ARM i zestaw ZL2ARM - czy ktoś używał ?

Witam!

Szukam sobie jakiegoś zestawu na małym ARM do nauki i trafił mi się akurat w reklamie w EP taki zestaw:

formatting link
Czy ktoś z grupowiczów miał to w rękach ? W szczególności interesuje mnie na ile procesor zastosowany w środku jest dobrym startem z rdzeniami ARM. Ponadto cena ... hmmm troche sporawa, może można znaleźć coś tańszego z ARM'em ? Szukam jakiegoś uszkodzonego routera na ARM ale pech chce, że nie mogę znaleźć ;)

Zestaw peryferiów ubogi, ale na początek ...

A na marginesie: gdybym chciał zacząć bez gotowca - czy jest jakiś wygodny w programowaniu mały procesorek ARM w wmiare wygodnej obudowie i niskiej cenie ? Może warto by było sobie samodzielnie poskładać jakiś prosty zestawik tego typu...

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Rzuć okiem na zl4arm. Będziesz miał wszystko w postaci modułu dip40. A resztę możesz dołączyć do tego modułu sam.

Reply to
Zbych

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d432do$lr4$ snipped-for-privacy@uranos.cto.us.edu.pl...

Witam, Dla mnie wlasnie w przypadku takich gotowych zestawow cena jest odstraszajaca i dlatego jestem w trakcie kombinowania wlasnego rozwiazania sprzetowego. Poza tym o ile dobrze pamietam to procek uzyty w tej plycie to jeden z pierwszych i nie ma np. zabezpieczania pamieci, chociaz tutaj to malo wazne. W Kamami najtanszy ARM kosztuje 19zl, wiec przy wiekszych projektach stawia to pod znakiem zapytania sens stosowania np AVR w wiekszych projektach. jezli chodzi o plytki to duzo wiekszy wg. mnie sens ma zakup plytki pod modul ARM DIP z jednej z ostatnich EP. BTW daj znac czy sie zdecydujesz robic samemu "starter kit" ;)

Pozdrawiam, Jacek.

Reply to
Jacek Meyerhold

2124) mam co prawda mniej SRAM-u niż 2106, ale ma za to ADC i, co bardziej istotne, ten zestaw ma wyprowadzonego JTAG-a.

Mam w rękach ZL1ARM. :-) Procesor jest jak najbardziej w porządku. Musisz tylko pamiętać że rodzina 21xx to maleństwa, które nie ma wyprowadzonej na zewnątrz obudowy szyny systemowej, więc dodatkowej pamięci ("równoległej") do tych kości nie podłączysz.

Router mógłby być tańszym rozwiązaniem, ale dedykowany kit jest raczej wygodniejszym narzędziem.

LPC2138 Philipsa. AFAIR że BTC/Kamami już go sprzedają. W Sieci są schematy kitów do różnych 21xx, to sobie jakiś weźmiesz i dostosujesz do własnych potrzeb. Może ktoś podpowie Ci jeszcze jakieś kości Atmela. Chociaż te najnowsze Atmele to zdaje się nadal są produkty wirtualne.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Z seguro dostałem odpowiedź, że "na 18/19 tydzień potwierdzane są AT91SAM7S64"

Reply to
Zbych

Witam,

również szukałem starter-kitów dla ARM i cena mnie zmogła, więc jakiś czas temu zaprojektowałem własny, w sumie za 5 sztuk (płytki i elementy zapłaciłem jak za jeden kit).

Właśnie otrzymałem gotowe płytki, niedługo dam je gdzieś do montażu (te wstrętne BGA), na pokładzie jest AT91FR40162, RTC DS1305, podstawka pod bateryjkę CR2032, miejsce pod DataFlash AT45DB0x1, stabilizator impulsowy

3.3/1,85V układ resetu, generator ze względu na inne peryferia tylko 50MHz, złacze JTAG, etc. Płytka o wymiarach 52 x 44mm, jeśli ktoś byłby zainteresowany schematem, może i gotowym elementem .. proszę na maila ...

Pozdrawiam, S.

Reply to
Slawek

To jest malutki procek, nie ma nawet magistrali EBI (adresy/dane/stroby) więc docelowo nie podłączysz do niego więcej RAMu ani układu peryferyjnego z magistralą równoległą.

Jeżeli szukasz takich maleństw, które łatwo zastosować w swoim projekcie bez bawienia się w starter kity, zdecydowanie polecam atmelowego AT91SAM7S256. Bawię się takim ostatnio i jest całkiem niezły. Na pokładzie 256KB Flash, 64KB RAM, USB device. Tylko obudowa mała (TQFP64) i EBI też nie ma.

A gdy potrzebujesz czegoś większego - to w AT91RM9200 znajdziesz wszystko. :) Od obsługi pamięci SDRAM (można podczepić np. 8 MB), przez karty MMC/SD, USB host, USB device aż po Ethernet.

Reply to
Adam Dybkowski

Patrzyłem już na ten układ kilka razy i pytanie jaka jest szansa (i gdzie) kupić do prototypów układy poboczne (ethernet phy, sdram, flash - głownie ten pierwszy w sumie)? Jest jakiś stosunkowy prosty reference design do tego, DevKit Atmela jest dosyć duży.

pozdr

Reply to
P.C.

Ja już od jakiegoś czasu waham się pomiędzy Atmelem (AT91SAM256) a Philipsem (LPC2138). Za Atmelem przemawia wbudowane USB i większy RAM (2x). Z kolei Philips ma dwa razy więcej ADC, jeden DAC i 6 PWN (jednym z moich zastosowań bedzie sterowanie silników trójfazowych 4 kanały PWM w przypadku ATMELA nie wystarczą). Chyba, że nie zauważyłem jeszcze jakiś istotnych różnic?

A jak wygląda sprawa z oprogramowaniem? Jak sprawuje się darmowe GCC? Philips udostępnia program do programowania przez RSa, a Atmel?

Reply to
Kris

Użytkownik "Adam Dybkowski" napisał w wiadomości

a nie przypadkiem LQFP ? w sumie różnica jest drobna ;-)

Reply to
grzenio

Na stronie atmela układ jest oznaczony jako "sampling", więc chyba nie jest dostępny dla zwykłych śmiertelników.

Reply to
Zbych

Na początek wystarczy. Chodzi mi głównie o poznanie składni asseblera i technik komunikacji z peryferiami. Na większe procki przyjdzie czas. Po prostu AVR przestały wystarczać, sa niestety za wolne i za mało RAMu.

Nie nie, to zupełnie bez sensu, takie bajery są zbędne, do szcześcia na razie potrzebuje UART+pare pinów. Jak się naucze ARM to wezmę się i za to.

Reply to
Sebastian Bialy

Jakos do '9200 do naszego projektu wszystko w firmie kupilismy. Jak zwykle - jak to do prototypu - w malych ilosciach (po kilka szt. kazdego ukladu). Zapytam sie przy okazji gdzie.

BTW: Uklady SDRAM mozna wyciagnac z jakiegos starego modulu SIMM jezeli nie masz gdzie kupic. Flash rownolegly to w dzisiejszych czasach chyba jest w kazdym sklepie za rogiem.

Reply to
Adam Dybkowski

jestem zaiteresowany, odpisalem na maila, ale cos bez odzewu..moze antyspam zżarł?

Reply to
greg

To właśnie mnie przekonało. Poza tym Philipsy LPC210x nie miały sensownie zabezpieczonej pamięci Flash przed odczytem, a to jest niezbędne w projektach komercyjnych. Nie wiem, czy poprawili to w nowych Philipsach.

W AT91SAM7xx da się fusebitem całkowicie zablokować działanie JTAGa i programowania z zewnątrz. Kostkę można skasować podając '1' na pin ERASE, co skutecznie kasuje cały Flash a na końcu fusebit zabezpieczający. Nie potrzebny żaden "programator równoległy" - wystaczy na jeden pin podać zasilanie na AFAIR conajmniej 50 ms.

Wybierz procesor pasujący do konkretnych potrzeb. Chociaż na tej grupie statystycznie patrząc bardziej popularne są różniste procki Atmela niż Philipsa. :)

Bardzo dobrze. :) Używam pakietu gnuarm w Windows XP (pod cygwin'em). Jest też wersja linuxowa.

A Atmel nie. :)

AT91RM9200 ma wbudowany bootloader w pamięci ROM - podłączasz się do niego na 115200 bps i wysyłasz plik XModemem. Prościej się nie da a działa w każdym systemie operacyjnym. :)

AT91SAM7xx natomiast nie mają ROMu i można się dostać do nich przez JTAG. Są różne programy gadające z ARMami przez JTAG (ja używam darmowego armtool) i prosty kabelek z buforem podłączany pod LPT a'la Altera ByteBlaster wystarczy. Ładujesz swój soft do RAMu ARMa, uruchamiasz a reszta zależy od twojej inwencji - można np. ściągnąć zawartość Flasha przez USB, można przez podłączony modem zadzwonić do Internetu...

Reply to
Adam Dybkowski

Dlatego kierując się tym samym tropem napisałem: "głownie ten pierwszy w sumie" ;-)

pozdrawiam Paweł

Reply to
P.C.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.