Pomoc oko RF komunikacije

Pozdrav ekipa,

imam nekoliko pitanja vezano uz RF video i data prijenos odnosno oko rijesavanja problema.Zadatak mi je poboljsati sustav koji se trenutno koristi jer je domet vrlo nepouzdan.

Rijec je o komunikaciji sa strojevima kojima se upravlja na daljinu, zahtjev je da se dobije 1.5 km domet LOS.Trenutna situacija je takva da sustav neki put radi i 3 km, a neki put je domet 800 m.

Stroj je u potpunosti metalan te je jedan od zahtjeva da ne bude previsok (odnosno da sad antena ne strsi na njemu).

Trenuto se koriste predajnici snage 2W na 1.4 GHz te druga opcija 1W na 2.4 GHz. Modulacija je COFDM za video prijenos signala.

Konektori koji se koriste su SMA, kable RG223, antene one male savitljive sa

0 dBi gain-a, te ima nekih krutih sa N type konektorom i 2 dBi gain-om.

Za data prijenos se korisit 1W na frekvenciji 900 MHz. Kabel je isti RG223 a konektori su BNC i ovisno o anteni BNC, SMA, N-type. Antene su od 0 dBi do 6 dBi.

E sad ono sto mene zanima ................

- RG223, duzina u stroju varira ovisno o tipu i velicini stroja, ali izmedju

3 i 5 m. Da li bi se dobilo nesto ako bi se koristio recimo LMR400?

- SMA konektori, jel podnose vibracije stroja i to sto su na otovorenom/vanjska upotreba?

- BNC konektori, jel ima nekih problema sa njima?

- gdje naci antene za 1.4 GHz (gledao sam Kathrein, Procom ali nista pametno nisam nasao a da ima neki gain i da su omnidirectional, a opet ne 1m visine)

- kako najbolje pozicionirati antenu na stroju, jel smeta ako je na "krovu" stroja ali odmah zasarafljena na stroj, jel ju treba malo odmaknuti od metala?

- ima li par savjeta koje kablove, konektore, antene, pozicije i uvijete izbjegavati!?

- prijemnici imaju mogucnost diversity prijema, kako rasporediti antene? samo ih horizontalno razmaknuti ili ?!

Malo je preopce pitanje ali nemam u principu nekih detalja.

--
Goran.
Reply to
Goran
Loading thread data ...

2W na 1.4GHz i 1W na 2.4GHz potpuno zadovoljavaju zahtjevima za LOS kvalitetan prenos signala. LOS od 3km bi trebao funkcionirati savrseno.

Jesi siguran da ti imas u svakom trenutku LOS sa tim strojem?

O cemu se radi, o stroju za razminiranje ili traktoru bez vozaca?

Reply to
9a4qv

He u mom hobiju LOS znaèi ne¹to sasvim drugo pa moram biti oprezan kod èitanja, hi Dobro je sve opisano, e sad. Na par metara neke velike dobiti sa LMR400 i neæe biti ali je nezgorniji za monta¾u, krut, npr. no, ako je svaki dB bitan onda vrijedi probati. BNC konektore izbjegavati, osim na mjernim instrumentima, hi Koristi SMA, N, TNC

900Mhz za data? Najgori moguèi band, ako je prijemnik nabrijan i neselektivan a doðe¹ u blizinu neke GSM bazne, ode prijem .. Za mobilnu jedinicu kupiti ili napraviti omni antene, kolinearne sa par dBd nije problem napraviti. Na upravljaèkoj-kontrolnoj strani koristiti usmjerene antene, neke panelke-sektorke npr. ne previ¹e usmjerene, sa time dobiva¹ vrlo dobro pobolj¹anje dometa.
Reply to
Darko_swl

Hm, koji hobi? :)

Okusat cemo se s tim cisto kad vec 'popravljamo' cijelu stvar pa da onda ne skrtarimo na tome.

Odlicna napomena, uzimam u obzir da se maknemo od toga dakle.

Hm, a kako napravis? S cim? Koliko je visoka antena od 3-6 dBd-a? I jel 3 dBi-a pojacenje 2x ili je to zapravo 0 dBd-a pa je pojacanje 1 odnosno nema ga? Odnosno antena koja ima npr 4 dBd-a jel onda ona pojacava 4x (6 dBi-a)?

Hvala puno na savjetima i pomoci! LP

Reply to
Goran

Orbitalni sateliti LOS=Loss of the satellite

Evo primjer za 70cm band (430-440) ali lako se preraèuna za bilo koju frekvenciju.

formatting link
formatting link
formatting link
itd ..
formatting link
ima toga malo more, hi

Kako su antene za frekvencije koje koristi¹ te¾e nabavljive ne preostaje ti drugo nego vlastita "proizvodnja"

Ako nema¹ alternativu za 900mhz onda ovisno o ¹irini kanala da ubaci¹ kakav dobar band filter (BPF) i da se smetnje od GSMa smanje, naravno ako si udaljen od civilizacije da æe te smetnje biti jo¹ manje. U mom selu ti 900mhz band izgleda ovako:

formatting link

Reply to
Darko_swl

:)

U kojem "selu" zivis!? :)

A ne izgleda prekomplicirano kad ovako gledas, ali vec vidim da nebi u startu izrezao 2 ista komada zice a kamo li to sve spojio da funkcionira, ali mozda se i okusam.

Hvala na pomoci u svakom slucaju!

Eh, mozda mi mozes pomoci oko jos jedne stvari ... recimo da imam poznatu laticu zracenja antene (tipa:

formatting link
) ... jel se iz ovog vertikalnog zracenja moze ocitati koliko antene moraju biti vertikalno razmjestene da ne smetaju jedna drugoj? Ili po cemu se to racuna?

Tipa 1 antena je na 900 MHz, druga je na 1400 MHz, kako ih postaviti na stroj da si medjusobno sto manje smetaju (uzet cemo da je ravna ploca krov stroja, tipa 5 x 2 m )?

Kod gradnje antena, vidim da postoje proizvodi za 2 banda, kako ubace jednu iznad druge a da preko ove nize neide kabel od antene? Ili kabel ne smeta??

Reply to
Goran

Pa nije to raketna nauka ! :-)

formatting link
)

teoretski, razmak iznad jedne valne du¾ine i nema nikakvog meðusobnog utjecaja na diagram zraèenja. Kod stupova to se gleda ovako:

formatting link

Meðusobne smetnje ovise samo o kvaliteti primopredajnika i filtera. Veæi razmak manje smetnje, bolji filteri jo¹ manje smetnje. :-)

Ima mjesta za 10 antena, hi

Proguglaj malo dualband konstrukcije, primjera za 144/432 ima¹ jako puno kad vidi¹ slike biti æe ti sve mnogo jasnije. E sad, jedna antena za dva primopredajnika u isto vrijeme je moguèe ali samo uz jako dobre "dupleksere" i "kombajnere" Bez dobre filtracije nema rada. To samo komplicira izvedbu

Reply to
Darko_swl

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.