håndtering a høje strømme

Jan 30, 2006 19 Replies

Hej



Jeg har nogle helt specielle bly-celler som jeg skal have koblet sammen. ( serie ) cellerne er monteren med std 6,3 MM spade stik ( dem fra biler ).



jeg skal have serikoblet cellerne, med så lille modstand som overhovedet muligt.



der bliver trukket 100+ A så det er rimelig vigtigt at der er god kontakt.



Nogle ideer ??



Martin.


Den Mon, 30 Jan 2006 13:18:28 GMT, "martin" skrev:

100A i et 6,3mm spadestik; det lyder ikke sundt!

Fortæl hellere hvad du lige nøjagtigt har og hvad du skal bruge det til, så er der en chance for at nogen kan hjælpe dig.

Jens OZ2JP www.oz2jp.dk Solar powered flashlight business for sale. Cheap!

Hehe. For slet ikke at tænke på batteriet. Jeg kender ingen celler der er så specielle at de kan holde til 100A i længden. Og da slet ikke når det er de små forsynet med spadestik.

Mvh Morten

hey...

hvis du skal bruge 100A skal du IKKE bruge 6,3 spader....

/f

Ja, men vi ved ikke om det er 100Amp kontinuerligt, eller i pulser. Hvis det er kontinuert, så find et andet batteri. Kald en spade for en spade, og en polsko, for det den er.

Bo //

"Morten" skrev i en meddelelse news:43de2b68$0$38638$ snipped-for-privacy@dread12.news.tele.dk...

kig på pushede gp3300 celler. det er en nimh celle der er optimeret til store strømme. ved pushe dem (5000A nogle ms) fås en endnu lavere indre modstand. så kan de levere omkring 180A vedvarende indtil de er tomme. det er en 3300mAh celle vi her snakker om.

Jacob

Jo, men vi kan vel godt blive enige om at spørgerens batteri er et blybatteri?

Men ja, de Sub-C er ret hæftige. Var det ikke omkring 6000 der blev brugt til rekordforsøget verdens hurtigste elbil? Lige knap 400 km/t der-ud-af :D

Mvh Morten

100A og 6,3mm spadesko er i hvert tilfælde inkompatibelt.

Hvis du vil trække 100 A i mere end nogle få sekunder skal du bruge mindst

25 kvadrat kabel, helst 35 og hvis kablerne er mere end 2-3 meter skal du bruge endnu tykkere kabel, kabelsko er max 6 kvadrat, så ved lave spændinger bliver de varme allerede ved 30 A, og spændingsfaldet bliver stort.

Hilsen Aksel

Den Mon, 30 Jan 2006 21:31:12 +0100, "Aksel" skrev:

Jeg har da et par kabelsko i 400 kvardrat, men du mener nok spadestik :-)

Jens OZ2JP www.oz2jp.dk Do schizophrenics have to think twice?

"Aksel" skrev

Det bliver de nu uanset spændingen.

Mvh. Uffe Ravn

nej da, ved høje spændinger bliver de vel ekstremt varme frem for bare varme ;)

VH Lars Molnit MZ ETZ 300 CDi ReedValve, MZ TS 250/1 Supra5 Suzuki GSF-R 1200, Yamaha FZR1000 årgang 87 www.dfmc.dk/Lars_Molnit , www.molnit.com

Næhh, for det er tabet(modstanden)i ledning/stik der afgør hvor meget effekt(varme) der afsættes ved en given strøm. mvh Erik

tja, tjo... hvis vi forudsætter at vi snakker om den samme strøm ved både høj og lav spænding, så er effektabet vel højest ved den højeste spænding ;)

VH Lars Molnit MZ ETZ 300 CDi ReedValve, MZ TS 250/1 Supra5 Suzuki GSF-R 1200, Yamaha FZR1000 årgang 87 www.dfmc.dk/Lars_Molnit , www.molnit.com

Nej tabet er kun afhængig at ledningens modstand og strømmen. Det gir ifølge gamle ohm et spændingsfald over ledningen og der med et effektab. Om du forsyner med 1000v eller 100v er ligegyldigt, trækker du eks 10A gennem en ledning på 1 ohm så har du 10V over ledningen og dermed et tab på 100W. mvh Erik

Kun hvis du taler om spændingen over stikket. Er der den samme modstand over stikket, er det ligegyldigt hvor stor spænding, der er over batteriet; der er den samme effekt ved samme strøm.

Leif

Yeps, det eneste konstant jeg snakker om er strømmen...

VH Lars Molnit MZ ETZ 300 CDi ReedValve, MZ TS 250/1 Supra5 Suzuki GSF-R 1200, Yamaha FZR1000 årgang 87 www.dfmc.dk/Lars_Molnit , www.molnit.com

OK.. tak for jeres spekulation om ohm's lov......( kender den godt ;-)

kan vi lige komme til bage til hvordan jeg monterer kobber skinnen mod spade stik. med lav modstand. jeg havde planlagt at skære noget 2mm kobberplade ud til den ca 2cm lange skinner og bolte det sammen.

er det nok at bolte det sammen ? kan man bruge noget Kemi imellem for at opnå bedere kontakt ?

"martin" skrev i en meddelelse news:l9ZDf.20876$ snipped-for-privacy@news2.nokia.com...

Du kan ikke trække 100 A gennem et 6,3 mm spadestik uden at det bliver så varmt at det ødelægges på få minutter, jeg ved hvad jeg taler om vedr. høje strømme, arbejder med styretavler med op til 6300 A sikringer.

100 A kræver kabelsko der boltes til batteriet.

Hilsen Aksel

OK.. så metoden er at bolte det sammen ?

Jeg trækker ikke 100 i ret lang til max 1-2 sek, og tro mig det skal nok holde..

Martin

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required