Men mangler en TFT skrærm på en 5-6" gerne wide og med færdig kasse osv..
Eller kort sagt jeg søger et færdigt produkt,... eneste krav er at jeg skal brug en videoindgang.
nogle der kender et sted hvor jeg kan få dem i den størrelse, eller slipper jeg ikke for selv og skal lave kassen?
//El-Trikker
Didn't find your answer? Ask the community — no account required.
L
Leif Neland
El-Trikker skrev:
Kan du bruge en "bagsædebiograf" til en bil? Dog er de mindste jeg lige har set på 7"
Leif
J
jos
Har led huller i jorden efter samme. Fandt en 7" i Tyskland, men den kostede en herregård for meget. Kun SD/USB indgange ;(
finn Gl-Trikker
K
Klaus D. Mikkelsen
El-Trikker skriver:
7" ?
Hvilken videoindgang? Composite?
Klaus
Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk
Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet:
http://home6.inet.tele.dk/moppe
E
El-Trikker
7" bliver for stort.. sådan en har jeg liggende.. den skal ned på 6" og ja med video composite indgang
-----------------------
M
Max
Hej El-Trikker
Hvad med en skærm til en dørtelefon ?
Mvh Max
U
Ulrik Smed
Eller en af de der digitale billedrammer. Nogle kører PAL internt, så man kan ret nemt fuske en composite indgang på. Der findes også nogle små billige TV på 5 tommer, med composite minijack input.
Ulrik Smed
Aarhus, Denmark
K
Kim Voss Schrader
Du kan da købe sådan een her fiks og færdig:
formatting link
Den vil koste dig ~500,- leveret i Danmark med moms og told (forsendelsen er gratis). Har handlet der tidligere, og de er til at stole på.
Det er da en fin pris for en 7" med indb. analog tuner (den er så snart ikke så funktionel dog), videoinput, remote osv. Endda 16:9 :)
Mvh, Kim Voss Schrader
K
Kim Voss Schrader
Hej!
jos wrote: ...
Se lige den jeg linker til.
Mvh, Kim Voss Schrader (gds-trikker;))
M
Morten
formatting link
Det er ret forvirrende at finde rundt i deres kategorier med mindre det er komponenter, man skal bruge, så bare lav en fritekstsøgning efter TFT. Se om de har noget, du kan bruge og til en pris, du vil acceptere. Nu skriver du jo ikke om det er firma el- privatkøb. Er det firmakøb har Elfa og RS Components sikkert også noget brugbart, men de er lidt svære at købe gennem som privat.
Ender du med at slagte en bærbar DVD-afspiller, så vær lige OBS på at en del af dem kører NTSC internt (selvom du giver dem en PAL DVD) og formentlig også mellem skærmene til dem, der har flere (konverteringen ses i øvrigt på billedkvaliteten der ikke er helt så høj som den burde kunne være, til gengæld er de jo billige).
Mvh Morten
S
Stampe
"Leif Neland" skrev i meddelelsen news:4a25a1ad$0$56774$ snipped-for-privacy@dtext02.news.tele.dk...
Jeg har et 5" LCD TV med videoindgang hvis det kan bruges
Mvh Allan
E
El-Trikker
Har du mulighed for at maile noget billede af den??
E
El-Trikker
Elfa sælger da gerne til privat fra deres butik i Århus, men ellers har jeg konto ved RS hvis det skulle være... syntes bare de er for dyre.. men kunne da lige kikke der..
E
El-Trikker
Ja den er da sikkert fin... bare for stor... det var MAX 6"
S
Stampe
her:
formatting link
"El-Trikker" skrev i meddelelsen news:4a268c2e$0$15890$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...
K
Kjeld Jacobsen
Hvis det maa vaere et firma i USA, saa specialiserer disse folk sig i LCD alting.
formatting link
Kjeld
K
Kim Voss Schrader
Ok, vidste ikke det var så stort et krav :)
De har også nogle mindre skærme - søg lidt rundt på deres hjemmeside. Søg evt. efter dem (det kan godt være lidt svært at finde kategorierne).
Mvh, Kim Voss Schrader
A
Allan Soerensen
"El-Trikker" skrev i en meddelelse news:4a259ca4$0$15872$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...
3,5"
formatting link
4"
formatting link
5,6"
formatting link
E
El-Trikker
Har fundet en fin 5" et andet sted.. jeg takker for hjælpen
//EL-Trikker
S
Stampe
Hvor? har du et link?
Mvh Allan
"El-Trikker" skrev i meddelelsen news:4a283fbb$0$15893$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required
Report Content
You are reporting this content to the moderators. They will look at it
ASAP.