RF transmitter/receiver

Aug 12, 2005 4 Replies

Hej



Jeg vil prøve at lege/teste lidt med at sende data trådløst mellem 2 Atmel AVR processorer. Bliver det en success vil jeg bruge det til et projekt ( nogle trådløse sensorer ) og rækkevidden skal gerne være 25 meter i et hus ( Gennem vægge )



For at gøre det let for mig selv regner jeg med at bruge en færdig transmitter/receiver alá

formatting link



Jeg kan se der findes 2 forskellige frekvenser 433 og 868 MHz gør det nogen forskel hvilken jeg vælger ??



Hvis jeg laver et produkt med 433/868 mhz radiomoduler indbygget og ønsker at sælge det, hvilke godkendelser skal jeg så have ??



Kan du anbefale en forhandler af sådanne moduler ?



Mvh Anders


"anders" skrev i en meddelelse news:42fc5a1e$0$51655$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

Der anvendes en licensfri frekvens, så der skal ikke nogen godkendelse til. Dit produkt skal naturligvis CE-mærkes og overholde kravene til en sådan mærkning, men det skal alt elektronik hvis det sælges inden for EU.

formatting link
har lignende moduler (og nogen, der er meget mindre og drives som en lysdiode). De forhandles i Danmark af
formatting link
Jeg mener også RS Components og Farnell har LPRS´s moduler i deres katalog.

Hej Anders

Jeg køber mange 868 MHz moduler hos

formatting link

Mvh Max

"anders" skrev i en meddelelse news:42fc5a1e$0$51655$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

Hvis du kan bruge en chip istedet der kan det hele, og kan lode noget småt , kan jeg godt anbefale NRF905 fra

formatting link
har selv brugt den, og har opnået gode resultater bla. en rækkevide på ca.

300M, og så er den nem at arbejde med...hvis du kan skaffe dem

Dem kender jeg godt. OK :-)

Bo //

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required