Aktywny split sygnału RGB

Na pewno znajdziesz cos dla siebie:

formatting link
c.

Reply to
Cezar
Loading thread data ...

Tak, przeglądałem ten dokument, nawet zrobiłem taki wzmacniacz lata temu na walającym sie w szufladzie LT1260 (troche w innym, ale podobnym celu), rozglądam się za jakas alternatywą - miałem z tym scalakiem troche kłopotu, mimo prawidłowego wyjścia i połaczenia jak w pdfie, były odbicia i szumy, pewnie z mojej winy (i pcb).

Albo te 100MHz to już nie przelewki i liczy się każdy zakręt, albo popełniłem jakiś gruby bład.

Wiem, że są wzmacniacze bez elementów pasywnych, przeznaczone do video. Jeden miał wręcz 8 nóg (3 wzmacniacze i zasilanie) bez regulacji, ale nie pamiętam już co to było.

Chętnie dowiem sie czy są jakies alternatywy dla AD.

Reply to
heby

W Samsungu przy strojeniu naziemnych kanałów masz wybór Analogue or/and Digital.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Lol

Reply to
Marek

To nie to samo, co wejście Composite, S-Video czy RGB.

Reply to
heby

czy taki "nadajnik"

formatting link
dwa lub więcej odbiorników sygnału zadziała?

ToMasz

Reply to
ToMasz

To Amiga 1200 potrafi wyksztusić 1024*768 w 60+Hz i to non-interlaced? Taka ze sztancy bita czy hackowana? Z dodatkowej karty graficznej - więc i z osobnego wyjścia - o ile A1200 ma możliwość włożenia karty - to jeszcze bym zrozumiał (cała amiga wysiadała przy najbiedniejszym S3Trio64, a jakim cudem było to trio na zorro-3), ale z tego samego co do telewizorni? Hmmm, mój dekoder DVB-T ma SCART - jak wybierzesz RGB to wyjście tylko 576i, ale na CVBS podobmo potrafi i 1080p - choć w to nie wierzę. Nie testowałem jak to wygląda z HDMI, nie mam kabla, a na kupowanie szkoda pieniędzy.

Reply to
Dawid Rutkowski

"[...] AGA lacks flicker free higher resolution modes, being only able to display 640 × 480 at 72 Hz flicker-free operation. 800 × 600 mode is rarely used as it can only operate at a flickering 60 Hz interlaced mode. In contrast, higher-end PC systems of this era can operate 1024 ×

768 at 72 Hz with a full 256-color display. AGA's highest resolution is 1440 × 580 (262 144 colors) in interlaced 50 Hz PAL mode, when overscan is used. [...]"

Ogólnie AGA potrafi wygenerować bardzo szeroki zakres sygnału Video na złaczu, od PAL po VGA i sporo "dziwnych" które nie mieszczą się w obecnie znanych zakresach.

Jednak PAL i VGA są standardowo dostępne z poziomu systemu operacyjnego, a AGA przełaczy sygnały w locie i jeśli monitor się nie połapie, to nic nie zobaczysz. Potrafią to monitory multisync i *niektóre* monitory przypadkowo (poza oficjalną specyfikacją) akcpetujące sygnał PAL na wejściu VGA. Zdecydowana większość wyświetli "out of range" itp. Monitory akcpetujace PAL na wejśiu VGA stanowią cenny nabytek i bardzo cieżko dostać je na rynku wtórnym, więc sobie darowałem.

Sztuczka polega na tym, aby podpiąc oba sygnały jednoczesnie, i używać sygnału sterujacego na SCART do przełaczenia z VGA na PAL i odwrotnie. I to działa znakmicie, gdyby nie zakłócenia, dla pasywnego spięcia drutów. Trzeba separować i do tego potrzebny zestw 3*2 wzmacniaczy video + prosta logika detektujaca częstotliwośc odchylania poziomego.

Goła.

Reply to
heby

Nie wiem, ale spore to i pewnie za darmo nie dają ;) Prawdę mówiąc liczyłem, że zmieszczę się w środku wtyczki DB23 ;)

Reply to
heby

On 2021-11-30 20:35, heby wrote: (ciaaap)

Mam nadzieję, że sprawdziłeś jakość(budowę) kabla SCART.

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Jeśli podepnę sygnały wprost do VGA albo wprost do SCART, to jakosc sygnału jest ok.

Jeśli podepnę *jednocześnie* to jest bardzo dużo szumu na obrazie i cienie/odbicia. Zakładam że z powodu niedopasowania impedancji a być może i wewnętrznych problemów tych torów w takiej konfiguracji.

Innymi słowy szukam prostego sposobu separacji tych dwóch obwodów.

PS. Amiga relatywnie często przełacza się między PAL a VGA, dlatego tak istotne jest zautomatyzowanie tego procesu i zostawienie kabli w gniazdach.

Reply to
heby

Ale że co Ci się nie podoba w takim pudełku, poniżej?

formatting link

Reply to
LordBluzg®

To, że nie przełacza się automatycznie pomiędzy VGA i PAL, co oznacza przepinanie kabli za każdym razem, kiedy komputer zmieni parametry sygnału (a robi to kilkukrotnie podczas startu np.).

Ponadto mam to (identycznie wyglądające) pudełko do innych źródeł (i kilka innych konwerterów).

Zastosowany tam algrotym deinterlace urąga pracy zaliceniowej kiepskiego studenta. Nie nadaje się do niczego poza oglądaniem filmów.

Reply to
heby

W dniu 30.11.2021 o 22:43, heby pisze:

Tam jest przycisk MODE. Nie potrzeba niczego przepinać. Kable podłączasz jeden raz.

Masz tam grafikę poniżej z podłączeń.

Tego już nie sprawdzałem jak z PAL wygląda to na VGA ale VGA-VGA jest bypass, więc nic się nie zniekształca. Nie wiem, może jest tam też funkcja auto i samo sobie szuka źródła sygnału.

Reply to
LordBluzg®

W dniu 30.11.2021 o 22:52, LordBluzg® pisze:

Miało być AV/SV/VGA.

formatting link

Reply to
LordBluzg®

W dniu 30.11.2021 o 22:39, LordBluzg® pisze:

Zauważalne od razu pogorszenie jakości obrazu. Na monitorze VGA jest gorzej niż na wejściowym sygnale Composit.

Reply to
yabba

W dniu 01.12.2021 o 09:41, yabba pisze: [...]

Kiedyś używałem tego konwertera do jakiejś kamery analogowej i było całkiem ładnie na monitorze, przynajmniej znacznie lepiej niż podłączona kamera bezpośrednio pod TV. (chodzi głównie o rozdzielczość).

Może mylisz pudełka? "Uwaga! Przy przelotowym połączeniu VGA można zauważyć nieznaczne pogorszenie jakości obrazu."

formatting link
Tych konwerterów jest kilka ale nie wiem czy wszystkie bazują na tym samym układzie. Można kupić na Allegro to pierwsze (taniej) i odesłać jak będzie kicha.

Reply to
LordBluzg®

wtorek, 30 listopada 2021 o 21:57:11 UTC+1 heby napisał(a):

Hmm, to jak w ogóle dawało się z niej korzystać w 1990-tych? Podłączonej do kineskopowego telewizora?

I może jeszcze ustalmy, co oznacza "PAL i "VGA". Rozdzielczość, odchylanie, oba, coś jeszcze?

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 2021-11-28 o 22:44, heby pisze:

Te są próżniowe w śmiesznej cenie, zrobisz raz i bedziesz miał spokój.

Reply to
Janusz

Hmm, tu piszesz o zwarciu, dalej o kombinacjach z przekaznikami. Klasyczny pasywny spliter to 3 oporniki. Zakladajac linie 75 Ohm masz 3 oporniki 25 polaczone w gwiazde, do ramion podlaczasz linie (to jest symetryczne i nie rozroznia wyjscia od wejscia). Dopasowanie (zapewniane przez oprorniki) eliminuje odbicia (dzwonienie). Sygnal jest slabszy, napiecie wyjscia to 1/3 napiecia na wejsciu. Jak monitor toleruje taki poziom sygnalu to powinno dzialac bez problemow. Jak sygnal za slaby to faktycznie potrzebny wzmacniacz. Rozwiazanie "retro" to wzmacniacz jednotranzystorowy (tzn. po jednym na kanal). Jak patrzylem na parametry popularnych scalakow to trudno znalezc cos w rozsadnej cenie co mogloby konkurowac z tranzystorem. Tzn. rozne sprzety maja w srodku w scalakach lepsze wzmacniacze, ale nie wiem jak/gdzie kupic odpowiedni scalak nie placac 10-100 razy wiecej niz za gotowe urzadzenie.

Reply to
antispam

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.