Elektronikken i en røgalarm og henfaldsberegning

Sep 10, 2006 0 Replies

Hej,



Hvordan virker en røgalarm helt præcist på elektronisk plan? Er det rigtigt forstået, at den indeholder en lille smule radioaktivt materiale (Americium-241), der henfalder som alpha-stråling og ioniserer luften mellem



2 elektroder, så der løber en lille strøm. Når røg kommer i vejen, mindskes denne strøm, og alarmen hyler. Grunden til spørgsmålet er, at jeg godt kunne tænke mig at prøve at registrere henfaldene af isotopen i sådan en røgalarm. Tror I, det vil være muligt? Jeg kan ikke lige overskue, om man ud fra denne lille strøm kan se, hvornår der er henfaldt et atom.

Er det i øvrigt muligt matematiskt, at bestemme et konfidentinterval for frekvensen af udsendte alpha-partikler, når isotop og masse kendes?



På forhånd tak.


Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required