Hvilken transistor?

Jun 30, 2003 7 Replies

Hejsa. Er der en, der lige kan ryste et nummer på en almindelig gængs og gerne billig transistor ud af ærmet? At søge på nettet giver et overflødighedshorn af mere og mindre eksotiske resultater, men jeg skal bare finde en, der er nem at få fat på.



Basalt set skal det bare være en ganske almindelig NPN. En BC547 i en forvokset udgave, om man vil. Den skal kunne klare en konstant effektafsættelse på op til 3,2 W hvilket jo nok bliver med en lille køleplade. Desuden vil der være en kollektorstrøm på højst 350mA. Ellers er der ikke nogle specielle krav. Den skal køre i et 12V system og vil max blive moduleret med omkring 25 kHz, så det er næppe det, der sætter nogle grænser.



Men hvad bruger i som standard all-round NPN, når der skal afsættes en smule effekt?



M.v.h. Mikael


Mikael Ejberg Pedersen http://www.ejberg.dk (Elektroniske dimser til modelflyvning)

"Mikael Ejberg Pedersen" skrev i en meddelelse news: snipped-for-privacy@news.kabelnettet.dk...

Hva´Med en BD232 !

Mikael Ejberg Pedersen skriver:

BU 626 eller 2n3055

BD 435 ?

Klaus

Se på http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk det er Modelbane Europas hjemmeside Modeltog, NE2 internetopsætning og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Den er ikke hvad jeg vil kalde en almindelig gængs transistor. Jeg kan i hvert fald ikke finde den hos hverken Aage Nielsens, Brinck, Conrad eller Elfa.

Mikael Ejberg Pedersen http://www.ejberg.dk (Elektroniske dimser til modelflyvning)

BD137,BD139,BD237,BD239,BD243,BD433,BD435,BD437,BD439,BD441,TIP31,TIP41,MJ3055......................................................................

Ole Geisler, fejlfinder af Guds naade Aut. baatnakke, flueknepper og universalgeni Mit motto: Let`s fix it!

Wheeee. Det var da ellers noget af en stribe. Men de der TIP'ere siger mig noget. Jeg har måske nogle i en skuffe et sted. Takker.

Mikael Ejberg Pedersen http://www.ejberg.dk (Elektroniske dimser til modelflyvning)

Hej Mikael

Kik også på darlington transistore som f.eks. BD675, de kræver en meget lille basisstrøm.

Mvh Max

Mikael Ejberg Pedersen skriver:

Hmm, er skadet after at have repareret switchmodes med dem.

Den er ellers dejlig behagelig, krævede ikke så meget ekstra køling.

Den er eminent, bruger vel omkring en 230-240 stykker til at drive en modelbane med.

Klaus

Se på http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk det er Modelbane Europas hjemmeside Modeltog, NE2 internetopsætning og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required