sinkroniziranje generatora s mrezom

pozdrav!

nisam bas domaci kad se radi o energetici i izmjenicnoj struji pa vas molim za pomoc. na sljedecoj stranici je jedna ilustracija pa me zanima....

formatting link

da li je moguce i kako spojiti generator na ovaj nacin? ...da se koristi prvenstveno generator, a po potrebi mreza (HEP). da li je moguce koristiti generator do njegove nazivne snage i onda ostatak uzimati iz mreze ili se generator treba iskljuciti i preklopiti trosilo direktno na mrezu? ...koliko je komplicirano to sinkroniziranje i da li tu trpe osjetljiva trosila? snage bi bile reda 10tak kw

hvala

Reply to
Asindeton b5
Loading thread data ...

Ovisi moze li taj generator udovoljit ova dva nuzna zahtjeva:

1.Napon generatora mora biti u fazi sa mrezom. Dakle sinkroniziran po fazi, time i naravno frekvenciji. Najmanja pogreska faze uzrokuje jaku struju mreze i generatora, ili izbacivanje osiguraca. 2.Vrijednost napona generatora pod opterecenjem mora biti potpuno jednaka naponu mreze.

Dizel ili drugi elektromehanicki generatori mogu postic bez problema uvjet pod tockom 1, ali ne uvjet tocke 2. Taj uvjet mogu postic "elektronicki generatori" Problem je i u tome sto napon mreze nije konstantan te bi generator trebao pratit napon mreze, dizat ga ili spustat, a to mehanicki generator ne moze. Ako je opterecenom generatoru napon i faza ista kao mreznom naponu, potrosac svu energiju crpi iz generatora. Ako je iz mreze malo veci, potrosac dio vuce iz mreze, ako je malo veci iz generatora, energija ulazi u mrezu.

Potrosac tu ne trpi nista.

Koji tip generatora mislis upotrebit, o tomu oviji kompliciranost? Uz dobro oko i lagan prst, ja i generator iz Peveca sinkroniziram i spojim paralelno mrezi, trebam samo frekvencmetar i voltmetar.

Reply to
Petar Bjelčić

Ovo mi nikad nije bilo jasno kako radi. Ako se jako malo razlikuje frekvencij mre¾e i agregata on æe vrlo brzo doæi u protufazu ¹to izaziva te velike struje. Na agregatu je nemoguæe tako precizno podesiti broj okretaja. Jo¹ k tome broj okretaja a time i frekvencija uveliko ovisi o opreteæenju. Pri naglim promjenama optereæenja sustav za upravljanje brojom okretaja nekakvog motora ne mo¾e tako brzo reagirati da broj okretaja ostane nepromjenjen. Ista situacija je i sa turbinama npr. u hidroelektranama. Kako to radi?? Da li se taj agregat poène pona¹ati kao motor kad mu se ka¹njenje u fazi poveæa? pa onda ima nekakav kut optereæenja kao sinkroni motori?

Treba li ti i jedan ¹arafciger? :o)

Reply to
OrOz

To nemoj ni pokusavati. Sinhronizacija je kompliciran sistem. Moras imati finu regulaciju generatora, mjerenje faze na mrezi i usporedbu faze sa mreze i sa generatora. Regulira se dok faze jedna prema drugoj imaju sto sporije priblizavanje, a generator se spaja na mrezu u trenutku dok se poklope faze.

Lako se moze dogoditi da ti generator postane elektromotor. Treba li spominjati da HEP tu ne ocekuje proizvodjaca nego potrosaca :)

Reply to
Paky

Cim fazu motora dovedes blizu faze mreze, ukljucis paralelni rad. To "blizu" smije biti cak toliko daleko koliko ti dopustaju osiguraci. Motor sad "osjeca mrezu, ako nije u fazi sa mrezom, ona ga jako opterecuje i davi, sa druge strane mreza ga vidi i kao motor, i on se prisilno sinkronizira, sto se na uho cuje, kada uhvati sinkronizaciju, motor osjeti olaksanje, kao u leru.

Dakle kod sinkronizacije prvo dovedes frekvu sto tocnije mrezi, a onda cekas moment da se faze izjednace zbog malog odstupanja frekvencije.

Faza se moze gledat voltmtrom. Nulu mreze i nulu ili jedan kraj agregata su spojene. Faze jos ne, do sinkronizacije. Voltmetar se spoji izmedju dvije faze, u protufazi ce napon biti 440V, a u idealnoj fazi nula volta. Posto frekva agregata malo bjezi, tako ce i faze bjezat to jest napon setat od nula do 440v, cim si tocnije podesio frekvu, sporije ce bjezat faza, i nastojis da ti blizu nule bude barem 1-2 sekunde, da stignes uklopit. Kad si uklopio, ako je motor bio brzi od mreze, mreza ce ga zadavit opterecenjem, a ako je bio sporiji, mreza ce ga ubrzat. Bitno je da u momentu uklopa ne potece struja koja izbacuje osigurac, ili ako ga nema, da ne spali generator. Frekvenciju moras podesit tocnije od 1Hz, kod pogreske 0,1hz , 5 sekundi je vrijeme faze i protufaze odnosno izmedju nule i 440v na voltmetru koji tu glumi fazomjer.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Lijepo obja¹njeno, hvala!

A reci mi jo¹ jednu stvar. Ako recimo imamo izmjenu od faze do protufaze 1 sekundu ne bi li onda to bila spora promjena napona za izmjenièni voltmetar? Da li bi se to dalo izmjeriti i sa istosmijernim voltmetrom. I èini mi se da bi on u ovom sluèaju pokazivao èak i vr¹ni napon sinusoide. Znaèi 310V puta

2, trebalo bi rasti i preko 600V?
Reply to
OrOz

U principu moglo bi se istosmjernim voltmetrom, onim koji ima pokazivanje u plus i minus, jer bi trenutne vrijednosti napona isle u plus i minus stranu. Samo on ne bi stigao reagirat na promjene koje se desavaju unutar sekundu dvije, vec bi titrao oko nule, zbog tromosti ne bi stigao prikazat pravu vrijednost recimo pozitivnog napona, jer prije nego stigne prikazat, negativna vrijednost napona bi ga vukla u suprotnu stranu.

To je za instrument sa zakretnim svitkom, digitalni imaju jos vecu tromost, treba im sekunda i vise da uhvate uzorak, sto mozes testirat na bateriji.

Frekvenciju bi trebalo dovest jako blizu, da te promjene budu u duzem periodu, onda bi lijepo vidio to sto spominjes.

Izmjenicni voltmetar i pozitivnu i negativnu vrijednost poluperiode prikazuje kao pozitivnu, i to jos aproksimira u srednju vrijednost. Frekvencija koju on vidi je razlika frekvencija, dakle kao kod mixera, i ako voltmetar ima kond na ulazu, ne samo diode, te promjene mu hoce biti spore, to jest nece ih tocno prikazivat, biti ce prikazan napon manji nego stvarno je. Ali za odabrat trenutak uklopa to nije bitno, uklopis ga kad pokaze nulu.

Najbolji instrument bi bio osciloskop, na x ulaze jedan napon, y drugi napon i gledas ¹are od klupka kod velike razlike u frekvenciji, kruga u protufazi ili elipse koja rotira, a nastojis je poravnat elipsu da se vidi kao linija. Izbjegavas krug, to je cista protufaza.

formatting link

Reply to
Petar Bjelèiæ

To je tocno, opasan postupak, faze se moraju pratit u dlaku cijelo vrijeme rada, u suprotnom bum, ili palenje generatora.

Ali uz malo sigurnosti koju donosi automatski osigurac, rizik se smanjuje. Ja sam prvu sinkronizaciju napravio bez instrumenata, uz 100%-tnu sigurnost i to moze svatko, da spoji agregat na mrezu i to dok je motor ugasen !!! :-))))

Agregat se spoji na mrezu preko dvije serijski spojene lampe, po mogucnosti

500 ili vise wata. Oni reflektori u pevcu za 50kn. Agregat moze biti i ugasen, kroz njega tece struja, sijalice svijetle, na svakoj oko 110V. Zakurblam agregat i na gas. Sad sijalice vide napon agregata u seriji sa naponom mreze, ako je napon u protugazi i iste frekve, svijetle punim sjajem, na njima 440v to jest 220v na svakoj, zato su dvije u seriju. Dodavanjem gasa nastojis izjednacit frekvencije i dovest u fazu, a cim si blize, sijalice slabije svijetle to jest ugase se. Motor kao da dobije olaksanje, sada ga mreza sama sinkronizira, sto se vidi ako dodje do desinkronizacije, sijalice malo zasvijetle, ali se ubrzo gase.

Sad sijalice smijemo premostit, to jest automatskim osiguracem, jer je on najjeftinija sklopka, recimo 10A kratko spojit, i agregat nam je na mrezi.

E sad ovo sto hoce paky, to bas nije to, bilo bi da je napon mreze nizi ili jednak od napona agregata po zadanim teretom. A napon nema cim podizat bez promjene gasa to jest promjene frekve a to ne smije.

Reply to
Petar Bjelèiæ

i,

li

o
z
m

....hvala na odlicnom odgovoru!

no moram priznati da mi sad nije jasan smisao sinkroniziranja mehanickih generatora kad se ne moze dobiti isti napon generatora i mreze?! zasto bi to netko isao raditi da hrani mrezu svojim generatorom ili da ima trosilo spojeno na mrezu uz generator?

da li postoji kakvo jednostavno rjesenje tipa preklopka ili nesto sl. koja u slucaju da generator stane moze preklopiti na mrezu toliko brzo da to trosila ne osjete?

Reply to
Asindeton b5

A ¹to ka¾e¹ na ovo: Mre¾u, generator i tro¹ilo promatra¹ k'o spoj u zvijezdu i mjeri¹ struje u sve tri grane. Rezultat mjerenja utjeèe na pobudu generatora?

Reply to
vaso

da li postoji kakvo jednostavno rjesenje tipa preklopka ili nesto sl. koja u slucaju da generator stane moze preklopiti na mrezu toliko brzo da to trosila ne osjete?

--------------------------------------------------------------------

Moze mehanicki generator imati regulaciju napona, izvodima zavoja ili posebnim stabilizatorom, ali to nema svaki.

U HR po raznim ustanovama rade tisuce agregata. A pitas koji je smisao sinkronizacije.

HEP znacajnim potrosacima zna najavit prekid opskrbe ako za njega zna. Tada se agregat rucno starta, sinkronizira na mrezu, par sekundi rade u paraleli, i iskljucuje mreza, nema prekida opskrbe potrosaca.

Nenajavljen prekid rezultira prekidom opskrbe dok ne starta agregat, ali sto kada mreza ponovo dodje? Sinkronizira se agregat sa mrezom, rade par sekundi u paraleli, iskljucuje uklopnikom agregata i agregat gasi. Potrosaci ne osjete prelaz, bez toga bi prelaz na mrezu bio sa prekidom.

Postoji i varijanta gdje agregat stalno radi sinkroniziran sa mrezom, u paraleli, ali to je skupo.

A na pitanje postoji li jednostavno rijesenje preklopkom agregat-mreza, bez potrebe za sinkronizacijom - postoji. Ima za kupit takvih uklopnika a moze i rucna grebenjaca. Schrack, Koncar. Za vrijeme preklapanja doci ce do stvarno kratkog prekida. Tako rade UPS-ovi za racunala, i ne ispadne racunalo, ali za vece snage su uklopnici malo sporiji zbog glomaznosti i veceg razmaka kontakata, pa je prekid malo duzi od UPS-ovog. Koliki je to pise za svaki uklopnik. To je reda 2-3 sinusoide. Uglavnom elektromotorima preklop ne smeta, sijalice ili fluo samo trepnu, elektronicki sklopovi ovisno o napajanju i elektrolitima neki ispadnu, stucnu, neki ne osjete.

Ali mislim da bi za tvoje potrebe 10kW se preklop najjeftinije i sa najmanjim mogucim trajanjem prekida, dao napravit triacima ili tiristorima sa gretzom, trebas samo nac triake ili tiristore koji podnose 45A odnosno 60-80 radi vrsne vrijednosti i sigurnosti.

Prekid bi se tada sveo na dijelic poluperiode, iako je bolje propustit jednu poluperiodu, naime zelis prelaz sa agregata na mrezu i to si bas izveo u trenutku kada se spusta poluperioda pozitivne sinusoide, uredjaji ocekuju negativnu poluperiodu, a ti nemas sinkronizirano, pa dobiju jos jednu pozitivnu poluperiodu. Uredjaji sa trafom tada pretrpe zasicenje, i mogu izbacit osigurac. Elektromotori malo stucnu, mogu izbacit osigurac, rasvjeta i elektronika sa smps-om to ne osjete. Sa druge strane mozes namjerno zakasnit preklop, propustit jednu poluperiodu, onda je svejedno koja stigne. Gotovio ni jedan uredjaj ne osjeti izostanak jedne poluperiode.

Reply to
Petar Bjelčić

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.