Punjac za baterije

Dobio sam dvije protected 18650 li-ion baterije. Od prije imam nekakvu led lampu koja prima 3 AAA baterije ili jednu 18650. Nemam punjac za

18650, pa sam gledajuci po ebayu nasao ovo:
formatting link
i u kombinaciji s ovim:
formatting link
bi pokusao napraviti punjac. Znam da su protected baterije zasticene od praznjenja, ali jesu li zasticene od 'prepunjavanja' (jel se tako kaze)?

Mogu li paralelno puniti obje baterije sa ovim kontrolerom ili je bolje jednu po jednu?

Imam stari punjac za mobitel 5v, 500ma. Je li to dovoljno ili da nabavim jaci?

Kako cu znati da je baterija napunjena i sto se moze dogoditi ako se baterija napuni, a ja je zaboravim izvaditi iz punjaca, pa se puni recimo dva dana?

Ako ovo sto sam nasao nije dobra ideja, preporucite mi koji punjac da nabavim. Koji je uopce ispravni nacin puniti li-ion baterije?

Unaprijed hvala svima na odgovorima.

Reply to
Justin Case
Loading thread data ...

Reply to
vaso

Ne valja

Ja neki dan napravio test jedne stare 18650

petarde topovski udar, odleti ko raketa i litijeva folija gori jos 10 min ko napalm. Napon u trenutku ekspozije bio je 5,1V a struja 0,5A

Toliko da se ne zajebavas tom baterijom.

Inace iphone 3 je imao gresku zbog koje ce neki imat traume, pogotovo oni kojima baterija eksplodirala kraj uha. Ppslije toga je zamjenjena serija.

formatting link
to je za odvojeno punjenje jedne ili dvije

Reply to
Petar Bjelèiæ

Zvucat cu kao vaso, ali ovo zvuci kao stvarno dobra petarda... mozda bi trebalo gledati i u tom smjeru, kad vec imam 5-6 kineskih fejk 18650... imas ideju kako je brze zagrijati da prije eksplodira? I kako to na otvorenom napraviti gdje nema struje?

Reply to
Dakky

Punis je iz auta u seriji sa zaruljom od fara. Samo zastiti zarulju i auto. Ekspodirat ce za manje od sat. Naravno ako prima struju da zarulja svijetli.

Reply to
Petar Bjelèiæ

youtube ;-D

ima masu "ideja" neki grijali sa brenerom...

search li ion explode

Reply to
Gyz
04.03.2016 u 12:25, Justin Case je napisao/la:

Ne znam odgovor na tvoje pitanje, i mene zanima ista stvar....kako se pune protected li-ion baterije?

formatting link

kontrolira, jel....

uvijetom da je napon baterije

Reply to
Sinisa Platz

To je prekoplicirano za napravit nekom ko nije entuzijast, i skupo, i nije potrebno prekidat punjenje ako to nece biti mjesecima

Struja napunjene baterije pada vrlo blizu nule, i punjac moze ostat spojen.

Ima gotovih modula za par kuna koji rade sigurno i super.

Recimo ovaj sklop prikljucen na 6 do 24V

formatting link

ili ovaj koji ima i volt ampermetar pa ne treba nista za umjeravanje

formatting link

Izlazni napon mu se podesi na 4,2V. Struja se podesi po volji, dosta je sirok raspon struje za punjenje Litij iona, gotovo od nula do struje kapaciteta, i o tomu ovisi koliko ce se trebat punit da napon clanka dosegne 4,2V i time struja padne gotovo na nulu. Na prvom modulu se upali ledica kad je napunjen, odnosno kad napon clanka postigne napon modula, a to treba podesit potmetrom, imace nist od ledice.

Pri struji 1C trajanja 1 sat je brzo punjenje, grije se clanak zbog unutrasnjeg otpora, i to je za brzo napunit u slucaju nuzde, i trebaju bit dobri clanci, kao i istinit kapacitet, inace na e-bay clancima od 5 Ah stvarno ima 0,5-1 Ah, i 1C bi po tomu bio

5A sto bi za par minuta napunilo clanak i grijalo jer on ima 0,5 Ah.

brzim punjenjem ne postize se puni moguci kapacitet. Puni se postize sa 0,3 C ili manje.

potraje i 8 sati jer struja sa 600 mA nakon 4 sata pada i blizu nula je za 8 sati. Ne smeta daljnje ostavljanje na punjenju, osim ako to ne traje mjesecima i bez praznjenja, ali ekspodirat nece.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Sva elektronika koja regulira punjenje baterije se nalazi u mobitelu, tako da su "punjaci" prakticki stabilizirani adapteri, i cisto sumnjam da imaju neko kvalitetnije izvedeno ogranicenje struje...

Reply to
Walter Gottwein

sijalicom....pa, ako je to prekomplicirano....serijski spojiti sijalicu i bateriju...na izvor 12V....

Reply to
Sinisa Platz

Reply to
Sinisa Platz

Da sad ne odgovaram na svaki post zasebno - nije li onaj usb kontroler upravo limiter struje i napona? Njega sam mislio napajati sa punjacem za mobitel, a ne direktno spojit bateriju na punjac. Poslije sam nasao da su to vec radili, samo ovi koji su to radili mi iz nekog razloga ne djeluju pretjerano strucno, pa ipak da provjerim sa elektronicarima.

formatting link

Onaj usb kontroler i ona plastika koja drzi bateriju kosta manje od 2$, a trebalo bi obaviti posao, ako sam dobro shvatio. Inace, mislim da ovo jesu panasonic baterije. Po oznaci i izgledu, rekao bi da su panasonic. Nigdje ne pise bas panasonic.

Reply to
Justin Case

Sad tek vidim da link za kontroler ne radi, a radio je. Evo novi:

formatting link

Reply to
Justin Case

U redu je taj regulator. Spojis mu 5V preko mikro usb kabela, iz usb konektora kompa ili laptopa i punis. sa mikro potmetrom R5 podesis struju punjenja. Ovako izgleda panasonicova baterija

formatting link

ima oznaku NCR18650 i sufix a,b,c oviso o kapaciteu i zastiti.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Reply to
vaso

/cut

je 'velik' i struja treba biti velika/maksimalna. Kako se puni baterija, napon na rednom elementu X se smanjuje, a i struja se treba smanjivati.

Hladna ima 3,5 oma, a usijana 38,4 oma

Reply to
vaso

baterija je napunjena...NTC mi se ne uklapa u logiku regulacije struje,

Reply to
Sinisa Platz

"vaso" wrote

hmmm, ne znam mislimo li na isto, no ne bi li trebalo staviti PTC koji

Reply to
UPSit

Ne mislimo na isto:

a mi tupimo o rednom elementu 'regulacije/limitiranja' struje...

Reply to
vaso

E tek redni elemement ne smije biti tvoj NTC jer bi povecanjem napona i struje, smanjivao otpor i uzrokovao jos veci prirast struje. Pasivni redni elemet moze biti samo ptc karakteristikom otpora, a zarulja je tu dosta ucinkovita, jeftina, snazna i ne treba joj hladnjak.

Reply to
Petar Bjelèiæ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.