Jeg har en batteripakke, som indeholder 12 1.2V celler, men ingen lader tilden....
S
Søren
Hej Henrik,
Jo hvis du vil nedbryde dit batteri hurtigst muligt ;)
De 11,6V er valgt fordi det giver 1,45 V/celle (lidt i overkanten allerede, men det er måske for at overvinde modstand i kontaktflderne).
Ved 12V har du 1V5 over hver celle og det er ikke godt - de kommer til at "svede" hvis du ikke piller dem fra i rette tid hver gang.
11V6/400mA giver en impedans på 29 Ohm og du skal ikke bevæge dig ret langt fra det før det giver problemer i det lange løb (med en simpel lader).
Evt. kan du sætte en schottky-diode _og_ en modstand (så serie-impedansen når op på de 29 Ohm totalt) i serie med en 12V-adapter der kan give mere strøm, men en billader vil have en højere udgangsspænding og kan ikke anbefales.
Venlig hilsen,
Søren
* If it puzzles you dear... Reverse engineer *
LM317-PSU-Designer v1,0b
H
Henrik Koksby Hansen
[...]
Hej Søren.
1000 tak for svaret. Jeg finder en forsyning magen til originalen ... Vil det kunne hjælpe noget at bruge en kraftigere forsyning, evt. ? Eks. 11,6VDC og 500 mA ... ? Eller skal jeg holde mig til 400 mA ....
Henrik
S
Søren
Hej Henrik,
Velbekomme :)
Det er lidt af et grænsetilfælde... Måske går det fint, men det kan også (på sigt) give et kortere liv for batteriet - det afhænger meget af om batteriet får lov at stå i laderen i længere tid af gangen eller det tages fra i tide (hvilket det altid bør i sådan en simpel 5-timers lader, bare en time ekstra er ved at være "småkriminelt").
Hvis du _vil_ nøjes med en "simpel" lader (modsat en med "intelligent" styring) og ikke kan finde en passende trafo, kan du bruge det følgende kredsløb: ________ 1..2W Fra trafo O--+--|>|--+----+----+-| LM317T |--[2R7]--+---O (+) Batt. | | _|_ | |________| | | | |___| | | [220R] _|_ _|_ ----- | | | /_\ _\_/_ | | +-------------+ | | | === | | | | | 100nF [1k8] | | | | | | | | | | | | | | +->[470R] | | | | | | | | | | +----| | | | | | Fra trafo O--+--|
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required
Report Content
You are reporting this content to the moderators. They will look at it
ASAP.