Jeg har fået en ny videp og ét af mine bånd med nogle vigtige optagelser på ser NU UD SOM OM DET ER TOMT !
Hvorfor og hvad kan der evt. gøres ?
Mvh KS
Jeg har fået en ny videp og ét af mine bånd med nogle vigtige optagelser på ser NU UD SOM OM DET ER TOMT !
Hvorfor og hvad kan der evt. gøres ?
Mvh KS
Hej Keld,
Forventer du helt seriøst at få et svar på det her ? Bortset fra at du er rimeligt OT, er det svært for andre at checke dit bånd (og derefter gisne om årsagssammenhænge) på afstand.
Check det i en anden maskine (evt. den gamle), måske _er_ det tomt. Og opbevar så i fremtiden alt hvad du regner for vigtigt materiale på (mindst) 2 forskellige bånd, der opbevares på 2 forskellige adresser og under betryggende forhold.
S*it happens :(
Hejsa
Måske forskel på speedplay og longplay ??
--
Lars Engelhardt snipped-for-privacy@linkssiden.dk
Vil du ha et fornuftigt svar så stil et fornuftigt spørgsmål...
Mulig resultat: hvis en bånd har været ude i kold og fugtig luft og du sætter det i en videomaskine kan der smidde så meget skidt af på videohovederne af der ikke er andet end støj på billedet. Løsning: rens videoen grundigt.
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Ask the community — no account required