 13.02.2024 o 07:34, Marek pisze:

Oni są ok, szczególnie elektryk, świetny ma głos, dobry tez jest Bartek z Bezplanu np

formatting link
9 minuty jest jak pomaga W Afryce ludziom zarobić, sprzedaje ich koraliki i sfinansował naukę 71 dzieci w szkole. nPodobnie pomagał w innych krajach tym najbiedniejszym.

Reply to
Janusz

Cały kanał jest bardzo ciekawy. Facet ma nieprzeciętny mózg.

Reply to
Arnold Ziffel

A w szczególności jak się zawziął z tym 74123 czy 121. Odcinek z testerem.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Tak, mój sie niestety nie nadaje.

Chyba .... a moze tak popracować nad AI/syntezerem ? :-)

J.

Reply to
J.F

W dniu 13.02.2024 o 13:13, Robert Wańkowski pisze:

A odczyt dysku na 'piechotę'? rozszyfrowanie danych i poukładanie tego? naprawdę kawał dobrej roboty, niestety nikomu niepotrzebnej :(

Reply to
Janusz

Mój się raczej nadaje, tylko akcent mam wyjątkowo do dupy, jak mówię po angielsku (a kanał mam po angielsku).

Reply to
Arnold Ziffel

Rosjanie sie nie przejmują :-)

J.

Reply to
J.F

Tak, DiodeGoneWild też nie. To mnie ośmieliło :)

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 13.02.2024 o 13:42, J.F pisze:

Może gdybyś chciał poezję recytować... :) Ale kanał techniczny/naukowy, tu się mięso liczy.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

On w ogóle nie jest irytujący. Jest uroczy :)

Ale przede wszystkim treść ma ciekawą i zazwyczaj pasującą do moich zainteresowań (zazwyczaj, bo oglądanie budowy transformatora chińskiej ładowarki w setnej odsłonie już mnie nie bawi).

Mam kilka takich kanałów, które pochłaniam w całości. Z technicznych to Diode Gone Wild, Big Clive, ElectroBOOM, Technology Connections.

Przyjdą czasy, że nie damy rady odróżnić...

Z drugiej strony jak ktoś ma wyjątkowo kiepski głos (albo wadę wymowy, albo po prostu kompleksy), a ma coś ciekawego do przekazania, to może lepiej, żeby używał lektora AI, niż żeby nie nagrywał filmu wcale?

Wracając do tematu. Obejrzałem ten film o tym procesorze. Niesamowite, i w zasadzie niesamowicie proste i logiczne rozwiązanie, choć nie wiem, dlaczego użyli układów czasowych a nie tego rozwiązania z req/ack. Ono wydaje się być bardziej uniwersalne. Pewnie jakieś względy praktyczne, może musieliby użyć więcej układów scalonych, albo te problemy z timingiem (może i tak musieliby opóźnić sygnał req, żeby mieć pewność, że wszystko się rozpropagowało tam, gdzie miało?)...

Ogólnie to niesamowity kawał inżynierii. Choć pewnie np. obecne MCU (nie mówię o topowych procesorach, bo to wiadomo) są daleko bardziej skomplikowane, tylko tego nie widzimy, bo jest to zamknięte gdzieś w kawałku krzemu i nikt o tym nie opowiada w takich szczegółach.

Ale że za PRLu się dało...

Reply to
Arnold Ziffel

Tylko czy to zbocze musi przychodzić w równych odstępach czasu? Nie może przyjść na zasadzie "skończyłem, bierz dane"?

Ten o 6502 mi umknął...

Swoją drogą widzę że nadal korzystasz z Google Groups. Planujesz zniknąć jak zamkną (czyli już za tydzień, jeśli dobrze pamiętam), czy przejdziesz gdzieś?

Reply to
Arnold Ziffel

jako chyba największy usenetowy mądrala dawno powinieneś mieć swój kanał na YT, czekam na to już ze 20 lat i ciągle nic :-)

Reply to
Marek

Dawaj linka.

Reply to
Marek

Dokładnie. Następna instrukcja wykonywana od razu po zakończeniu poprzedniej a nie czekając na zbocze zegara. Zegar niepotrzebny, kiedyś na to wpadną.

Reply to
Marek

W dniu 14.02.2024 o 11:36, Marek pisze:

Może już wpadli :) bo tak naprawdę to mało kto wie jak procki obecne działają w środku. Jest zegar który jest mnożony w środku ale przy tych częstotliwościach zanim on przejdzie z jednego końca kryształu na drugi to kilkakrotnie zmieni fazę (tak na oko strzelam) być może on tylko służy do taktowania pamięci i szyny zewnętrznej, a w środku bloki biegają sobie wg własnych opóźnień, wpisują wynik w rejestry i wystawiają flagę że gotowe, wtedy inne mogą pobierać dane.

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.