opasnost stuje

  1. pitanje: naso sam u nekoj staroj kutiji neki transformator i na njemu pise ovo: I/P:230V~50Hz O/p:7.5V~0.25A e sad mene zanima dal bi ja na to mogao spajat moje motorice i takve stvari, i dali ja mogu "golim" rukama primit zice transformirane struje?

  1. pitanje:

9V baterija kolko znam nije opasna kao ovo, pa jel mogu nju slucajno primit za + i -?
Reply to
PERO
Loading thread data ...

"PERO" wrote in message news:e5gsbv$33c$ snipped-for-privacy@ss408.t-com.hr... | 1. pitanje: | naso sam u nekoj staroj kutiji neki transformator i na njemu pise ovo: | I/P:230V~50Hz | O/p:7.5V~0.25A | e sad mene zanima dal bi ja na to mogao spajat moje motorice i takve | stvari, i dali ja mogu "golim" rukama primit zice transformirane struje? | | 2. pitanje: | 9V baterija kolko znam nije opasna kao ovo, pa jel mogu nju slucajno | primit za + i -?

Ako se dobro sjecam, naponi veci od 24V se smatra opasnim, a isto tako i struje vece od 25mA (0,025A). Prednost transformatora je njegovo galvansko razdvajanje od mreze pa zbog toga ti nista ne moze biti ako primis samo jednu zicu na sekundarnoj strani transformatora jer se nece zatvoriti strujni krug. Kad bi se primio za obje zice na sekundaru transformatora, osjetio bi lagani strujni udar koji ne bi smio biti opasan, no struju nikada ne treba podcjenjivati jer se nikada ne zna kako ce tijelo (organizam) djelovati na takav sok. Nekoga moze ubiti vrlo mala struja, a neko uspije prezivjeti i strujni udar napona od 1000V. Sve ovisi o organizmu i ritmu srca (koje moze zatajiti i pri vrlo malim strujama ako se pogodi pravi trenutak). Na taj trafic mozes spajati sve vrste malih motora koji su predvidjeni za rad s naponom od nekih 6 do 12V, naravno da ce se pri tome onaj s manjin naponom brze okretati (ali i grijati) dok ce se ovaj od 12V sporije okretati. Svi ti mali motorici rade na istosmjerni napon, pa je stoga potrebno ispraviti izmjenicni napon sa transformatora na istosmjerni uz pomoc greatz-ovog spoja (diode) i kondenzatora. Baterije isto tako mogu biti opasne ako imaju dovoljno visok napon i dovoljnu pohranjenu energiju za izazivanje strujnog udara. Naravno, ove manje baterije su uglavnom bezopasne (1.5, 4.5 i 9V). Kolicina struje koja protekne kroz tijelo ovisi o nizu faktora (otporima) pa ce biti tim veca sto su vlazniji prsti (ako se njima diraju zice), ako su tijelo i koza dobro hidrazirano (vlazno) te jos neki faktori.

Pozdrav!

Reply to
-Rio-

ajd se ti nemoj igrati jer ce biti vatre. Kaj god da spajas ,mora ti mrezni utikac biti ISKLJUCEN. Ja sam se parsto puta strefio s 220 jer sam se zaboravil. Nije uopce ugodno.

Bateriju mozes dirati jer nema dovoljnu snagu da te bubne. Mozes i akumulator od 12 V dirati.

--
Pero(Klicov), makni SPAM za reply
kaciga glavu cuva ,a sta cuva kacigu?.!!?
Reply to
Pero

Thus spoke Pero:

12V i 60A u kratkom spoju? Nije za dirati... Kako bi to izvjesni prof. Kne¾eviæ rekao, "Da provjeri¹ struju akumulatora, uzmi kljuè velièine 24, podigni ga iznad polova i ispusti da padne na njih, pa da vidi¹ bijelog usijanja!"
Reply to
Stealth
12 V jos nikom nije nastetilo osim ako se namjerno ne rade kretenarije tipa ubadanja elektroda u tijelo ( elektroliza ), a 60 A nema sanse proteci ljudskim tijelom pri tom naponu jer bi za to otpor tijela trebao biti 0.2 oma
Reply to
Tomash

Nemoj niposto dirati bateriju od 9V! Onu od 1,5V mozes, ali ovu ne! Samo ti pusti bateriju da bude u onoj kutijici u koju su ju i zapakirali... Nikad nisi siguran. Evo, neki dan na telki Schwarzeneger ubio trojicu svojim mobitelom. A mobitel na 3,6V!

akumulatora,

njih,

Reply to
pHAT Bros2

heheheheheh vec sam ju dirao i kao sto vidis jos uvjek mogu ppisati na news grupu pa izgleda da sam ipak ziv :P

Reply to
PERO

PUNO HVALA!!! znaci nista nije za dirat osim baterija... to stvarno nisam znao, a dok sam vidio ovo 0.25A onda me sve zbunilo jer sam mislio da ako transformira na 7.5V da to nemre nis, a ustvari je opasno...

Reply to
PERO

Da tvoj tata nije dirao ono sto su rekli da nesmije, tebe nebi bilo... Tako, samo ti diraj!

Reply to
Hani

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.