Zbliża się wyłączenie analogowej i...

Użytkownik "Paweł Kasztelan" <Pkasztstop_dla snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:kgte48$clu$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Żadnego takiego obecnie produkowanego sprzętu raczej nie uruchomisz po

30 latach. A już na pewno jeśli nie będzie regularnie użytkowany. Kondensatory popuchną a ekologiczna bezołowiowa cyna zamieni się w idealne zimne luty. Nie ma to jak dawniej. Wyciąga się z szafy Atari czy Amigę i działa :) Teraz czas działania jest w sprzęt implementowany na etapie projektowania.

A jak z pamiecia wsadow? Probowalem jakis czas temu uruchomic walkmana po 10 latach lezenia i bez powidzenia z krzakami na wyswietlaczu. A dzialal.

Tmek

Reply to
Tmek
Loading thread data ...

W dniu 2013-03-02 18:48, PiteR pisze:

Mówisz o ludziach, którzy podejmują świadomy wybór. Ja mam na myśli takich, którzy nie mają pojęcia co to jest telewizja analogowa, cyfrowa itp. - Pani w telewizorze powiedziała im że przestaną odbierać, to biegną kupić nowy telewizor.

Mam taką ciotkę - ma analogową kablówkę i uparła się jak głupia, że musi zmienić telewizor, jednocześnie narzekając że za co ona go kupi mając ileśtam renty. Ja jej mówię - nie musisz zmieniać telewizora, bo ty nie odbierasz z emisji naziemnej, tylko z kablówki, więc dopóki operator kablówki nie wyłączy analogu (a nie zrobią tego jeszcze przez kilka ładnych lat), to podstawowe programy będziesz mieć na pewno. A jak będą chcieli wyłączyć analog, to zażądaj wydzierżawienia dekodera w cenie abonamentu. A ona na to - nie, bo w telewizji powiedzieli że trzeba wymienić, więc na pewno trzeba wymienić i koniec.

Taki poziom wyprania mózgu, że jakby w telewizji jej powiedzieli - a teraz przelej nam wszystkie swoje pieniądze i strzel sobie w łeb, to pewnie by tak zrobiła, bo przecież jej w telewizji powiedzieli, że tak trzeba.

No i na tym problem polega, że poziom świadomości technicznej u tzw. przeciętnych ludzi jest taki, że oni nie wiedzą po co i na co wydają swoje pieniądze.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 02.03.2013 11:18, Rabarbar pisze:

eeeeeee... a ilu znasz ludzi, albo jaki procent, którzy mają TV, oglądają programy TV i nie mają kablówki/satelity?

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2013-03-02 17:44, Atlantis pisze:

A u mnie wciąż gra telewizor z 1990 roku. Na tranzystorach dyskretnych, prostych scalakach sygnałowych i ze szklaną linią opóźniającą produkcji Sylvania. Takiego chyba warto zachować, bo rozumiem, że za 30 lat będą do niego części?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Tyle że ten dekoder bez zająknięcia nagrywa na byle pendrajwie, a TV wybrzydza w dyskach, a dane i tak szyfruje. OK - wiem, że to nie wina technologii. Mirek.

Reply to
Mirek

Znam dużo ludzi, którzy mają TV, nie mają kablówki, nie mają satelity, nie oglądają programów. W zasadzie to coraz więcej takich w około.

Irek.N.

Reply to
Irek N.

Użytkownik "Ateista" snipped-for-privacy@ateista.org napisał w wiadomości news:5132192f$0$1225$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

...Żwirki i Wigury 80, 87-100 Gród Kopernika? Taaa... Zamiast ekhm... po bożemu spełnić warunki, płacze i pyszczy, jak to go nie lubią.

Niby takie drogie nie były (Choć czasem...

formatting link
, gdzieś widziałem, że cały zestaw coś kole 200 PLN, choć wiem, że bywały tańsze, ale... Z rydzyj... wróć, radyjkiem wystarczyło wyjechać do innego miasta i już była robota dla nas :) A dekoder... cóż, raczej nie słyszałem o nim zbyt wielu dobrych opinii. Ja radyjko bym przestroił na "Jedynkę", czyli PR1, aby mama mogła w niedziele słuchać koncertów szopenowskich, które bardzo lubi. A jak nie, to może Radio Pogoda, albo Vox FM, etc. z muzyką z moich młod(sz)ych lat.

Popieram. O słudze (ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni) diabła, mogącym żreć słynne pierniki, to może rzeczywiście nie tutaj... Dobra... nic nie mówiłem...

Reply to
Anerys

W dniu 02.03.2013 22:43, Irek N. pisze:

Tak, ale to inna kategoria. ja też zrezygnowałem z TV, na początku był szok, ale teraz jest jakoś OK. Śmiejemy się że na wizytach u znajomych musimy sobie reklamy pooglądać....

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2013-03-02 20:51, Tomasz Wójtowicz pisze:

O to bym się specjalnie nie martwił - można w końcu dostać części do naprawy radioodbiornika z lat trzydziestych, trzeba się tylko trochę porozglądać. Problem może być (a raczej będzie z pewnością) w przypadku nowszych telewizorów, naszpikowanych cyfrową elektroniką, w tym układami scalonymi projektowanymi specjalnie dla danego producenta, których nawet w czasach świetności danego modelu nie dało się łatwo kupić w pojedynczych egzemplarzach.

Reply to
Atlantis

W dniu 2013-03-02 22:43, Irek N. pisze:

Ja w pewnym sensie należę do tej grupy. Długo używałem telewizora CRT w roli ekranu do odtwarzacza DVD, właściwie nie używając go do oglądania programów telewizyjnych. Jakiś czas temu kupiłem sobie SmartTV z dostępem do Internetu. I znów - praktycznie nie oglądam telewizji, za to czasem obejrzę coś przez VoD, z PenDrive'a albo dysku NAS. O ile wyszukiwanie filmów na YouTube za pomocą pilota do najwygodniejszych nie należy, to czasem korzystam z zainstalowanej w TV aplikacji, gdy chcę obejrzeć coś z rodziną albo znajomymi. Do tego telewizor spełnia funkcję ekranu do XBoxa. Stary odtwarzacz DVD wciąż jest do niego podpięty, ale dawno z niego nie korzystałem - płyty DVD w moim odczuciu zaczynają stawać się rozwiązaniem niemal tak archaicznym, jak kilka lat temu dyskietki 3,5". ;)

Reply to
Atlantis

Dzień dobry

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:kgtaip$l1j$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

[...]

Czy możesz mnie, maluczkiemu uświadomic, jakież to przewagi technologiczne NTC skutkują lepszą jakością (czego?) nad klasyczną TV analogową?

Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Użytkownik "Irek N." snipped-for-privacy@taki.tajny.jest> napisał w wiadomości news:kgtrpl$de5$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Znam dużo ludzi, którzy mają TV, nie mają kablówki, nie mają satelity, nie oglądają programów. W zasadzie to coraz więcej takich w około.

Irek.N. Masz rację ja też się zastanawiam nad takim rozwiązaniem. W zasadzie większość wiadomości czerpiemy dziś z sieci. W TV nie ma co ogląć albo programy publicystyczne, które wciąż tylko o jednym "związki pederalskie eutanazja i jaki to rząd jest dobry" albo na okrągło reklamy. Ogłupiają nas na całego, a babcie siedzą i przytakują. Na szczęście w niedługim czasie w sieci będzie więcej stacji telewizyjnych, które pokazują też inne spojżenie na świat niż wciskane nam na siłe. Problemem na większości obszarów jest jednak słaba dostępność szybkich (np. 20Mbps) łącz internetowych. Czas rozwiąże te problemy. Zbyszek

Reply to
invalid unparseable

O telewizji HD słyszałeś? Telewizję bez odbić oglądałeś? Wystarczy?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-03-03 12:12, RoMan Mandziejewicz pisze:

HD nie wnosi niczego nowego do artystycznej wartości przekazu telewizyjnego. Telewizję bez odbić miałem już na czarno-białym Telefunkenie mojej babci. Natomiast to, co tracimy na przejściu na cyfrę to natychmiastowa zmiana kanałów. W przypadku tanich dekoderów zmiana trwa nawet do 5 sekund. W droższych przynajmniej wszystkie strumienie danego multipleksu są równocześnie dekodowane i tam zmiana kanału jest natychmiastowa, ale przełączenie na inny multipleks znowu trwa z 5 sekund.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Dzień dobry

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

A ileż to kanałów HD oferowanych jest obecnie w ramach NTC? W tej chwili, a nie za ileś tam lat. Z HD chybiłeś ;-> Bo między "słyszeć" o HD TV a "oglądać" takową różnica jest fundamentalna ;->

TV "bez odbić" oglądam zawodowo od kilkudziesięciu lat. Przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji antenowej żadnych odbić, zjaw ani duchów nie ma prawa byc. Po prostu. Ale JA zajmuję się TV na poziomie profesjonalnym, nie zaś amatorszczyzną radośnie popełnianą przez niedouków.

Na koniec - "słowo na niedzielę": proszę sobie wyszukać w sieci, sprawdzić i przeanalizować szerokości strumieni sygnałów modulacyjnych w sieciach TV analogowych i cyfrowych. Wynik może zadziwić niepomiernie.

Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@nospam.com napisał w wiadomości news:kgvcp5$c4u$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

[...]
[...]

NTC w wersji jednoczęstotliwościowej (tzw. SFN) oferuje za to poziom "atrakcji", nieznanych w erze emisji analogowych ;-) Za parę, za kilkanaście miesięcy ten problem stanie się szerzej znany. Ale wtedy będzie już za późno na zasadniczą zmianę koncepcji.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Czy my jesteśmy na grupie artystycznej czy technicznej? Pytałes o JAKOŚĆ i odpowiedź dostałeś.

Ale i tak odnoszę wrażenie, że jednak telewizji w jakości HD nie ogladasz.

Jasne. Tylko że to nie zalezy od tego, czy był to telewizor czarno-biały czy kolorowy oraz czy nazywał się akurat Telefunken.

Nie potwierdzam - zarówno w telewizorze jak i donglu do komputera czas zmiany kanału poniżej dwóch sekund.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W tej chwili dwa.

Nie rozumiem przekazu - od dość dawna mam kilkanaście kanałów HD i oglądam.

Jasne. O warunkach terenowych byłes łaska zapomnieć. O coraz powszechniejszych zakazach uzywania indywdualnych instalacji antenowych w budynkach wielorodzinnych również.

Ponad 30 lat temu ŻYŁEM z instalowania anten. I zapewniam, że są miejsca, gdzie bez poniesienia poważnych kosztów uzyskanie dobrego odbioru analogowego było po prostu niemożliwe.

Ciekaw jestem, jak udało Ci się w umysle pominąć fakt, że już na etapie produkcji sygnał jest cyfrowy i już na tym etapie jest ograniczana szerokość strumienia.

O takim "drobiazgu" jak zbrodnicze marnowanie pasma przy nadawaniu analogowym gównianego sygnału będącego zgniłym kompromisem pomiędzy rzekomą "jakością" a upychaniem sygnału chrominacji w pasmo decydujące o szczegółowości obrazu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dzień dobry

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Rewelacja. Aż dwa! ;-)

[...]

Rozumiesz ;-) W ramach NTC jak sam wyżej napisałeś masz aż 2, słownie dwa kanały HD. Przypominam, że dyskusja dotyczy jakowyś mityczycznych przewag jakościowych pomiędzy NTZ a TV analogową.

[...]

Tzw "warunki terenowe" to mit ;-) Dla PROFESJONALISTY, antenowca z wiedzą i praktyką taki argument wywołuje jedynie wzruszenie ramion. To nie "warunki terenowe" powodowały kiepski odbiór TV analogowej. Proszę o podanie podstawy prawnej, umożliwiającej prawnie skuteczne zakazanie użytkowania indywidualnych instalacji antenowych. Tak się składa, że jestem również licencjonowanym nadawcą w ramach radiowej służby amatorskiej - inaczej mówiąc jestem "krótkofalowcem". I temat instalacji anten na dachach budynków wielorodzinnych znam z autopsji. To mit, że można komuś zakazać instalację systemu antenowego. To prawda, że przysłowiowy "facio z wąsami" nie ma zielonego pojęcia o obowiązującym stanie prawnym w naszym pieknym kraju. Nie mówiąc już o wiedzy fachowej, wystarczającej, aby być partnerem dla urzędnika i skutecznie dopiąć swego.

[...]

Czy znalałeś już dane, które sugerowałem przeanalizować? Jakie są wielkości strumieni modulacji dla analoga i cyfry?

Czy masz wystarczającą wiedzę, być móc podyskutować o szczegółach budowy sieci emisyjnych, o punktach wspólnych, o różnicach pomiędzy NTC i TV analogowa? Pytanie kontrolne: gdzie wg Ciebie - w jakim miejscu sieci kształtuje się rozmiary strumieni sygnałów modulacyjnych dla emisji analogowych i cyfrowych?

Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski
[....]

Nie jest możliwa jakakolwiek dyskusja z kimś, kto tnie argumenty przeciwnika zamiast sie do nich odnieść.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.