Metal detektor

Da li uopce postoji shema po kojoj bi se mogao napraviti metal detector koji bi nasao veci komad metala na dubini od cca pola metra - metar...... ako se ne moze napraviti, moze li se u HR negdje kupiti, jer me eto frend zatlacio da mu ful treba i da bi odvojio i neke pare za njega..... nije htio reci sta trazi, btw.... :)

Pozdrav

Reply to
Dakky
Loading thread data ...

Poslao na mail

Reply to
Mario

posalji i na grupu... :))))

Reply to
Mika

Tragaè metala

Tragaè metala pronalazi metalne predmete (elektrièni vodovi, vodovodne cijevi, novèiæi, izgubljeni predmeti) na udaljenosti do 6 cm u zidu, podu, pod zemljom ili u vodi. Kako ureðaj radi Shema tragaèa metala prikazana je na slici 1. Zavojnice L1 i L2 namotane su na feritnom ¹tapu jedna blizu druge. Tako je nastao visokofrekventni transformator, kojim se dio energije s kolektora tranzistora T3 preko C1 vraæa na njegovu bazu. To æe prouzroèiti da T3 prooscilira negdje na dugovalnom podruèju; frekvencija je odreðena rezonantnom frekvencijom titrajnoga kruga L2, C2. Intenzitet oscilacija grubo usklaðujemo trimerom TR a fino potenciometrom P. Kada ne bi bilo oscilacija, tranzistor T1 ne bi vodio (baza i emiter su na istom potencijalu), a tranzistor T2 bi preko otpornika R1 dobio dovoljno veliku baznu struju da ode u zasiæenje. U ovom stanju T2 je zatvorena sklopka i svjetleæa dioda LED svijetli. Kada T3 dovoljno sna¾no prooscilira, visokofrekventni napon na zavojnici L1 doseæi æe amplitudu dovoljnu da njegovi pozitivni vrhovi poènu otvarati T1. T1 æe isprazniti kondenzator C3 i tranzistor T2 æe prestati voditi

- svjetleæa dioda æe se ugasiti. Ako sada u blizinu feritnog ¹tapa postavimo metalni predmet, on æe "oduzeti" dio visokofrekventne energije, amplituda VF napona na L1 æe se smanjiti, T1 æe prestati a T2 ponovno poèeti voditi i LE dioda æe se upaliti.

Izrada

Tiskana ploèica je prikazana na slici 2., a raspored elemenata na slici 3. Pri postavljanju pripazite na orijentaciju tranzistora T1-T3 (okrenite ih tako da oblik kuæi¹ta odgovara crte¾u na monta¾noj shemi). Kod kondenzatora C4 takoðer treba paziti da se oznake "+" i "-" poklapaju s oznakama na ploèici. Du¾i izvod LE diode spaja se na "+" pol.Zavojnice L1 (60 zavoja) i L2 (100 zavoja) motaju se lakom izoliranom bakrenom ¾icom na feritnom ¹tapu. Svaka od zavojnica mo¾e biti namotana i u nekoliko slojeva, ali se namotaji dviju zavojnica ne smiju meðusobno isprepletati. Zapravo, zavojnice moraju biti meðusobno udaljene

8 mm ili vi¹e. Gotove zavojnice omotajte samoljepljivom vrpcom ili natopite ljepilom kako se ne bi odmotavale. Izvodi neka budu dugaèki 10 - 15 cm, a na kraju svakog izvoda pa¾ljivo skinite lak o¹trim no¾iæem u du¾ini oko 5 mm, pokositrite krajeve lemilicom i zatim zalemite prema oznakama na tiskanoj ploèici.Sklop neæe dobro raditi u metalnom kuæi¹tu, ali se mo¾e ugraditi u plastièno kuæi¹te. U tom sluèaju, potenciometar P postavite na kuæi¹te kao i svjetleæu diodu. Feritni ¹tap-senzor postavite uz rub kuæi¹ta.

Naèin upotrebe

Za napajanje æemo uzeti bateriju napona 9 V. Pri spajanju, pazimo na oznake "+" i "-" na ploèici! Tijekom naravnavanja, pazite da se u blizini feritnog ¹tapa ne nalaze nikakvi metalni predmeti. Potenciometar P postavite u srednji polo¾aj a zatim trimer TR uskladite tako da se svjetleæa dioda upravo ugasila. Tu je ureðaj najosjetljiviji; eventualno fino usklaðivanje u radu mo¾ete postiæi potenciometrom P. "Senzor" za tra¾enje metalnih predmeta je feritni ¹tap, a domet ureðaja je 3 do 6 cm. Reguliranjem osjetljivosti potenciometrom P mo¾ete dosta precizno odrediti polo¾aj skrivenog metalnog predmeta. Za potragu pod povr¹inom zemlje zgodno je ureðaj postaviti na kraj ¹tapa du¾ine oko 1 m; svjetleæu diodu tada mo¾ete odlemiti s ploèice, povezati dvo¾ilnim kabelom i postaviti blizu drugog kraja ¹tapa. Ako tiskanu ploèicu s komponentama dobro izoliramo (npr. ako ju stavimo u prozirnu nepropusnu vreæicu), ureðaj je moguæe upotrebljavati i ispod vode.

Ako ne¹to ne radi dobro

Ako se svjetleæa dioda ne mo¾e ugasiti naravnavanjem trimera TR, to je znak da oscilator ne radi - meðusobno zamijenite izvode zavojnice L1. Ako je svjetleæa dioda stalno uga¹ena, razmaknite zavojnice na feritnom ¹tapu. Ne pomogne li ni jedan od tih postupaka, provjerite bateriju i kako su zalemljeni elementi na ploèici, posebno tranzistori i svjetleæa dioda. Za one koji ¾ele znati vi¹e Opisani ureðaj je ujedno i radiooda¹iljaè i njegov rad mo¾ete provjeriti pomoæu dugovalnog ili srednjovalnog prijamnika. Postavite ga u blizinu prijamnika, namjestite tako da se LE dioda upravo ugasila i zatim pretra¾ite dugovalno i srednjovalno podruèje. Signal se hvata kao jaka stanica bez programa - eventualno se èuje lagano brujanje ili ¹um. Ako signal ne mo¾ete uhvatiti, to je znak da oscilator radi izvan radiodifuznog podruèja (tako bi i trebalo biti!). Ako je signal slab, to je znak da ne hvatate osnovnu frekvenciju nego neki od harmonika. Frekvenciju mo¾ete promijeniti ako zamijenite kondenzator C2 - poku¹ajte s vrijednostima 3,3 nF, 1 nF, 330 pF, 100 pF. Kondenzatori veæeg kapaciteta davat æe signal na dugovalnom, a kondenzatori manjeg kapaciteta na srednjovalnom podruèju. Ako imate promjenljivi kondenzator kapaciteta

100-tinjak pF iz odbaèenog radioprijamnika, poku¹ajte spojiti i njega - zakretanjem osovine, mijenjat æe se i frekvencija na kojoj oscilator radi. Ako oscilator ne bude htio raditi s kondenzatorima manjeg kapaciteta (LE dioda stalno svijetli, bez obzira na polo¾aj TR), poku¹ajte proporcionalno smanjiti kapacitet kondenzatora C1 (neka bude oko 1/5 C2).
Reply to
Mario

cut

metal detector koji

za takav mora pripremiti par kila eura, jer ovi koji kostaju do 2000? maksimalna dubina trazenja im oko 30 cm (u praksi) a po tvornickim podacima i dublje ali u idealnim uvjetima - pijesak a ne u zemlji koja je puna minerala i raznog drugo smeca. ima jedno par u plavom oglasniku.

Reply to
frabrne

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.