2SD1695 jako element wykonawczy

Witam

Tak jak w temacie, tranzystor taki znalazlem w sterowniku samochodu (tj komputerze sterujacym), tranzystor ten steruje (a wlasciwie sterowal bo teraz poplynal w niebiosa :))) zaworem elektromagnetycznym. Zawor ten pracuje ma tylko dwa polozenia tj on/off. Zawor dziala, gdy obroty silnika sa do 2000 a pozniej nastepuje jego rozlaczenie, wiec praca mozna by powiedziec raczej statyczna.

Rozwiazanie sterownia zaworem klasyczne tj : (+ zasilania)-------(bezpiecznik)--------(1)-Cewka_zaworu-(2)--

---(C)-----(E)----Masa

(B)

|

sterowanie z procesora Pierwsze moje zdziwienie po wyjeciu tego tranzystora i wygoglowaniu to ze jest to darlington o bardzo duzym hfe tj ok 10000, drugie to to ze na schemacie zastepczym wlaczona jest dioda zenera pomiedzy B-C, czy ona sluzy temu zeby likwidowac jakisz szpilki na zasilaniu i czemu takie duze hfe ?

Druga sprawa to, ze jak wlozylem tranzystor zastepczy (BD679) to po podlaczeniu sie woltomierzem w miejsce (2) oraz masa woltomierz pokazywal bardzo szybko zmieniajace sie wartosci tj co chwila konczyl mu sie zakres zarowno od dolu jak i od gory, pokazywal na przemian "1" a za chwile "-1" na jaki zares bym nie ustawil, potem jak samochod sie nagrzal (ok 90 st ) sytuacja sie ustabilizowala i woltomierz pokazywal ok 0.7 V. Zastanawiam sie skad moga sie brac takie zaklocenia, calkotita dlugosc przewodu od +akku do sterownika do jakies 3 metry, przewody nie biegna w okolicach przewodow WN (chyba ze to one tak sieja )

Pozdrawiam Marcin

Reply to
Makxio
Loading thread data ...

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.