EM ventili na benzinskim motorima

Nesto sam vidio u nekoj emesiji da Valeo razvija ventile za motore koje nece pokretati bregasta osovina vec elektromagneti. Cini mi se kao revolucija motora sa unutrasnjim sagorijevanjem. Tko se malo bolje razumije u motore znat ce koje su velike prednosti ovakvog mehanizma. Imat ce neku jedinicu sa softverom koja ce upravljati radom ventila. Znaci da ce se u ovisnosti o broju okretaja moci mijenjati faza otvaranja ventila i vrijeme otvorenosti ventila sto nije bilo moguce kod klasicnih bregastih osovina. Sve ovo mi se cini prilicno jednostavno za izvesti, a opet se tek u danasnje vrijeme pocelo o tome razmisljati. Trazio sam malo po netu nesto o tome i dosao do spoznaje da je najveci problem elektromagnet koji ne daje uniformnu silu. Znaci sto je zracni raspor manji veca je sila, a takvu je silu tesko kontrolirati. Neki su eksperimentirali sa step motorima jer oni imaju uvijek istu silu bez obzira na kut. Ovo mi se nekako cini dosta losije od elektromagneta jer mora imati nekakav mehanicki prijenos. Ima li netko ideju kako konstrirati elektromagnet koji daje konstantnu silu neovisnu o pomaku?

Reply to
sime
Loading thread data ...

Nije bas to sto trazis:

formatting link

ali ako pratis linkove dodjes do:

formatting link
formatting link

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

Ovi linkovi se odnose na pneumatske ventile. Ja sam mislio na elektromagnetske.

Reply to
sime

O tome sam poceo razmisljati prije cca 2godine dok sam how is made. Tamo je bio neki stroj na struju koji je cekic od oko 20kg uspio oko

40put u 1s udariti nesto. Znaci ventila bi stigao micati:). Malo trazio i vidio da je takav auto napraljeni(bmw npr ima model koji vozi ali nije za trziste). Autoindustrija proizvodi danas motore s tehnologijom stara barem 20godina. Nemaju razlog upotrebiti noviju tehnologiju, jer se auto bez obzira na novitete proradju. Kontroler za to je dosta trivijalan, samo treba nabiti neke motore koji su dosta brzi i daju se relugirati lift.
Reply to
Fire

Pretpostavljam da imaju upustenja na celu klipa jer bilo kakvo zakazivanje tog sistema bi dovelo do havarije.

Reply to
- Zoki -

sistema

Pitanje u kojoj pozici bi ostao sistem kada bi zakazao. Neki auti prezive pucanje zupcastog bes problema(obicno 8v motori).

Reply to
Fire

E bas naprotiv. Ne bi nikako moglo doci do havarije. Na klasicnom sistemu kad je ventil otvoren onda je on pritisnut s brijegom bregaste i kad klip udari u njega razbija ventil jer se on ne moze zatvoriti jer mu ne da brijeg bregaste osovine. Kod elektromagneta klip bi samo gurnuo ventil natrag i nikom nista. Ne moze sila mageta biti jaca od udara klipa pa da ga uspije razbiti. Zanima me ima li netko kakvu konstrukciju elektromagneta koji daje konstantnu sila koja ne ovisi u zracnom rasporu.

Reply to
sime

Pa klip ba¹ neide polako, brzina je prilièna, mislim da bi mogao napraviti o¹teæenja na ventilu, dosta je da ga deformira i da nema dobar dosjed.

Reply to
- Zoki -

o¹teæenja

Brzina klipa je 0 (nula) u GMT, a tu negdje se i dogaðaju sudari s ventilima.

Reply to
Dusko Lolic

Kada bi se to dogadjalo tocno u GMT, onda ne bi bilo sudara s celom klipa. To se dogadja malo prije GMT, i brzine nisu bas trivijalne... Pozdrav, TinMan

Reply to
TinMan

A za¹to je potrebno imati konstantnu silu? Ventil je potrebno ¹to br¾e otvoriti i zatvoriti, a za to nije potrebna ba¹ konstantna sila, mo¾e biti i veæa nego ¹to realno treba, ali mislim da ne mo¾e biti toliko prevelika da uni¹ti ventil.

Reply to
Franc

Negdje sam èitao da ventil treba udariti u dosjed sa ¹to manjom brzinom kako bi ¹to manje uni¹tavao dosjed i proizvodio ¹to manje buke. Kod elektromagneta bi najveæa brzina bila kod udara u dosjed.

Reply to
sime

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.