Batteribackup

Aug 24, 2004 5 Replies

Hej



Jeg har lavet en styring på et print der, hvis strømmen svigter, gerne skulle nå at afsende en alarm.



Men.... uden strøm ingen kager.



Mit print er forsynet fra en 5vdc Switch mode strømforsyning.



Jeg har brug for ca. 10-20 sek backup og min styring bruger < 200 mA.



Jeg tænkte på at montere et 5V batteri parallelt med strømforsyningen ?? - Eksploderer skidtet ? - Går det bare i stykker ? - Vil det virke ?


På forhånd tak Anders


Sæt en germaniumdiode i Switch mode + lederen og en i batteri +. Lad deres katoder mødes der hvor du har dit udtag :) .......kræver dog du kan finde nogle dioder der kan tåle den strøm du trækker. Kræver også at du kan leve med det spændingsfald der er over germaniumdioderne...0.1-0.3V typisk

0.2V.... "anders" skrev i en meddelelse news:412b8bba$0$256$ snipped-for-privacy@dread12.news.tele.dk...

"Jan Pedersen" skrev i en meddelelse news:412b8fd2$0$297$ snipped-for-privacy@dread14.news.tele.dk...

deres

Schotky kan vel komme derned af også

Kasper

finde

leve

Under alle omstændigheder kan switchmodes reguleres og jeg har endnu ikke set et 5V batteri ;-)

/Anders

"anders" skrev i en meddelelse news:412b8bba$0$256$ snipped-for-privacy@dread12.news.tele.dk...

HeeHee...

PSU = 5.6 Volt | \/ | NiMh 4.8 volt | | | styring.

- et NiMh batteri kan sagtens tåle at stå med vedligeholdelsesspænding på hele tiden, men pga. eventuelle sikkerhedskredsløb eller snyltekapaciteter er du nødt til at have en diode på mellem PSU og batt.

- held og lykke med det...

Lars / Viborg

Hej alle,

Mange tak for hjælpen. Jeg prøver det trick med dioderne.

Anders

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required