Varmelegeme til ætsekar.

Jul 03, 2005 3 Replies

Nogen der ved, hvor jeg finder et varmelegeme til mit ætsekar. Det gamle varmelegeme valgte at stå af. Jeg har lagt et billede af det gamle i dk.binaer, under: Varmelegeme til ætsekar.



Data på varmelegemet: Længde: ca 300 mm Diameter: 10 mm Effekt: 150 W



Der er ikke behov for termostat, da den er i karret.


mvh Uffe

"Uffe Bærentsen" skrev i en meddelelse news:42c85717$0$276$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

Den første tanke der slog mig var: Akvarie (varmelegeme). Men jeg ved ikke hvor høj effekt man kan få dem i, og akvarieudstyr koster vist osse kassen. Mit bedste bud.

mvh Ebbe

Jeg bruger et billigt akvarie varmeelement

Bo //

"Uffe Bærentsen" skrev i en meddelelse news:42c85717$0$276$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

Nu har jeg ikke lige set dit billede, men jeg bruger som en del andre et varmelegeme til akvariebrug.. Mit er vist et 200W med indbygget termostat..... Kostede såvidt jeg husker under 200 slag hos den lokale dyrehandler... Det er eftersigende ikke mærkevarer, men hvad ved jeg om akvarie-udstyr? :-)

/peter

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required